Späť na zoznam
Učiteľské blogy
Autor: SkusamZaVas
08.04.2018 11:04

Daj vedieť či to funguje (2): Ecoegg

Moje eko zmýšľanie nie je dokonalé a ani sa nepovažujem za „eko človeka“. Avšak fakt, že Briti vynašli ekologický spôsob prania, ktorý je nie len účinný, ale aj lacný, ma nesmierne potešil.

Myslím, že treba začať najpodstatnejšou informáciou:

700 000 ton chemických pracích prostriedkov ROČNE znečisťuje náš vodný systém

Našťastie, tento fakt nie je ľahostajný vynálezcom prelomovej technológie prania ecoegg.

Z čoho ecoegg pozostáva?


1)    Pevný obal

Farebné prevedenie obalu závisí od vône vajíčka, ktorú si zvolíte. Nakoľko nie som zástanca kvetinových aróm, vybrala som sa najistejšou cestou = modrá farba a vôňa sviežej bavlny. Jednotlivé pelety (guľôčky) však môžete dokupovať a meniť. Pri ďalšej várke možno vyskúšam jarné kvety. Pokiaľ vám nevyhovuje žiadna vôňa, zvoľte žlté vajíčko.

2)    Biele pelety

Jedná sa o minerálne pelety, ktoré ionizujú molekuly kyslíka vo vode, a tak menia jej pH. To má za následok odstránenie bielkovín a tukov, teda dvoch najčastejších zložiek nečistôt. Zásadité pH taktiež spôsobuje prirodzené zmäknutie odevu, a tak nie je potrebná žiadna aviváž. Výrobca však uvádza, že je možné ju do prania pridať, najmä z dôvodu zintenzívnenia vône. 

3)    Čierne pelety

Sú to turmalínové, keramické pelety, ktoré, jednoducho povedané, oslabujú spojenie medzi špinou a odevom. Teda uvoľňujú nečistoty priamo z vlákien 

 

Čo obsahuje balenie?

Vaše balenie obsahuje pevný obal a pelety v sáčikoch.

 

 

 

Môj entuziazmus nezná medze. Natešená som v momente rozstrihala všetky sáčky a sypala a sypala a sypala ich do vajíčka. Až mi došlo, že sa tam nezmestia... Klasika. Rozkotúľané kade tade som ich naháňala a zbierala a AŽ po tom všetkom som si prečítala návod. 

Takže odznova. Je jedno či máte zakúpené vajíčko na 54, 210 alebo 720 praní. Vajíčko je stále rovnaké a treba doň nasypať len 3 sáčiky bielych peliet a 1 sáčik čiernych. Biele pelety môžete približne po 72 praniach prisypať. Čierne pelety sú keramické, a teda vám vydržia počas celej doby prania (v mojom prípade tých 210 praní).

Pranie

Výrobca udáva, že ecoegg je jediný prostriedok, ktorý potrebujete. Pred tým som zvykla do prania dávať gél na pranie, aviváž a prípadne odstraňovač škvŕn. Bolo mi jasné, že jedno eko vajíčko nemôže nahradiť ťažké zbrane odstraňovania škvŕn, avšak bola som zvedavá čo všetko dokáže. A tak som testovala...

Poďme sa však najskôr pozrieť na pracie podmienky zázračného vajíčka. Ecoegg možno použiť na pranie od 15 do 60 °C

Mám pocit (z môjho pozorovania), že čím nižšia teplota ( a čím menej vody ), tým menej peny dokáže vajíčko vytvoriť. Nemyslím však, že by to dáko extrémne narušilo jeho pracie vlastnosti. Oblečenie bolo aj tak čisté a príjemne voňavé

TEST 1 – špinavý biely uterák

Schválne som ponechala uteráky v užívaní dlhšie, než by bolo vhodné. Jeden uterák som následne vyprala s pomocou ecoegg (a nič viac) – prací program 50 °C  - 57 min, a druhý s pomocou môjho obľúbeného pracieho gélu (z Rakúska samozrejme), odstraňovača škvŕn a aviváže, na rovnakej teplote i programe. 

