Späť na zoznam
Učiteľské blogy
Autor: Helena Rusnáková
24.05.2018 14:56

Fotografie fotoklubu Granus vzbudzujú záujem i obdiv návštevníkov

Fotografovaniu sa venuje čoraz viac ľudí - mladí, i tí skôr narodení. Kladný vzťah k fotografii a fotografovaniu motivoval niekoľko desiatok Novozámčanov k účasti na slávnostnom otvorení výstavy fotografií v Dome Matice slovenskej, v Nových Zámkoch. Medzi návštevníkmi výstavy sme stretli aj skupinu študentov zo Strednej zdravotníckej školy v Nových Zámkoch.

 

Fotoklub Hexagon a Miestny odbor Matice slovenskej v Nových Zámkoch milo prekvapili inštalovaním výstavy fotografií . Tentokrát sprístupňujú širokej verejnosti fotografie fotoklubu Granus z Podbrezovej.

 

Slávnostné otvorenie výstavy,  sa konalo dňa 23.mája. Vernisáž výstavy otvorila Mária Malperová, predsedníčka MO MS v Nových Zámkoch. Následne sa k účastníkom podujatia prihovoril Štefan Pirohár, predseda novozámockého fotoklubu Hexagon,ktorý veľmi kladne hodnotil prácu fotoklubu Granus v Podbrezovej a Ľudovít Lacuškovi, predsedovi fk Granus, odovzdal Certifikát č.31 , ako potvrdenie, že usporiadal výstavu fotografií.

 

Ľudovít Lacuška priblížil prítomným činnosť fotoklubu Granus:

 

Svoju činnosť začal Fotoklub Granus v roku 2009 výstavou fotografií s názvom Stretnutie, ktorá predstavila tvorbu štrnástich zakladajúcich členov tohto fotoklubu.

 

Členmi fotoklubu Granus sú profesionálni i amatérski fotografi, výtvarníci a ľudia venujúci sa rôznym činnostiam a rôznych povolaní. Tvorba členov Granusu je rozličného tematického i žánrového zamerania a môže zaujať aj špecifickým technickým spracovaním. Fotografie majú snahu vyvolať úsmev, ale aj úctu a smútok, potešiť oko, pohladkať dušu, ale i provokovať. Zachytávajú rôzne pohľady na život ľudí v našom regióne s ich zvykmi, tradíciami, krajinu i architektúru historických stavieb. Všetky fotografie a celú tvorbu členov klubu však spája voľný prejav vo výpovedi o kráse prostredníctvom svetla.

 

Od založenia Fotoklubu GRANUS jeho členovia prezentujú svoje práce nielen v interiéri, ale aj exteriéri, prostredníctvom rôznych podujatí, súťaží, prezentácií nielen doma, ale aj v zahraničí. Naši členovia okrem iného reprezentujú Slovensko v spoločných kolekciách fotografií na prestížnych medzinárodných salónoch, kde Slovensko už niekoľko krát získalo zlatú medailu FIAP. Každý rok sa GRANUS prezentuje vlastnou kolekciou fotografií v súťaži slovenských fotoklubov - Petzvalov mapový okruh, kde sa dobre umiestňujú jednotlivci z radov tvorivých krajinárov klubu, ako aj fotoklub ako taký.

 

V ostatných rokoch členovia fotoklubu organizujú výstavy svojich prác v regióne. Najčastejšie v Podbrezovej, ktorá je sídlom fotoklubu, ale aj v jej okolí. Stálu expozíciu, teraz krajinkárskej činnosti nám bolo umožnené otvoriť v motoreste Route 66 v miestnej časti Lopej, kde je si ju môžu pozrieť všetci návštevníci reštaurácie."

 

Výstavu si môžeme pozrieť do 26.júna 2018.

Súvisiace články

26.01.2018 17:57

Otvorili výstavu „100 rokov Československa v našej škole“

100 rokov Československa v našej škole je názov súťažného projektu Slovenského národného múzea a Národního muzea.
28.08.2017 14:15

Učiť sa, učiť sa, ... ako je to ďalej?

O tom, ako sme si posunuli vlastné hranice