Späť na zoznam
Učiteľské blogy
Autor: Helena Rusnáková
16.05.2018 07:07

Budúci ekonómovia majú vzťah aj k žurnalistike.

Príkladom sú aj žiaci OA Šurany. Každoročne sa v meste Zvolen uskutočňuje slávnostná udalosť, ktorej sa zúčastňujú hlavne mladí nádejní novinári a všetci tí, ktorých baví pásanie do novín a časopisov- Štúrovo pero. Tohto roku sa jej po prvýkrát zúčastnil aj zástupca nášho školského časopisu Bonus, Branislav Jakab zo IV.A triedy, ktorý je technickým redaktorom oboch školských časopisov. Braňovi sme dali zopár otázok, na ktoré nám rád odpovedal.

 • Môžeš nás informovať  o Štúrovom pere 2018?
 • Braňo: V dňoch 20.-21.4.2018 som sa zúčastnil vyhodnotenia 24. ročníka celoslovenskej novinárskej súťaže stredoškolákov a vysokoškolákov  Štúrovo pero, ktoré sa konalo v Krajskej knižnici Ľudovíta Štúra vo Zvolene. Naša škola sa zapojila do súťaže so školským časopisom Bonus, ktorý vychádza od tohto školského roku. Okrem vyhodnotenia sa počas dvoch dní konali besedy s významnými hosťami a workshopy.

   

 •   Boli na podujatí prítomné aj nejaké osobnosti z politického, kultúrneho a hlavne novinárskeho prostredia?
 • Braňo: Otvorenia vyhodnotenia Štúrovho pera sa zúčastnil Ing. Ján Lunter, predseda BBSK, mjr. Ing. Lenka Halásová, Personálny úrad OS SR Liptovský Mikuláš, Ing. Lenka Balkovičová, primátorka Mesta Zvolen a mnoho ďalších známych osobností. Moderátorom bol Patrik Herman. Prvú tlačovú besedu sme mali s prezidentom Slovenskej republiky Andrejom Kiskom, ktorému mohlo niekoľko účastníkov položiť otázku. Na záver besedy sme si s pánom prezidentom urobili spoločnú „selfie" fotku. V našej kategórii – elektronické magazíny, sme počas dvoch dní mali workshop s Filipom Struhárikom, Tomášom Ulejom a Barborou Belovickou. Na záver dňa sme besedovali s bývalým ministrom kultúry, aktuálne poslancom NR SR Marekom Maďaričom. Druhý deň sme mali besedu s poslancom Európskeho parlamentu Ing. Vladimírom Maňkom. Pred vyhodnotením sme mali poslednú besedu s Monikou Tódovou a Lukášom Milanom.

   

 • Aké nové vedomosti a skúsenosti si na podujatí získal?
 • Braňo: Na workshope nás oboznámili, ako máme spracovávať články do nášho magazínu, ako môžeme zvýšiť čitateľnosť. Ku každému časopisu povedali plusy a mínusy. Spoločne sme si pozreli všetky elektronické magazíny zapojené do súťaže, povedali nám, čo by sme mohli zlepšiť.

   

 • Čo sa ti na podujatí najviac páčilo?
 • Braňo: Na podujatí sa mi najviac páčilo, že sme mali besedy so známymi osobnosťami, ako napríklad prezident SR, či poslanci a známi novinári. Získal som veľa  informácií o tvorbe školského časopisu, ktoré určite využijem v praxi.

   

   

  S Branislavom Jakabom sa zhovárala Michaela Homolová, žiačka 3.B triedy, OA Šurany

  Foto: z archívu B.Jakaba ( B.Jakab na foto vľavo)

  Súvisiace články

  31.10.2017 17:44

  Aj novozámocký Matičiarik dnes vítal prezidenta SR

  Členovia novozámockého Detského folklórneho súboru Matičiarik na tohtoročné jesenné prázdniny budú dlho spomínať. Prečo? Stretli sa s prezidentom SR Andrejom Kiskom, ktorý zavítal na pracovnú návštevu do mesta Nové Zámky v dopo...
  26.01.2016 19:45

  Vzdelávame sa pre potreby pedagogickej praxe

  Stredná odborná škola strojnícka v Skalici umožňuje pedagógom zvyšovať ich odbornosť a poskytuje im priestor na ich osobnostný rozvoj v práci učiteľa a majstra odbornej výchovy.
  26.03.2017 11:45

  Ženy dostali kyticu uvitú z detských riekaniek,spevu,tanca,hudby

  "Byť matkou je veľkým šťastím, ktoré nemá každá žena. Žije však veľa žien, ktoré dokážu obetovať celý svoj život v prospech iných ľudí aj na úkor vlastných snov o materstve. Možno sa viacerým zdá, že MDŽ je sviatkom zbytočným, ...