Späť na zoznam
Učiteľské blogy
Autor: Helena Rusnáková
14.03.2019 20:25

Hrady v múzeu

Dňa 14. marca 2019 sa v priestoroch Múzea Jána Thaina v Nových Zámkoch konalo slávnostné otvorenie zaujímavej výstavy, nesúcej názov Hrady kráľa Mateja.

Výstava vznikla na pôde Múzea kráľa Mateja vo Vyšehrade (Magyar Nemzeti Múzeum Mátyás Király Múzeuma Visegrád) v roku 2018, ktorý bol v Maďarsku vyhlásený ako pamätný rok kráľa Mateja (pri príležitosti 560. výročia zvolenia Mateja Korvína za uhorského kráľa).

Po úvodných slovách Tomáša Bihariho, riaditeľa Múzea Jána Thaina, priblížila návštevníkom výstavu Zsuzsanna Varga , historička MJT a kurátorka výstavy.

Na slávnostnom otvorení výstavy sa zúčastnil aj Buzás Gergely, riaditeľ Múzea kráľa Mateja vo Vyšehrade , ktorý účastníkom vernisáže priblížil životný príbeh Mateja Korvína a jeho vzťah k jednotlivým regiónom, kde vyrástli pozoruhodné stavebné diela v podobe hradov, ktoré približuje výstava. Tieto hrady sú na výstave prezentované prostredníctvom makiet a virtuálnych rekonštrukcií, replík zbraní, ktoré návštevníkov výstavy obohatia o poznatky aj o stavbe hradov a vojenskej histórii druhej polovice 15.storočia.

Návštevníci výstavy si majú možnosť informácie o hradoch (Buda, Visegrád, Tata, Diósgyőr, Kisnána, Szigliget, Győr, Pannonhalma) týkajúce sa kráľa, kráľovnej, šľachty či cirkvi, o každodennom živote na hrade a v jeho okolí, prečítať v 5 jazykoch.

Slávnostnú a príjemnú atmosféru vernisáže výstavy umocnilo vystúpenie Vivien Foldingovej, žiačky novozámockej ZUŠ, ktorá zaspievala pieseň Cesta do rozprávky.

Výstavu Hrady kráľa Mateja doposiaľ mali možnosť vidieť návštevníci vo Vyšehrade a v Budapešti. Do konca tohto roka bude na Slovensku sprístupnená v troch múzeách, slovenskú premiéru má v novozámockom múzeu, kde ju máme možnosť navštíviť do 23. mája 2019.


 

 

Súvisiace články

13.01.2017 22:00

Zo spomienok Jozefa Karola Viktorina

Rok 2017 je rokom Jozefa Miloslava Hurbana a Andreja Radlinského. V tomto roku si však pripomenieme aj niekoľko ďalších výročí významných osobností, ku ktorým patrí i Jozef Karol Viktorin (195.výročie narodenia).
04.05.2016 18:15

Za našimi úspechmi je obrovský kus práce

Keď skalickí strojári získali pred dvomi rokmi významné ocenenie, ani len netušili, že sa k úspechom dopracujú opäť za tak krátku dobu. Spolupráca s najväčším zamestnávateľom v regióne bola najlepšia voľba v rozvoji stredného o...