Rozhovory
0

Toto sú najznámejší slovenskí greenfluenceri

Čo znamená pojem greenfluencer? V dnešnom rozhovore sme kládli otázky slovenským greenfluencerom, Michalovi Sabovi a Marte Fandlovej (iniciatíva Mladí za klímu). Vyjadrili sa k aktuálne prebiehajúcej petícii Klíma ťa potrebuje, prezradili čo robili počas ,,lockdownu” a podelili sa s nami o tipy pre tých, ktorí chcú začať žiť ohľaduplnejšie a zodpovednejšie.

Michal Sabo:
Poznáme Vás ako moderátora, podcastera, najnovšie ste boli označený aj ako aktivista. V posledných mesiacoch sa však objavil v spojení s Vami pojem greenfluencer. Ako by ste Vy definovali alebo charakterizovali greenfluencera? Koho si pod týmto pojmom predstavíte Vy?
Influenceri sú ľudia na sociálnych sieťach, ktorí majú dosah a ovplyvňujú verejnú mienku ľudí, ktorí ich sledujú. Ja sa snažím na sociálnych sieťach otvárať rôzny témy, nad ktorými sa môžu ľudia zamyslieť. Aby ľudia mali inšpiráciu ako žiť lepšie a zodpovednejšie. Keďže mne sú veľmi blízke témy udržateľnosti, rozvoja, ekológie, environmentalistky, tak som sa premenoval na greenfluencera. Pevne verím, že publikum, ktoré ma sleduje tomu rozumie, akceptuje to. Všetko tomu nasvedčuje, pretože odozva je príjemná. Greenfluencer je človek, ktorý navádza k udržeteľnejšiemu a zelenšiemu životu. Je nás na Slovensku viac, čo ma veľmi teší. Aj keď mnohí sa ešte oficiálne nechvália týmto titulom. Nie je podstatné, ako sa človek tituluje, ale to čo robí.

Počas prvej vlny pandémie ste na sociálnych sieťach motivovali viacero ľudí, aby sa ku Vám pridali a zbierali odpadky. Vytvorili ste aj vlastný ekomerch (tričká s názvom Greenfluencer vyrobené z certifikovanej bavlny) a výťažok z predaja ste sa rozhodli venovať hnutiu Fridays for future. Čo Vás viedlo k takýmto aktivitám a prečo ste si vybrali práve toto hnutie?
Zbieranie odpadkov bola u mňa efektívna cesta a užitočný spôsob ako využiť voľný čas počas karantény, najmä keď som behal okolo Chorvátskeho jazera a videl som v akom je stave. Nemali sme zakázané chodiť do prírody. Pre mňa bolo ťažké byť zatvorený medzi štyrmi stenami. Pre mňa zbieranie odpadkov nebolo nijakou novou záležitosťou, venoval som sa tomu aj predtým. Ale tak intenzívne a niekoľko hodín či viac dní po sebe som to predtým ešte nikdy nerobil. Bola to pre mňa výzva. Čo sa týka vlastného ekomerchu, rozhodol som sa podporiť hnutie Fridays for future, pretože sa mi páčia ich aktivity. Je to iniciatíva, ktorá spojila študentov po celom svete, ktorí upozorňujú na problémy klimatickej zmeny, inšpirovaná Gretou Thunberg. Na Slovensku majú tiež veľmi silnú základňu ľudí, ktorých poznám. Sú to mladí, angažovaní, skvelí ľudia. Zaslúžia si podporu, preto som sa rozhodol venovať výťažok z predaja práve im. Verím tomu, že mladí ľudia sú riešením problému, a to nielen klimatického, ale celkovo aj iných.

