Späť na zoznam
Učiteľské blogy
Autor: Helena Rusnáková
09.05.2018 17:32

Dodržiavajú svoj sľub

K najnavštevovanejším pútnickým miestam Slovenska patrí bazilika (basilica minor) Panny Márie Sedembolestnej, hlavnej patrónky Slovenska v Šaštíne – Stráže, ktorej pôvod siaha až do roku 1736. Počas pútí, ktoré sa tu každoročne konajú toto miesto navštívi niekoľko desiatok tisíc turistov, medzi ktorými nechýbajú ani jeden rok obyvatelia mesta Nové Zámky . V roku 1810 si obyvatelia mesta dali záväzok, že púť budú navštevovať každý rok v čoraz vyššom počte. Aká bola motivácia tohto sľubu?

Dňa 9.mája roku 1810 okolo 14. hodiny v dome Jána Kissa vypukol požiar, ktorý sa vplyvom silného vetra rozšíril aj na ďalšie objekty. V priebehu krátkeho času bolo takmer celé mesto v plameňoch. Požiar zničil 216 obytných domov a niekoľko mestských inštitúcií. Plameň zničil aj mestský archív nachádzajúci sa v budove Mestského úradu, poškodil aj kostoly. Popolom zľahol aj farský úrad a v ňom aj knižnica Antona Bernoláka. Anton Bernolák bol v tom období dekanom rímskokatolíckeho farského kostola. Novozámčania si mysleli, že katastrofa bola Božím trestom , preto si dali zväzok každým rokom usporadúvať spoločnú púť do Šaštína. Už nasledujúcej púte sa zúčastnilo vyše 1000 obyvateľov mesta – niektorí na púť išli pešo, iní rôznymi dopravnými prostriedkami. Účasť na púti v Šaštíne je dodnes tradíciou mnohých novozámockých rodín.

 

Text a foto : PaedDr.Helena Rusnáková

 

Foto: Pohľad na mesto Nové Zámky, dominantnou stavbou je Farský kostol

 

 

Súvisiace články

26.11.2017 20:49

Obchodná akadémia v Leviciach zaujala na Burze informácií

Študenti tretieho ročníka Obchodnej akadémie v Leviciach reprezentovali svoju alma mater zodpovedne a hrdo na Burze informácií.
01.09.2019 07:20

Máme doma prváka

O prvákoch, čo už nie sú škôlkári.