Späť na zoznam
Učiteľské blogy
Autor: Emanuel Orban
10.09.2018 14:54

Hanácké múzeum( skanzen) v Příkazoch sa vidieť oplatí

Hanácké múzeum( skanzen) sídli v obytnej hospodárskej budove priamo v centre obce. História vzniku objektu siaha do konca devätnásteho storočia. Súčasťou hlavného centra obce Příkazy u Olomouce je Kaplnka sv. Cyrila a Metoda, Obecný úrad a škola a Záloženský dom.

V areáli múzea(skanzenu) sa nachádza stodola, v ktorej sú umiestnené jednotlivé pracovné nástroje ako napríklad sejací stroj, fukar, hasičská striekačka z konca devätnásteho storočia, stacionárne benzínové zariadenie, lokomobil, pluhy a pod. Oproti stodole je postavený plot, za ktorým sa pasú dva typy hospodárskych zvierat  t .j. ovca kamerunská a Merino ovca.

Interiér Hanáckeho múzea(skanzenu) je bohatý na jednotlivé oddelenia s cennými hmotnými kultúrnymi artefaktmi. V jednej z miestností máme možnosť vidieť typické brašnárske výrobky slúžiace potrebám jednotlivých ľudových vrstiev. V ďalších miestnostiach sa nachádzajú staré žehličky, kachľová pec, na ktorej sa aj v minulosti spávalo, starý kuchynský kredenc a malý pitvor plniaci funkciu predsiene tradičného domu. V minulosti prevažovalo trojpriestorové členenie domu pozostávajúce z izby, pitvora a komory. Na stenách sú zavesené obrazy českého akademického maliara Františka Schöna s krajinskou tematikou, portréty nevesty a ženícha z Kostelca na Hané od neznámeho autora a obrazy znázorňujúce proces vymazávania hliny. Prehliadka múzea( skanzenu) každého zvedavého návštevníka zavedie do nedávnej minulosti a pomôže mu pochopiť nezvyčajné čaro života na vidieku.

Súvisiace články

21.01.2017 10:45

Stále viac a viac žiadaní obrábači kovov

Budeme vychádzať z toho starého známeho "Remeslo má zlaté dno". Dnes už absolventi učebných odborov môžu zarábať viac ako absolventi s maturitným vysvedčením. Prečo? V mnohých profesiách je ich uplatnenie na trhu práce okamžité...
16.05.2018 07:07

Budúci ekonómovia majú vzťah aj k žurnalistike.

Príkladom sú aj žiaci OA Šurany. Každoročne sa v meste Zvolen uskutočňuje slávnostná udalosť, ktorej sa zúčastňujú hlavne mladí nádejní novinári a všetci tí, ktorých baví pásanie do novín a časopisov- Štúrovo pero. Tohto roku ...