Myslíte si, že v spoločnosti je venovaná dostatočná pozornosť týmto témam? Myslíte si, že súčasná generácia mladých ľudí sa zaujíma o problémy ohľadom klimatických zmien viac ako kedysi?
Ľudia si myslia, že stále máme veľa času, čo nie je pravda. Verím tomu, že práve táto mladá generácia je generáciou zmeny. Práve my sme už tou generáciou, ktorá pociťuje v našom každodennom živote dopad klimatickej zmeny a zároveň sme aj posledná generácia, ktorá s tým môže niečo spraviť. Veľmi mi záleží na tom, aby sme nepremrhali náš drahocenný čas a aby sme konali. Je pravda, že každý má vo svojom živote dosť veľa vlastných problémov a nemožno to žiadať od každého. Je to skôr na pleciach aktivistov, ktorí musia byť proaktívni a upozorňovať na tieto témy. Čo ma mrzí je fakt, že politici zatiaľ tieto témy odkláňajú. Namiesto toho, aby sa venovali reálnemu problému, ktorému bude čeliť nie len naša generácia, ale aj tá, ktorá príde po nás, tak namiesto toho sa venujú témam, ktoré nie sú podstatné.

Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu každoročne venuje niekoľko finančných prostriedkov na podporu environmentálnych projektov v školskom prostredí. Avšak, stále nie je na školách povinná environmentálna alebo ekologická výchova. Niektoré školy či predškolské zariadenia to riešia len osobitne. Boli by ste za povinné zavedenie takéhoto predmetu na všetkých školách či v škôlkach?
Ja som veľkým fanúšikom tejto myšlienky. Mám v pláne sa tejto téme v budúcnosti venovať aj aktívnejšie. Na Slovensku to zatiaľ existuje len ako prierezový predmet, čo znamená, že škola sa v tomto prípade rozhoduje sama. Vo väčšine prípadoch sú tieto informácie len súčasťou druhých predmetov, ako napríklad geografia či náuka o spoločnosti. To však nie je riešenie. Musí tam byť akési nadšenie aj zo strany školy a pedagogického zboru, inak to fungovať nebude. Sú školy, neziskové a mimovládne organizácie, ktoré sa tomu začali naplno venovať. Keď to však spriemerujeme, je to stále nedostačujúce.

Vy ste jedným zo signatárov petície Klíma ťa potrebuje. Ide o najúspešnejšiu onlinovú petíciu v histórii našej krajiny. Doteraz sa vyzbieralo viac ako 125 000 podpisov. Jej cieľom je, aby vláda SR vyhlásila stav klimatickej núdze, aby sa zaviazala a schválila štátnu stratégiu uhlíkovej neutrality SR do roku 2040 ako plán krokov v jednotlivých odvetviach hospodárstva a aby podporila sprísnenie klimatických cieľov navrhnutých EÚ. Kde a kedy sa zrodil takýto nápad?
Tento nápad vznikol veľmi spontánne. Mesiac pred dvadsiatym piatym septembrom nás spojil Jakub Filo. Poslal nám správu ohľadom blížiaceho sa globálneho klimatického štrajku. Ten kvôli aktuálnej situácii nemohol byť v uliciach. Prišiel nápad, že by sme mohli spraviť nejakú aktivitu na sociálnych sieťach, aby sme si pripomenuli tento deň. Intenzívne sme komunikovali prostredníctvom videohovoru niekoľko hodín. Začali sme totálnym minimalizmom a skončili sme pri absolútnom maximalizme. Doteraz neverím, že sa nám také niečo podarilo. Je to niečo fantastické. Nieže by sme neverili, že by sa také niečo mohlo podariť. Avšak, nečakali sme takú rýchlu a veľkú odozvu. Ľudia sa aktívne zapájali, zdieľali petíciu medzi svojich rodinných známych a priateľov. Veľmi milo nás prekvapila aj podpora od osobností verejného spoločenského života. Podporila nás aj pani prezidentka, pán minister životného prostredia, rôzni umelci. Podporili nás aj influenceri, ktorí sa dovtedy tejto téme vôbec nevenovali. Náš program sa kompletne zmenil, nakoľko sme absolvovali niekoľko rozhovorov denne pre rôzne médiá. Vypýtalo si to aj svoju daň v podobe nedostatku spánku a energie. Bola to však obrovská eufória.

