Späť na zoznam
Učiteľské blogy
Autor: zsrabcice
01.10.2019 11:28

Kultúrno-osvetový program: Kalina v leše – od šoltýsa Ramzu po súčasnosť.

Žiaci ZŠ s MŠ Rabčice, ktorí sú členmi detského folklórneho súboru Kašunka nacvičili nový program, ktorý približuje celý proces vzniku goralskej obce Rabčice, a to prostredníctvom najstarších goralských piesní spojených s inscenáciou života v obci v 17. storočí. Pieseň Kalina v leše, zaspievali tak,  ako  by ju spieval šoltýs Ramza. Pieseň „Na Boře", ktorá  je spojená s prezentáciou života v18. storočí, hovorí o tom, aké bolo náročné pestovanie ľanu, hlavnej suroviny pre obživu ľudí, a táto pieseň  bola  hlavnou znelkou programu.  

K tomuto obdobiu života obce patria ďalšie pesničky, ktoré postupne  ukazujú  dávny život  a približujú významných rodákov z obce Rabčice (Milo Urban, Jozef Klinovský, Karol Klinovský a ďalší). Pesničkou „Ľuličky ľuľané" predstavili deti z DFS Kašunka prostredníctvom dramatizácie - ako sa hrali deti v 17. storočí,  a ako  by vyzerali „škôlky pre najmenších" v týchto časoch.

Kultúrno - osvetový program  bol zrealizovaný vďaka podpore Nadácie SPP. 

Ďakujeme

 

Súvisiace články

04.05.2016 18:15

Za našimi úspechmi je obrovský kus práce

Keď skalickí strojári získali pred dvomi rokmi významné ocenenie, ani len netušili, že sa k úspechom dopracujú opäť za tak krátku dobu. Spolupráca s najväčším zamestnávateľom v regióne bola najlepšia voľba v rozvoji stredného o...