Späť na zoznam
Učiteľské blogy
Autor: Helena Rusnáková
19.12.2018 05:49

Decembrový Predmet mesiaca v Múzeu Jána Thaina v Nových Zámkoch

Múzeum Jána Thaina v Nových Zámkoch každý mesiac vystavuje v jednej z vitrínok vo svojej budove na Štefánikovej ulici zaujímavý predmet, ktorý sa zvyčajne viaže na dané ročné obdobie, či na aktuálne výročie.
 
Nie je tomu inak ani v decembri.
Viac nám o aktuálnom predmete povedal historik Múzea Jána Thaina, Pavol Rusnák:

"Predmetom mesiaca je  Vojnová vianočná pamätná medaila.

Iba nedávno celý svet oslavoval ukončenie 1. svetovej vojny, globálneho konfliktu, na ktorého začiatku sa bojujúce strany nazdávali, že kým opadajú listy, bude po všetkom. Nebolo. A tak ostali mobilizovaní vojaci aj počas vianočných sviatkov na jednotlivých frontoch. Táto situácia mala za následok vznik pamätnej prenosnej medaile vydanej cisárskou a kráľovskou 19. pešou divíziou, ktorej mierovým sídlom bola Plzeň. Po vypuknutí vojny sa dostala na východný front, kde zotrvala až do porážky Ruska. Medaila mala slúžiť príslušníkom divízie ako pripomienka Vianoc strávených v službe vlasti na ruskom fronte. Vtedy ešte sotva kto mohol tušiť, že nebudú poslednými vojnovými Vianocami.

Okrúhla hliníková medaila s priemerom 27 mm a nápismi v nemeckom jazyku je zavesená na malej trojuholníkovej stuhe čierno-žltej farby, evokujúcej zástavu Habsburskej monarchie. Na prednej strane má nápis WEIHNACHTEN 1914 19.J.T.D. a na zadnej vyobrazenie vianočného stromčeka s kruhopisom Russisch. Feldzug (ruská kampaň). Pod stromčekom je na stuhe nápis GOTT MIT UNS (Boh s nami).

Medaila nebola ako predmet mesiaca december 2018 vybraná iba ako pripomienka okrúhleho výročia ukončenia 1. svetovej vojny, ale aj ako doplnok k aktuálnej výstave „Vianoce v 20. storočí", ktorú si môžu návštevníci Múzea Jána Thaina v Nových Zámkoch pozrieť do konca roka vo výstavných priestoroch múzea na M. R. Štefánika 58."

Súvisiace články

24.09.2019 05:44

Sú sociálne siete ešte spoločnosťou zvládnuteľné ?

Dnes sa už nepýtame hamletovským byť či nebyť. Dokonca ani materialistickým sme či nie sme. Základnou otázkou dneška je, či sme v sociálnych sieťach alebo nie sme. A ak nie sme, tak vlastne vôbec nie sme, teda neexistujeme.
21.06.2017 19:00

Ukázali zručnosť, silu, vytrvalosť....

Kto? Žiaci Obchodnej akadémie Šurany . Kde? Na Olympijských hrách OA Šurany.