Ako hodnotíte celý priebeh od zverejnenia petície až po samotné zbieranie podpisov? Spomeniete si na nejaké zaujímavé postrehy? Stretli ste sa s niečím nezvyčajným alebo všetko prebiehalo ,,hladko”?
Prebiehalo to prekvapivo až veľmi hladko. Išlo to podľa scenára, ktorý sme si napísali. Pochopiteľne, keďže to všetko išlo oveľa rýchlejšie, ako sme predpokladali, museli sme reagovať v čase a priestore. Čo chcem však zdôrazniť, iniciatíva Klíma ťa potrebuje je voľnočasová aktivita šiestich angažovaných zanietených ľudí, ktorým záleží na tom, aby sa táto téma dostala do verejného priestoru, a aby sa ľudia viac zapájali, čo sa nám v konečnom dôsledku podarilo. Naša vstupná investícia do tejto aktivity bola nula eur. Celé to bolo vyslovene len na nás a našom voľnom čase, na našich kontaktoch, na dobrovoľníkoch. Je to niečo, na čo sme extrémne hrdí.

Čo očakávate, že sa bude diať teraz ďalej, máte už aj nejakú odozvu od vlády prípadne od konkrétnych politikov? Čo by mali podľa Vás urobiť ako prvé?
Petíciu sme už odovzdali na podateľni NRSR. Parlament má teraz tridsať dní na to, aby reagoval. Medzičasom sa ozývajú viaceré politické strany aj jednotlivci. Uvidíme. Som veľmi zvedavý ako to bude pokračovať. My sme si svoju domácu úlohu splnili, teraz sú na rade oni. Budeme kriticky sledovať každý jeden krok. Čo by mali spraviť sú tie tri hlavné body petície.

Čo by ste poradili ostatným, ktorí chcú začať žiť ohľaduplnejšie voči prírode? Kde a s čím by mali začať?
Začať treba od seba. Nebuďme ignoranti. Nemyslime si, že tento problém sa vyrieši sám. Každý jeden z nás prispel svojou troškou k tejto situácii, v ktorej sa nachádzame. Každý svojou spotrebou a svojou dennodennou existenciou k tomu prispievame. Začať treba jednoducho. Nájsť si vec, v ktorej sa budeme cítiť komfortne. Za nevyhnutné považujem triedenie odpadu. Ďalej to môžu byť aj rozhodnutia ohľadom presúvania sa na rôzne miesta. Konzumácia mäsa. Nemusíme konzumovať mäso sedemkrát do týždňa, ale šesťkrát alebo len päťkrát. Nikde nie je napísané, že všetci musíme byť absolútnym príkladom, základom je len mierne obmedziť a redukovať svoju spotrebu. Tým pádom nebude ani taký dopyt po produktoch. Podobne je to aj pri fast fashion. Nemusíme si kupovať desať tričiek za jedno euro, ale kúpiť si jedno za desať alebo viac eur a kvalitnejšie, možno aj od lokálnych slovenských výrobcov. Z vlastnej skúsenosti a zo skúsenosti ľudí, s ktorými komunikujem, viem, že keď už sa raz niečo osvedčí, tak potom chce človek robiť toho viac.

Marta Fandlová (iniciatíva Mladí za klímu):
Skúste nám pár vetami opísať Váš príbeh. Kto ste? Čomu sa venujete?
Som študentka žurnalistiky v poslednom ročníku na Univerzite Komenského v Bratislave. Už asi dva až tri roky sa zaujímam o environmentálne témy. Pomáhala som zakladať aj štrajk Fridays for future na Slovensku a taktiež som sa podieľala na vzniku petície Klíma ťa potrebuje. Snažím sa komunikovať najmä zelené témy a aktivizovať sa v spoločnosti.

