Späť na zoznam
Učiteľské blogy
Autor: Helena Rusnáková
24.02.2017 10:00

Kamzíkfest bude zaujímavý aj pre žiakov a študentov

Ako nás informoval Tím TK Kamzík, v súčasnom období v Nových Zámkoch prebiehajú prípravy na 3. ročník festivalového premietania horských filmov a fotoprezentácií.

KAMZIKFESTsa uskutoční dňa 11. marca 2017 v priestoroch Domu kultúry v Nových Zámkoch, so začiatkom o 13:00 hod. Účastníkov podujatia čakajú zaujímavé outdoorové filmy a foto prezentácie, možnosť zažiť atmosféru dobrodružstva zachytenú "očami" autorov z ciest po ďalekých či bližších krajinách sveta, alebo zažiť momenty z výstupov (aj horolezeckých) na horské končiare a krásne výhľady z nich. Po úvodných slovách predsedu klubu Marian Gažúra a primátora mesta Nové Zámky Mgr. art. Otokara Kleina v krátkosti predstavíme Turistický klub Kamzík Nové Zámky, program festivalu, program plánovaných turistických výletov, premietne sa krátke video z uplynulých výletov a festival sa otvorí prezentáciou „Dolomity" od Mariana Gažúra.

„ Z talianskych Dolomitov sa presunieme o kúsok ďalej na rakúsko – talianske hranice a s Michalom Filipom „vystúpime" na najvyšší vrch Ötztalských Álp a druhý najvyšší vrch Rakúska - Wildspitze 3770 m.n.m. s aklimatizáciou na vrchu Similaun 3606 m.n.m. A krásne výhľady si ešte doprajeme aj z najvyššieho vrchu Slovínska - Triglav 2864 m.n.m.

Z vysokých hôr sa vydáme naprieč Škótskom. Škótsko je krajina nespútanej prírody, krásnych hôr či hradov. Je to cestovateľský raj, kde človek nájde všetko. O zážitkoch a dobrodružstvách z 10 500 km dlhej cesty porozpráva Jaroslav Sekereš.

Po druhý krát na festivale privítame Vlada Vričana. Vlado je na horách 25 rokov. V Alpách má vyše 60 výstupov, s toho 38 štvortisícoviek od r. 1990. V Tatrách výstupy a lezenie neeviduje ... ale v obľube má Gerlach, v novembri 2016 absolvoval 30-ty výstup na najvyšší vrch Slovenska a na Žabom koni bol 29 krát. Na Kamzíkfeste nám porozpráva o výstupe na Cima Grande 2999 m.n.m. Je to prostredná veža z 3 veží, ktoré väčšina z nás pozná pod názvom TreCimediLavaredo (Tri Zuby) a nachádza sa v Dolomitoch. Druhý príspevok bude z výstupu na najvyšší vrch Ortlerských Álp - Ortler 3905 m.n.m.

Jozef Sádeckýnám priblíži nádhernúSlovenskú krajinu ako je Malá Fatra, Súľovské skaly, Vysoké Tatry a pod. Z odborného hľadiska porozpráva ako vznikajú fotografie pri východoch slnka a čo všetko za tým stojí.

 

V programe dostane priestor aj Novozámčan – Peter Muzika. Cestovanie je jeho vášňou. Precestoval prakticky celú Európu, ale taktiež aj Srí Lanku, Austráliu, Rusko, Mongolsko, časť Číny, a mnoho iných krajín. Avšak jeho srdcovkou je Nový Zéland. Krajina so silným exotickým nádychom, rastliny a živočíchy, ktoré inde nenájdeme, vrtkavé počasie s 300 daždivými dňami do roka, lyžovačka na zasnežených končiaroch vo výške 2000+ m.n.m doobeda, poobede kúpanie v mori... Aj taký je Nový Zéland.

Na krásnych farebných a rozmanitých fotografiách Martin Sipták porozpráva o Maroku, zážitkoch o putovaní 4 chalanov, ktorí si dali vysoký cieľ a to, že uvidia veľa za málo a ten cieľ aj splnili. Od juhu na sever a od západu na východ. Maroko krížom krážom.

Špeciálnym hosťom na festivale bude horolezec a predseda nitrianskeho horolezeckého oddielu, Dušan Fúska. Dušan sa aktívne venuje turistike, horám, lezeniu a cestovaniu už viac ako 25 rokov. Turisticky navštívil viaceré zaujímavé krajiny ako Thajsko, Filipíny, USA, Hawai. Má za sebou nespočetne veľa skalolezeckých výstupov v Tatrách, Dolomitoch, Alpách, Kaukaze a v pohorí CordilleraBlanca. Jeho prezentácia sa bude týkať práve Cordillera Blancy v Peru a výstupu na najvyšší vrchol peruánskych Ánd a zároveň aj 3. najvyššej hory amerického kontinentu - Huascaran6768 m.

Expedície do Peru sa zúčastnil 12 členný tím pod vedením Vlada Fialu. Ako prebiehala príprava na expedíciu, o aklimatizačnom treku v pohorí Huayhuash - 170 km vo výškach 4600 m až 5000 m, o ľuďoch žijúcich v kamenných domčekoch, o kúpaní sa v nadmorskej výške 4500 m s výhľadom na okolité šestisícovky s ľadovými štítmi, 22 hodín lezenia - o lezení veľmi náročnej cesty „Escudo" s obtiažnosťou D +65, čo znamená, že horolezci museli na ľadom pokrytom štíte prekonať stúpanie pod uhlom 65 stupňov, to všetko sa dozvieme na Kamzíkfeste." prezradili členovia organizačného tímu podujatia.