Späť na zoznam
Učiteľské blogy
Autor: Natália Novotná
10.04.2019 12:46

HASIČI V MOKRANCIACH SA MÔŽU POCHVÁLIŤ NOVÝM AUTOM

Práve vhod, ako keby k blížiacim sa svojim 95 narodeninám dostal Dobrovoľný hasičský zbor v Mokranciach od Ministerstva vnútra Slovenskej republiky nové hasičské auto. Staručkú cisternovú automobilovú striekačku CAS 25 slúžiacu obci takmer 50 rokov nahradila čerstvo repasovaná Tatra 815, na ktorej obnove pracovali odborníci vo firme špecializovanej na požiarne autá v českej Poličke a určitá časť repasácie prebehla aj u ich kolegov v Moldave nad Bodvou.

Pripomenuli si aj hasičské legendy

Na slávnosti sa v nedeľu pred kultúrnym domom zišli riaditelia Krajského a Okresného riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Košiciach Jozef Fedorčák a Tomáš Berzétei, veliteľ hasičskej stanice v Moldave nad Bodvou Peter Vidašič, delegácia Územnej organizácie hasičov DPO Košice - okolie vedená jej predsedom Miroslavom Semaničom, dekan rímsko - katolíckej farnosti v Moldave nad Bodvou Bertalan Gábor, ktorý nové auto požehnal, starostovia okolitých obcí, poslanci obecného zastupiteľstva v Mokranciach, členovia dobrovoľného hasičského zboru s predsedom Petrom Baffym, veliteľom Ladislavom Szabom, predsedníčka Jednoty dôchodcov v Mokranciach Mária Tóthová a predseda Miestnej organizacie Csemadoku v Moldave nad Bodvou Ján Pelegrin. Prišiel aj najstarší hasič v Mokranciach, zakladateľ hasičskej dynastie Baffyovcov, legendárny osemdesiatriročný Ladislav Baffy, ktorý láskou k tejto práci „naočkoval" všetky svoje deti. Hasičmi sa stali jeho synovia Peter, Jozef i Ladislav mladší, dobrovoľnou hasičkou je aj dcéra Zuzka a bola i jeho manželka Alžbeta. „S hlbokou úctou myslíme na nášho dlhoročného priateľa Vendelína Fogaraša," spomenula starostka pri tejto slávnostnej príležitosti aj bývalého prezidenta Dobrovoľnej požiarnej ochrany SR a bývalého dlhoročného predsedu DPO Košice - okolie.

Hasičské auto by mala mať každá obec

Mária Lacková je veľmi rada, že Mokrance dostali toto auto. „V prípade živelných pohrôm, požiaru, alebo povodní vďaka nemu dokážeme výrazne pomôcť obyvateľom Mokraniec. Myslím, že takéto požiarne auto by mala mať každá obec aj napriek tomu, že tu v okolí sú hasičské stanice ktoré dokážu pokryť istú časť územia," vraví. „Na druhej strane je to veľká zodpovednosť, ležiaca na pleciach obce. V Mokranciach máme okrem dobrovoľníkov aj veľa profesionálnych hasičov, čo ma teší, lebo auto bude v dobrých rukách, pretože s ním budú vedieť odborne zaobchádzať a starať sa o neho tak, ako treba, veď naši hasiči majú veľmi bohaté skúsenosti," zamýšľa sa starostka a vymenuváva ďalšie výhody, ktoré Mokranciam hasičské auto prinieslo. „Okrem  toho, že sa bude podieľať na zachraňovaní životov a majetkov obyvateľov, tak ho určite použijeme aj v letných, extrémne horúcich mesiacoch na postrekovanie miestnych komunikácií. Verím, že zásahov bude čo najmenej a budeme ho využívať  iba na príjemné veci, ako je reprezentácia obce a na súťaže. Využijeme ho určite aj pri kultúrno - spoločenských akciách v Mokranciach, najmä na Deň detí, keď deťom Tatru predvedú naši dobrovoľní hasiči, aby si ju užili a videli ju zvnútra aj zvonku a robila nám radosť."


Natália Novotná

foto: Natália Novotná