Kedy ste prišli s nápadom založiť iniciatívu Mladí za klímu? Čo Vás k tomu viedlo? Čo je cieľom tejto iniciatívy?
Iniciatívu Mladí za klímu založil Marek Mach (iniciatíva Mladí proti fašizmu) pred rokom a oslovil ma začiatkom jari tohto roku. Spýtal sa ma, či by som chcela spravovať Instagram @mladi_za_klimu a či by som sa chcela tomu venovať. Súhlasila som. Cieľom tejto iniciatívy je vzdelávať ľudí v zelených témach, nakoľko v školstve zatiaľ nemáme vytvorenú legislatívu podporujúcu povinné environmentálne vzdelávanie. Ďalším cieľom je šíriť povedomie o týchto témam veľmi jednoduchou formou, napríklad prostredníctvom Instagramu. Veľa mladých ľudí trávi veľké množstvo času na tejto platforme. Rovnako je pre mňa dôležité, aby neverili dezinformáciám. Chceme poskytovať dobre spracované a hlavne pravdivé informácie nenáročným spôsobom.

Čiže boli by ste za zavedenie povinného predmetu environmentálna alebo ekologická výchova na všetkých školách?
To by bolo úplne super. Určite by som bola za to, aby sme do budúcna pripravili takýto predmet. Naša generácia, ale hlavne generácia po nás, sa už musí pripravovať a musí vedieť čeliť klimatickej kríze. Je to zavedené napríklad už aj v Taliansku.

Aj vy ste teda jednou zo signatárov petície Klíma ťa potrebuje. Skúste nám opísať Vaše pocity a dojmy zo vzniku petície. Ako ste prežívali celý ten priebeh od zverejnenia petície až po samotné zbieranie podpisov? Čo Vás prekvapilo? Malo to všetko jednoduchý priebeh?
Veľmi milo ma prekvapil ten obrovský záujem. Aj na tlačovej konferencii pri odovzdávaní petície sa nás pýtali, či sme tomu verili. Moja odpoveď znela nie. Je to odôvodnené najmä tým, že tridsať rokov sa tu viaceré environmentálne organizácie snažia o nejakú zmenu bez úspechu. My sme to zvládli za niekoľko týždňov. Doslova sme rozbili internet. Veľmi ma to teší. Dva mesiace som bola v podstate v jednom kole. Riešili sme veľmi veľa vecí naraz, pritom ešte viacerí študujeme či pracujeme. Venovali sme tomu všetok svoj voľný čas. Som šťastná, že sa to podarilo. Boli sme milo prekvapení aj z toho, že nás podporila aj pani prezidentka, pretože ju mám veľmi rada. Neskôr sa pridal aj primátor Bratislavy a mnoho ďalších známych osobností.

Vy ste absolvovali aj stáž v prezidentskom paláci. Ako ste sa k tomu dostali a čo bolo Vašou úlohou?
Absolvovaniu stáže u pani prezidentky predchádzal výberový proces. Po jeho úspešnom skončení som bola prijatá na komunikačné oddelenie. Pomáhala som pani prezidentke najmä s kampaňou. Bola som v podstate pri všetkom, čo riešila. Pomáhala som s komunikáciou a tvorbou obsahu na sociálnych sieťach. Bola to super skúsenosť, nakoľko danú vec aj študujem. Som rada, že som tam mohla byť. Pani prezidentka je pre mňa veľkým vzorom, pretože jednou z jej priorít sú práve aj zelené témy.

Myslíte si, že v spoločnosti je venovaná dostatočná pozornosť týmto témam? Ako vnímate postoje kompetentných k zeleným témam?
Mám pocit, že sa o ne dlhodobo nezaujímali. Mňa to tiež začalo zaujímať možno pred piatimi rokmi. Teším sa tomu, že prišla aj Greta Thunberg. Ona nás konečne všetkých prinútila začať sa nad tým viac zamýšľať. Sú lídri, ktorí sa k tomu začínajú stavať zodpovedne, ako napríklad novozélandská premiérka. Som veľmi zvedavá ako dopadnú aj prezidentské voľby v Amerike. Potrebujeme, aby sa lídri týchto krajín začali k tomu stavať zodpovednejšie. Teší ma, že EÚ je celosvetovým lídrom v tejto oblasti.

