Späť na zoznam
Učiteľské blogy
Autor: Zuzana Mészárosová
05.05.2019 09:27

Euro deň a Simulované voľby do Európskeho parlamentu na OA Levice úspešné

0bchodná akadémia v Leviciach zapojená do programu Ambasádorská škola Európskeho parlamentu (EPAS) a Platforma ambasádoriek a ambasádorov európskej demokratickej kultúry (AmbEDK) uskutočnila na svojej škole zaujímavý EURO DEŇ 2. mája 2019. Hlavnými organizátormi tohto dňa boli Junior ambasádori EPAS – študenti 2. a 3. ročníka.

Študenti sa stretli na prednáške spojenej s diskusiou s riaditeľom Informačnej kancelárie Európskeho parlamentu na Slovensku a kandidátom na europoslanca Robertom Hajšelom, ktorý im vo svojej prednáške priblížil fungovanie EÚ, jej najaktuálnejšie témy, či výzvy. So študentmi diskutoval o príležitostiach a možnostiach, ktoré poskytuje členstvo v EÚ pre mladú generáciu, možnosti štúdia v Erasmus+, či iných programoch podporovaných EÚ, eurovoľbách, Brexite,  odpovedal na množstvo zvedavých otázok študentov.   

Následne sa počas celého predpoludnia uskutočnili simulované voľby do Európskeho parlamentu organizované junior ambasádormi EPAS, v ktorých  si študenti vyskúšali, ako by vyzerali celoeurópske voľby - keby sa priamo volili kandidáti európskych parlamentných politických strán. Zapojení študenti si vyberali z ôsmych politických skupín, ktoré v súčasnosti pôsobia v Európskom parlamente a s ktorými sa predtým oboznámili na workshopoch a prezentáciách. Účasť študentov na simulovaných eurovoľbách bola 57%. Simulované voľby na OA v Leviciach podporili Academia Istropolitana, Zastúpenie Európskeho parlamentu v SR, projekt ambasádorskej školy EPAS a Helsinský výbor pre ľudské práva na Slovensku. Krátky film zo simulovaných volieb tu: https://www.youtube.com/watch?v=b74snLzUgJY). 

Počas celého dňa mali študenti možnosť zapojiť sa do vedomostných kvízov a súťaží o Európskej únii, streetartu s témou eurovolieb a na chodbách školy bola pre nich pripravená Euro kaviareň, ktorá ponúkala občerstvenie. Euro deň spojený s prednáškou a so simulovanými voľbami sa študentom tejto školy vydaril a nesporne bolo dôležité uvedomenie si ich vlastnej dôležitosti pri formovaní obrazu slovenskej a tiež európskej spoločnosti. Študenti si takto skôr uvedomia, že ich hlas v reálnych voľbách do EP môže prispieť k rozhodovaniu o budúcnosti Európy, v ktorej všetci žijeme.

 

 

Súvisiace články

02.06.2017 19:30

Netradičné oslavy MDD na OA Šurany

Medzinárodný deň detí 2017 oslávili žiaci Obchodnej akadémie v Šuranoch netradične.
20.02.2018 23:11

RUMUNSKO - Finálne stretnutie projektu Erasmus+ KA2 - Kooperácia pre inováciu a výmenu dobrých skúsenosti s názvom &q...

Záverečné vyhodnotenie projektu Erasmus+ " BESTeachers, BESTudents" v Rumunsku v mestečku Intorsura Buzaului. Účasť 4 učiteliek SOŠ poľnohospodárstva a služieb na vidieku, Kukučínova 23, Košice.