Späť na zoznam
Učiteľské blogy
Autor: Helena Rusnáková
24.02.2017 10:00

Kamzíkfest bude zaujímavý aj pre žiakov a študentov

Ako nás informoval Tím TK Kamzík, v súčasnom období v Nových Zámkoch prebiehajú prípravy na 3. ročník festivalového premietania horských filmov a fotoprezentácií.

KAMZIKFESTsa uskutoční dňa 11. marca 2017 v priestoroch Domu kultúry v Nových Zámkoch, so začiatkom o 13:00 hod. Účastníkov podujatia čakajú zaujímavé outdoorové filmy a foto prezentácie, možnosť zažiť atmosféru dobrodružstva zachytenú "očami" autorov z ciest po ďalekých či bližších krajinách sveta, alebo zažiť momenty z výstupov (aj horolezeckých) na horské končiare a krásne výhľady z nich. Po úvodných slovách predsedu klubu Marian Gažúra a primátora mesta Nové Zámky Mgr. art. Otokara Kleina v krátkosti predstavíme Turistický klub Kamzík Nové Zámky, program festivalu, program plánovaných turistických výletov, premietne sa krátke video z uplynulých výletov a festival sa otvorí prezentáciou „Dolomity" od Mariana Gažúra.

„ Z talianskych Dolomitov sa presunieme o kúsok ďalej na rakúsko – talianske hranice a s Michalom Filipom „vystúpime" na najvyšší vrch Ötztalských Álp a druhý najvyšší vrch Rakúska - Wildspitze 3770 m.n.m. s aklimatizáciou na vrchu Similaun 3606 m.n.m. A krásne výhľady si ešte doprajeme aj z najvyššieho vrchu Slovínska - Triglav 2864 m.n.m.

Z vysokých hôr sa vydáme naprieč Škótskom. Škótsko je krajina nespútanej prírody, krásnych hôr či hradov. Je to cestovateľský raj, kde človek nájde všetko. O zážitkoch a dobrodružstvách z 10 500 km dlhej cesty porozpráva Jaroslav Sekereš.

Po druhý krát na festivale privítame Vlada Vričana. Vlado je na horách 25 rokov. V Alpách má vyše 60 výstupov, s toho 38 štvortisícoviek od r. 1990. V Tatrách výstupy a lezenie neeviduje ... ale v obľube má Gerlach, v novembri 2016 absolvoval 30-ty výstup na najvyšší vrch Slovenska a na Žabom koni bol 29 krát. Na Kamzíkfeste nám porozpráva o výstupe na Cima Grande 2999 m.n.m. Je to prostredná veža z 3 veží, ktoré väčšina z nás pozná pod názvom TreCimediLavaredo (Tri Zuby) a nachádza sa v Dolomitoch. Druhý príspevok bude z výstupu na najvyšší vrch Ortlerských Álp - Ortler 3905 m.n.m.

Jozef Sádeckýnám priblíži nádhernúSlovenskú krajinu ako je Malá Fatra, Súľovské skaly, Vysoké Tatry a pod. Z odborného hľadiska porozpráva ako vznikajú fotografie pri východoch slnka a čo všetko za tým stojí.

 

V programe dostane priestor aj Novozámčan – Peter Muzika. Cestovanie je jeho vášňou. Precestoval prakticky celú Európu, ale taktiež aj Srí Lanku, Austráliu, Rusko, Mongolsko, časť Číny, a mnoho iných krajín. Avšak jeho srdcovkou je Nový Zéland. Krajina so silným exotickým nádychom, rastliny a živočíchy, ktoré inde nenájdeme, vrtkavé počasie s 300 daždivými dňami do roka, lyžovačka na zasnežených končiaroch vo výške 2000+ m.n.m doobeda, poobede kúpanie v mori... Aj taký je Nový Zéland.

Na krásnych farebných a rozmanitých fotografiách Martin Sipták porozpráva o Maroku, zážitkoch o putovaní 4 chalanov, ktorí si dali vysoký cieľ a to, že uvidia veľa za málo a ten cieľ aj splnili. Od juhu na sever a od západu na východ. Maroko krížom krážom.

Špeciálnym hosťom na festivale bude horolezec a predseda nitrianskeho horolezeckého oddielu, Dušan Fúska. Dušan sa aktívne venuje turistike, horám, lezeniu a cestovaniu už viac ako 25 rokov. Turisticky navštívil viaceré zaujímavé krajiny ako Thajsko, Filipíny, USA, Hawai. Má za sebou nespočetne veľa skalolezeckých výstupov v Tatrách, Dolomitoch, Alpách, Kaukaze a v pohorí CordilleraBlanca. Jeho prezentácia sa bude týkať práve Cordillera Blancy v Peru a výstupu na najvyšší vrchol peruánskych Ánd a zároveň aj 3. najvyššej hory amerického kontinentu - Huascaran6768 m.

Expedície do Peru sa zúčastnil 12 členný tím pod vedením Vlada Fialu. Ako prebiehala príprava na expedíciu, o aklimatizačnom treku v pohorí Huayhuash - 170 km vo výškach 4600 m až 5000 m, o ľuďoch žijúcich v kamenných domčekoch, o kúpaní sa v nadmorskej výške 4500 m s výhľadom na okolité šestisícovky s ľadovými štítmi, 22 hodín lezenia - o lezení veľmi náročnej cesty „Escudo" s obtiažnosťou D +65, čo znamená, že horolezci museli na ľadom pokrytom štíte prekonať stúpanie pod uhlom 65 stupňov, to všetko sa dozvieme na Kamzíkfeste." prezradili členovia organizačného tímu podujatia.

Súvisiace články

18.06.2015 07:00

Apropóóó uzatváranie známok

Už je čas. Už behajú žiaci, rodičia za učiteľmi pár dní, aby si čo to ešte skúsili vyžehliť, aby známka nebola taká ako to vyzerá. Čiastočne chápem žiakov - keď sa apoň v tomto období prebudia z letargie a chcú niečo pre seba ...