Ako by ste vysvetlili pojem stav klimatickej núdze žiakom alebo študentom nižších ročníkov?
Je to stav, v ktorom si všetci uvedomujeme, že máme veľký problém. Nestačia len malé zmeny v našich životoch. Vyhlásenie stavu klimatickej núdze by bolo niečo, čo by zaviazalo vládu v čomkoľvek, čo budú robiť, myslieť na klimatickú krízu. Musíme konať ruka v ruke s touto ideou. Aj teraz počas pandémie máme vyhlásený stav núdze, čo si vyžaduje okamžité konanie a riešenia kompetentných, aj čo sa týka legislatívy prípadne prijímania konkrétnych zákonov.

Čomu ste sa venovali počas ,,lockdownu” v prvej vlne pandémie koronavírusu? Akým aktivitám sa venujete teraz?
Počas prvej vlny pandémie som sa venovala iba škole. Snažila som sa chodiť do prírody a naberala som tam energiu. Počas druhej vlny pandémie sa snažíme byť všetci skôr doma, keďže čísla naozaj nevyzerajú priaznivo. Teraz mám však pocit, že stíhame riešiť toho omnoho viac. Človek je doma, nemusí vyslovene behať a naháňať sa za niečím. Aktuálne sme si po tej petícii aj trošku vydýchli, spamätali sa z toho, čo sa vlastne stalo. Budeme čakať, čo sa bude diať ďalej.

Čo očakávate, že sa bude diať ďalej, máte už aj nejakú odozvu od vlády prípadne od konkrétnych politikov? Čo by mali podľa Vás urobiť ako prvé?
Verím, že vznikne skupina poslancov a poslankýň, ktorí k tomu začnú pristupovať zodpovedne a budú mať záujem. Odozvu sme už dostali od viacerých poslancov, najmä tých mladších. Do tridsiatich dní sú o tom povinní rokovať, keďže sa vyzbieralo viac ako stotisíc podpisov. Neviem však akým spôsobom to ovplyvní pandémia. Momentálne neprebiehajú žiadne rokovania v NRSR. Ale verím, že začnú konečne konať. Dúfam, že sa podarí vytvoriť istý tlak a spraviť z toho jednu z hlavným tém.

Čo by ste poradili ostatným, ktorí chcú začať žiť ohľaduplnejšie a zodpovednejšie voči prírode? Kde a s čím by mali začať?
Pre mňa je najdôležitejšie vzdelávanie. Ak máme informácie a sme dostatočne vzdelaní, tak vieme robiť aj pozitívne zmeny. Ja som vegánka. Nie som však za to, že teraz všetci musia byť vegáni či vegetariáni. Stačí to iba obmedziť. Dlhodobo nenakupujem vo fast fashion obchodoch. Chodím skôr na viaceré ,,swapy” oblečenia. Snažím sa chodiť MHD a nechodiť autom tak často. Nemám ani vodičák. Ďalej mať záujem o verejné dianie. Ozvať sa, keď sa nám niečo nepáči. Napísať list možno aj politikom, vedieť sa slušne vyjadriť. Tieto body sú pre mňa kľúčové.

Ďakujeme za rozhovor.

Signatármi petície a zakladateľmi iniciatívy Klíma ťa potrebuje sú aj Zuzana Dutková (Platforma udržateľnosti), Natália Pažická (iniciatíva #everyindividualmatters), Jakub Filo (novinár a spisovateľ) a Jakub Hrbáň (Fridays for future Slovensko).

Ďalšími obľúbenými influencermi, ktorí sa snažia propagovať zdravý životný štýl a uvedomelý spôsob života na Instagrame sú @patrabene (green living), @surovadcerka (kniha Slovegán), @viktorvincze (traffic & waste), a v neposlednom rade aj samotná prezidentka Slovenskej republiky @zuzana_caputova (elektromobily, chov včiel v prezidentskom paláci a výroba vlastného medu).

zdroje obrázkov:

fotograf Tomáš Thurzo

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Fill out this field
Fill out this field
Prosím uveďte správnu/funkčnú e-mailovú adresu.
You need to agree with the terms to proceed

Najčítanejšie

Menu