 

Pred

Po:

Ľavý uterák - praný klasicky

Pravý uterák - praný s ecoegg

Musím povedať, že veľký rozdiel teda nebol. Ecoegg príjemne prekvapilo. Vôňa sviežej bavlny je naozaj jemná a príjemná. Aktuálne už nie som schopná s istotu povedať, ktorá osuška bola s čím praná. Aj na dotyk sú rovnaké, pričom v eko móde nebola použitá žiadna aviváž. 

 

TEST 2 – tenisky

Bola som zvedavá ako sa eko vajce vysporiada so staršími špinavými teniskami. Opäť, žiaden zázrak, avšak porovnateľné s obyčajným pracím práškom. Spokojná

 

TEST 3 – farebné oblečenie

Tento test som nezaradila do videa, nakoľko nebolo na čom vidieť rozdiel. Farby sú zachované, bežné nečistoty vyprané. Veľmi zažratá špina ako napríklad krv (vymrštil sa chodník) dokonale nezmizla, ale to som ani nečakala. 

Stále však premýšľam, ako nastaviť bežné pranie čo najefektívnejšie. 

Výrobca uvádza, že na bežnú práčku, s objemom do 5 kg, postačí jedno vajíčko. Pokiaľ máte práčku väčšiu, mali by ste použiť vajcia dve. Moja práčka má uvedených 5 kg, avšak rada a často ju plním až do prasknutia. To sa stalo aj pri testovaní farebnej kopy oblečenia. Odev považujem za čistý, avšak nevonia a ani nebola vytvorená pena pri praní.

Zostáva otázne:

 • či je potrebné prať menšie kopy oblečenia, 
 • či treba použiť dve vajcia
 • či treba dať dvojitú dávku vody ( a ako sa to na mojej práčke pre pána Jána robí) 
 • prípadne, či to tak má byť

Taktiež treba myslieť na to, že ecoegg z veľkej časti účinkuje vďaka zmene pH vody. Preto neznižujte objem vody v bubne práčky. Oblečenie musí byť adekvátne namočené, aby sa mohlo vyprať. 

Pelety po praní je potrebné nechať preschnúť. Výrobca neudáva nič špeciálne, stačí vybrať z práčky. 

Hodnotenie

PLUSY:

 • prekvapivo účinné pri bežne znečistenej bielizni
 • žiadna chémia
 • žiaden plastový odpad
 • šetrné k práčke
 • hypoalergénne – vhodné aj pre tých najmenších
 • v kúpeľni vyzerá lepšie ako obyčajný prací prášok, taktiež potrebuje menej miesta na uskladnenie

MÍNUSY:

 • slabá vôňa – aróma sviežej bavlny sa mi veľmi páči. Konečne prací prostriedok čo vonia podľa môjho gusta. Prijala by som to intenzívnejšie. Pokiaľ periem väčší objem, odev skoro vôbec nevonia
 • slabší výsledok čo sa týka zažratých škvŕn
 • Nevhodné prať pri zníženom objeme vody. Čiže sa musím rozhodnúť či moje eko pranie bude pozostávať v šetrení vody ako takej alebo v znížení množstva chemikálií v nej.


V pomere cena a kvalita dávam 8,5 bodov z 10 ( naozaj...tá cena...ach ) 
 

Záver

 • Ak potrebujete zázraky, zvoľte klasické pracie prostriedky a vyvárajte na 90. 
 • Ak máte bežne znečistený odev a zvyknete prať od 30 do 60 °C zvoľte pokojne ecoegg. 

Odporúčam si vajíčko zadovážiť a naučiť sa s ním prať tak, aby vám to čo najviac vyhovovalo.

Každopádne, jeho cena je naozaj prijateľná, a tak za skúšku „nič nedáte". Ja som osobne spokojná a používam ho ďalej. Staré pracie prostriedky som odniesla do komory  kde čakajú na svoju chvíľu keď budem prať od 60 °C vyššie. 

Viac informácií na dajvedietcitofunguje@gmail.com

 

Súvisiace články

15.01.2018 13:39

Ako ďalej v základnom školstve?

Ako viacročnú učiteľku slovenského jazyka a literatúry na 2. stupni základnej školy a bývalú odbornú referentku MŠ SR pre slovenský jazyk a literatúru v rokoch 1996 – 1999 ma veľmi mrzia výsledky slovenských 15 - ročných žiakov...