Späť na zoznam
Učiteľské blogy
Autor: Helena Rusnáková
19.12.2017 18:38

Len pre dospelých a romantikov

V poradí 2.predvianočný koncert Štefana Prešinského, učiteľa ZŠ G.Bethlena v Nových Zámkoch, „len pre dospelých a romantikov" sa konal dňa 19.decembra v priestoroch školy za účasti kolegov, rodičov a priateľov školy.

Na koncerte odzneli piesne o priateľstve, láske, sklamaní. Pri príležitosti koncertu sme položili Štefanovi Prešinskému zopár otázok:

Kedy ste začali hrať na gitare a aké boli Vaše hudobné začiatky?

„Na gitare som začal hrať pomerne neskoro skoro v 18-ich rokoch. Dva mesiace nato som už začal hrať v kapele. Hrali sme všetko možné – svadby, večierky, zábavy... Inklinovali sme k rockovej hudbe, ale to v tom období nebolo pre vrchnosť prijateľné, takže sme museli hrať hlavne komerciu.

Dodnes hráte v hudobne skupine Fosílie. Kedy vznikla myšlienka založiť túto skupinu? Aký je repertoár skupiny?

„V roku 2002 sme hrali / už ako iná kapela / Drevársky ples v Nitre, kde ako hosť vystúpil Paľo Hammel s akustickou gitarou. Hneď som sa zamiloval to toho zvuku a keď som spoznal hudbu bratov Nedvědovcov, razom bola na svete skupina „Fosílie", v ktorej hrám dodnes. Sú to dve elektroakustické gitary a dva hlasy. Začal som sa viac venovať folkovej hudbe a skupina má vo svojom repertoári aj zopár mojich piesní."

Na Vašom „konte" je množstvo pesničiek. Vedeli by ste povedať, koľko ste zložil piesní?

„Doteraz som zložil asi 2 stovky pesničiek rôzneho žánru od folku cez pop až k rocku. Asi 40 pesničiek je určených pre deti. Na škole máme vydané CD s mojimi detskými pesničkami. Aby som bol presný: na CD je 11 pesničiek, z toho je 10 kompletne mojich a jednu zložila kolegyňa Valachová. Piesne dnešného koncertu sú folkového charakteru a sú v podstate monotematické - o láske, pretože si myslím, že tá dnes ľuďom najviac chýba. Láska k žene, k deťom, k životu, k prírode... to sú témy mojich piesní."

Čo želá Štefan Prešinský malým i veľkým na Vianoce?

„Blížia sa Vianoce, sviatok, do ktorého sa téma lásky hodí úplne presne, lebo práve počas Vianoc si viac ako v tie ostatné uponáhľané dni uvedomujeme, čo je v živote to najdôležitejšie – láska, rodina, zdravie..Presne to, čo sa za peniaze kúpiť nedá... Všetkým ľuďom – deťom i dospelým želám Vianoce počas celého života, nech sú všetci šťastní a spokojní a obklopení láskou tých, ktorých najviac milujú."povedal Štefan Prešinský v závere nášho rozhovoru.

 

 

 

Súvisiace články

26.01.2016 18:15

Záleží nám na odbornosti pedagógov

Učiť na strednej odbornej škole strojárskeho zamerania nie je jednoduché z dôvodu modernizácie strojárskej výroby. Rýchly rozvoj strojárskej výroby vedie pedagógov k štúdiu, rozvoju vedomostí a zručností, vzdelávaniu v oblasti ...