Späť na zoznam
Učiteľské blogy
Autor: Karin Mikulášová
21.02.2021 14:57

Podmaľba na sklo - on line tvorivé dielne

Rady pri maľovaní na sklo pre tých, ktorí by si to chceli doma vyskúšať podľa návodu. ON- LINE vzdelávanie. Prinášame návraty k remeslu.

Obrázky maľované na skle s prevažne náboženskou tematikou boli súčasťou interiéru každej obytnej izby, najčastejšie ako súčasť modlitebného kúta  na dedinách. V 20.storočí sa začala masovejšie šíriť tlač a tá vytlačila obrázky maľované na skle. Dodnes originálne ľudové obrázky nájdete v múzejných zbierkach, občas na ne natrafíte v starožitnostiach, u zberateľov, či novšie od nových autorov v predajniach ÚĽUVu.

Obrázky maľované na skle sa rozšírili z Byzancie, vďaka výrobe tabuľkového skla. Na Slovensku máme zachované stopy prejavu ľudovej maľby na skle z 18. storočia. Obrázky vznikali kopírovaním predlohy na sklo. Predlohami boli zväčša reprodukcie z drevorytov – hlavne obrázky svätých, výjavy zo života Ježiša Krista, Panny Márie. Obrázky sa maľovali hlavne počas dlhých zimných večerov, keď nebola práca na poli. Maľovalo sa na menej hodnotné tabuľové sklo, s nerovnosťami a vzduchovými bublikami, čo týmto obrazom dnes pridáva čaro. Okrem náboženských motívov je najznámejší motív zobrazujúci Jánošíka a jeho družinu.

Technika maľby na skle je zrkadlová a reverzná.  Obrázky sú maľované spredu dozadu – maľuje sa na zadnú stranu skla. Zvolí sa opačný postup ako pri maľbe na papier. Najprv sa maľujú detaily, tie sa prekrývajú a pozadie sa maľuje ako posledné. Maľuje sa temperovými farbami – je označovaná tiež ako maľba za studena. Existujú aj maľby farbami ktoré sa vypaľujú. Príkladom sú maľby okien gotických katedrál, starých pohárov a fliaš.

Rady pri maľovaní na sklo pre tých, ktorí by si to chceli doma vyskúšať podľa návodu. Pri maľovaní pracujte s čistými rukami. Sklo utrite po odmastení (napríklad octom, alkoholom) do sucha, pod ruky si pri maľovaní môžeme podložiť papier, na maľbu sa dajú použiť aj akrylové farby, vyberáme si farby riediteľné vodou. Na fotografii je motív motýľa – obrysy pred vymaľovaním plôch a po ňom. Ďalšie obrázky sú dedinské a kuchynské motívy. Výber vhodného motívu je na Vás. Môžete sa inšpirovať kvetinami, prírodou, obrázkami zvierat…čímkoľvek, čo Vám urobí radosť.

Inšpirujte sa aj našimi námetmi. Vyskúšajte si aj iné techniky maľby na sklo. Z farieb v predajniach umeleckých potrieb sú na výber vypaľovacie alebo nevypaľovacie farby. Farby priehľadné a nepriehľadné. Farby riediteľné liehom, organickými riedidlami, vodou. Farby na okná - Window color,  ale aj farebné tuše a technika vyškrabávania obrázkov.  Vyskúšajte si kontúry na sklo, tupovanie farieb, efekty s použitím gélu na sklo, či využitím šablón. Možnosti ako skrášliť svoj byt, ozvláštniť sklenenú misku, vázu, či koreničku je množstvo. Veríme, že naše ukážky pôvodnej techniky Vás nadchnú k tvorivej a radostnej činnosti.

Dotvorenia priatelia.

https://www.sashe.sk/KarinkaM/journal/podmalba-a-malba-na-sklo

Súvisiace články

03.12.2018 15:38

Zlatý vek Peterhofu ojedinelá čarovná výstava v Bratislave

Zlatý vek Peterhofu ide o unikátny projekt výstavy realizovaný v prostredí Bratislavského hradu, ktorého predmetným účelom je oboznámiť návštevníkov s cenným bohatstvom kultúry cárskeho Ruska. Na realizácii vynikajúceho multime...
11.06.2017 07:30

Keď sa nádej vytráca - pohľad školského psychológa na svet učiteľov a žiakov

Som školský psychológ po 40tke. Pracujem na strednej škole, no som v kontakte aj so základnými školami. Veľa diskutujem so žiakmi, učiteľmi. Snažím sa na školu pozerať ako na celok, v ktorom hra kľúčovú úlohu spolupráca vedenia...