Späť na zoznam
Učiteľské blogy
Autor: Helena Rusnáková
01.04.2018 08:00

Deti učí láske k slovenčine a výtvarnému umeniu, pre dospelých píše pútavé romány

 V spoločenskej sále Knižnice Antona Bernoláka v Nových Zámkoch, v rámci marcových podujatí nesúcich sa v znamení Mesiaca knihy, privítali dňa 27.marca 2018 autorku ženských románov Beu Bazalovú. Spisovateľka prišla na podujatie z  malebného pohraničného mesta Šahy, patriaceho tiež do Nitrianskeho kraja, nakoľko v Šahách býva so svojou rodinou, manželom a dvoma synmi, Matejom a Adamom. V Knižnici Antona Bernoláka sa stretla so svojimi čitateľkami, ktoré prejavovali živý záujem o autorkinu tvorbu.

Erika Szőcsová,moderátorka podujatia, položila spisovateľke otázky. Z odpovedí sme sa dozvedeli, že pani Bea Bazalová  je rodáčkou zo stredoslovenského banského mesta Nová Baňa, v ktorom ťažba zlata a striebra mala takmer 600–ročnú tradíciu a nachádzajú sa tu viaceré pozoruhodné pamiatky. Nová Baňa je aj mne známa.

- rada prírodu, rastliny, zvieratá. Počas pekných jarných dní /teraz je stále chladno/ chodieva do obce Veľké Turovce, kde píše, pestujete bylinky a tiež maľuje.

- Po absolvovaní štúdia začala pracovať ako učiteľka na základnej škole v Šahách. V súčasnosti je riaditeľkou tejto školy. Popri svojom povolaní sa s láskou, nadšením a dobrým vzťahom, pochopením k ľuďom venuje písaniu veľmi zaujímavých i skutočných životných príbehov. Má veľmi rada anjelov a zbiera ich.

Anjelské bytosti sú prítomné v jej knihách, v ktorých sú silno zastúpené emócie, rôzne podoby lásky a vzťahov /ako napr. nerovná láska, harmonický vzťah, vzťah matky a syna, atď./ a s nimi taktiež je tu harmónia a disharmónia.

Bea Bazalová napísala doteraz päť kníh, románov venovaných ženám aj dospievajúcim dievčatám. Tieto knihy nesú určitý odkaz, posolstvo, návod k životu, pomôcku aj varovanie vo vzťahoch, ktoré môžu dokonca končiť aj smrťou. Jej prvá kniha s názvom „Ako na hojdačke" vyšla v roku 2008. Druhá kniha s názvom „Láska na druhý pokus" bola vydaná v r. 2009. V nasledujúcom r. 2010 vznikla kniha „Obraz". V r. 2012 bol hotový román „Nemiluješ, zomrieš", ktorý zachytáva skutočnú udalosť s veľmi tragickým koncom. V roku 2016 bola vydaná jejkniha s názvom „Šepkanie anjelov". Kniha sa zaoberá vzťahom rozvedenej matky Slávky a jej syna Andreja, nerovnou láskou medzi Slávkou a od nej oveľa mladším Števom , je v nej aj jedna vražda, a to Slávkinej známej. Koniec románu je prekvapivo neočakávaný no dobrý. 

Na stretnutí dostali priestor i otázky čitateliek. Živá diskusia sa rozprúdila v súvislosti so spisovateľkiným dielom " Nemiluješ, zomrieš ", ktoré bolo napísané na základe tragickej, skutočnej udalosti .

 

Foto: Bea Bazalová (vľavo ) a Erika Szőcsová, z KAB Nové Zámky

Súvisiace články

12.11.2019 11:58

Imatrikulácia prvákov

Žiaci Základnej školy v Leopoldove privítali medzi sebou prvákov na slávnostnej imatrikulácii.