Späť na zoznam
Učiteľské blogy
Autor: Karin Mikulášová
14.03.2021 21:21

Zažili ste už jógu smiechu?

"Smiech nie je iba zdravý, ale ako všetci vieme aj nákazlivý. Energie sa prenášajú, či pozitívne alebo negatívne. Keď vstúpime do miestnosti, kde je napätá atmosféra, prenáša sa táto automaticky aj na nás. Opačne je pozitívna atmosféra, nálada a radosť tiež nákazlivá. Liečivý účinok smiechu je vedecky dokázaný a smiech sa využíva aj v terapeutickom kontexte napríklad pri pacientoch s bolesťami alebo s chronickými ochoreniami. Aj tu zohráva jóga smiechu dôležitú úlohu." - https://www.dusamoja.sk/joga-smiechu/

Počuli ste už o jóge smiechu? Alebo ste sa zúčastnili takéhoto jogového cvičenia. Ja som tento zážitok absolvovala na Konferencii Umenie byť ženou v Košiciach  v apríli 2016.

 

Zažili sme spolu s účastníkmi „jazdu" ...od sileného smiechu, a smiešnych cvičení po.... záchvaty spontánneho smiechu na záver so svalovkou bránice. I keď nie všetci boli naladení na zdieľanie pozitívnych emócií, na radosť na počkanie. Postaviť a rozcvičiť dámy v kostýmčekoch a šatách bola tiež výzva pre lektora ale nakoniec sa mu to podarilo.  Smiali sa spolu úplne neznáme ženy – skupina pod pódiom aj lektor na pódiu.

 Odvtedy som si síce uvedomovala, že smiech je zdravý a sem tam som si spomínala na prežitý zážitok, ale systematicky som sa jóge smiechu nevenovala. Ako lektorka, školiteľka, účastníčka som sa v rámci sebarozvojových aktivít ďalej vzdelávala. Neobyčajná náhoda mi jógu smiechu do života opäť zaviala.

Na kurze fraktálnej kresby v Banskej Bystrici som sa zoznámila s jednou sympatickou účastníčkou, s ktorou som aj po kurze ostala v kontakte. Spolu sme  počas prvej vlny pandémie zdieľali a viedli on-line workshopy fraktálnej kresby pre potešenie a na podporu priateľov a záujemcov grátis. A potom sme zas každá žili svoje životy.

A práve teraz opäť prišiel ten správny čas, keď som pocítila potrebu získať nový – druhý dych. Podporiť nákazlivý smiech a vymeniť negatívnu energiu za pozitívnu a teda spustiť liečenie smiechom. A tak sme sa so spomínanou dámou Renátou Hazákovou, ktorá tvorí pod značkou Duša moja, začíname s Jógou smiechu  začíname 1. apríla 2021.

Srdečne Vás pozývame smiať sa od srdca

 

Súvisiace články

21.01.2017 07:45

Ako komunikujú naši žiaci?

Žiak s mobilným telefónom v ruke stráca reálny kontakt so svojimi spolužiakmi. Ani s modernými informačno-komunikačnými technológiami sa žiaci nenaučili efektívne využívať vymoženosti dnešnej doby.
26.01.2016 18:15

Záleží nám na odbornosti pedagógov

Učiť na strednej odbornej škole strojárskeho zamerania nie je jednoduché z dôvodu modernizácie strojárskej výroby. Rýchly rozvoj strojárskej výroby vedie pedagógov k štúdiu, rozvoju vedomostí a zručností, vzdelávaniu v oblasti ...
05.01.2021 11:13

Stredoškoláci sa môžu do 24. januára uchádzať o prestížne dvojročné štipendium na školy United World Colleges

Veríte v silu vzdelania spojiť ľudí, krajiny a kultúry a tak priniesť mier a udržateľnú budúcnosť? Presne to je hlavnou úlohou medzinárodných stredných škôl United World Colleges (UWC). O prestížne štipendium, ktoré umožňuje št...