Blog
0

Tip na výlet: Bíňa

Bíňa je obec nachádzajúca sa 23 km severne od Štúrova, v okrese Nové Zámky. Obec je významná svojou strategickou polohou. Na vyvýšenom území dominujúcom okoliu sa nachádza hradisko s valmi obkolesujúcimi areál s rozlohou 107 hektárov.

V časoch rímskej nadvlády bola táto lokalita významným miestom, akýmsi predvojom Pannonie voči Barbarom. Na príkaz cisára Marca Aurélia tu postavili vojenský tábor. V roku 173 po Kr. strávil cisár v tomto tábore dlhší čas z príležitosti ťaženia proti Kvádom a tu napísal prvú knihu svojho diela „Myšlienky k sebe“. Kráľ sv. Štefan daroval toto územie Bynnovi, synovi rytiera Hunta, po ktorom je obec pomenovaná.

Na hradisku v areáli vnútorného valu stojí rotunda zasvätená Dvanástim apoštolom. V jej okolí boli objavené hroby z veľkomoravského obdobia. V roku 1683 bola rotunda poškodená a viac ako 70 rokov chátrala. Obnovená bola po roku 1755 už v barokovom štýle, kedy loď dostala aj novú klenbu.

V tomto areáli sa nachádza aj rímskokatolícky románsky Kostol Panny Márie z pred roka 1217 s viditeľnými zvyškami obvodových múrov priľahlého kláštora , ktorý prešiel viacerými obnoveniami. Dnes je kostol kultúrno – historickou pamiatkou európskeho významu. Je v ňom zachovaných viacero pôvodných románskych i gotických stavebných prvkov. Pri západnej stene kostola sa zachovali základy premonštrátskeho kláštora.

Pri návšteve tejto lokality sa presvedčíme, že rotunda spolu s kostolom a areálom zaniknutého kláštora predstavujú jeden z najzaujímavejších a najhodnotnejších súborov románskej architektúry na Slovensku.

Foto: PaedDr.Helena Rusnáková, august 2021.

 

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Fill out this field
Fill out this field
Prosím uveďte správnu/funkčnú e-mailovú adresu.
You need to agree with the terms to proceed

Najčítanejšie

Menu