Späť na zoznam
Učiteľské blogy
Autor: Helena Rusnáková
08.04.2019 17:40

Hold padlým hrdinom 2.svetovej vojny vzdali aj riaditelia novozámockých škôl

Novozámčania sa každý rok na prelome mesiacov marec – apríl zídu pri Pamätníku obetiam násilia, aby si spoločne pripomenuli výročie ukončenia 2.svetovej vojny v  v meste Nové Zámky.

V tomto roku uplynulo 74 rokov od ukončenia najničivejšej pohromy v dejinách ľudstva. Spomienkovou slávnosťou, ktorá sa konala dňa 5.apríla jej účastníci vzdali úctu a vďaku všetkým, ktorí stáli pri navrátení našej slobody.

Nové Zámky boli počas posledných mesiacov 2.svetovej vojny ako dôležitý dopravný uzol postihnuté tromi ničivými bombardovaniami, ktoré okrem nevyčísliteľných materiálnych škôd na území mesta pripravili o život tisíce obyvateľov a jeho návštevníkov.

Dátum 29.marec 1945 znamenal pre obyvateľov Nových Zámkov koniec vojnovým útrapám . Je to deň, ktorý sa nezmazateľne a natrvalo zapísal do histórie nášho mesta. Prechod 2.ukrajinského frontu ukončil okupáciu a priniesol do Nových Zámkov vytúženú slobodu.

Bohužiaľ aj v súčasnosti sme svedkami množstva ozbrojených konfliktov vo svete. Spoločnosť sa radikalizuje, historické fakty sa častokrát prekrúcajú, medzi ľuďmi je zasievaná nenávisť, Preto je čoraz dôležitejšie pripomínať nezmyselnosť riešenia akýchkoľvek vypätých situácií silou či vojenským konfliktom." povedal vo svojom slávnostnom príhovore viceprimátor mesta Nové Zámky, Ing. Norbert Kádek.

Hold tým,ktorí bojovali za slobodu okrem predstaviteľov kultúrnych, spoločenských a politických organizácií vzdali aj riaditelia novozámockých základných škôl.

V tento deň sa okrem spomienkovej slávnosti spojenej s kladením vencov v novozámockom Dome kultúry konali aj ďalšie podujatia na počesť oslobodenia mesta spod jarma 2. svetovej vojny : beseda s Františkom Danielom, Jánom Juhászom, Ferenczom Kovácsom a Adrianom Komanekom, ako aj výstava fotografií a dokumentov o bombardovaní mesta.

 


 

Súvisiace články

05.02.2020 17:40

Ferdinand Hložník a jeho prínos do sveta výtvarného umenia

V dňoch 29.01. - 03.05.2020 je k dispozícii návštevníkom Galérie Nedbalky v prízemných priestoroch výstava umeleckých diel významného predstaviteľa moderného výtvarného umenia Ferdinanda Hložníka(1921-2006). Ferdinand Hložník b...
24.01.2017 16:30

OA Šurany oslávila okrúhle výročie

„Život žiada hlbokú prípravu, rozsiahlu, vyžaduje odborníkov, preto naše školy, myslím zvlášť na Obchodné akadémie, musia byť školami výberovými, kde študovať je pre žiaka vyznamenaním.“ ( Ladislav Janku, profesor, člen kurat...
14.05.2017 19:15

Učitelia sa začali podpisovať pod petíciu

Základná škola s materskou školou kráľa Svätopluka Šintava sa čoraz viac dostáva do povedomia širokej verejnosti cez úspechy žiakov, s ktorými ruka v ruke kráča iniciatíva učiteľov. Mnohí učitelia túto školu poznajú skrz skú...