Späť na zoznam
Učiteľské blogy
Autor: Helena Rusnáková
24.03.2019 18:40

Literárny klub Generácie oslávil 25.výročie svojho vzniku.

Poézia dušu hreje, lieči rany osudu, silu dáva do života a je navždy s nami spätá " bolo mottom pozvánky na oslavu 25. výročia vzniku Literárneho klubu GENERÁCIE, pôsobiaceho pri Knižnici Antona Bernoláka v Nových Zámkoch.

Na oslavách významného výročia, ktoré sa konali 23.marca 2019 v priestoroch knižnice sa stretli zakladajúci i súčasní členovia klubu s tými, ktorým už 25 rokov slovom i hudbou sprístupňujú informácie zo sveta literatúry.

Oslava 25.výročia založenia klubu nie je každodenná udalosť, i keď musím podotknúť, že klub výročie vzniku pripomínal každých 5 rokov. Pri piatom výročí bol vydaný 1.almanach píšucich členov pod názvom Tváre a prezentovaná 1. básnická zbierka Milana Solníka Dotýkaj sa ma láska. Pri desiatom výročí bol vydaný almanach Tváre II., pri 15. výročí to bol almanach Tváre III. 20.výročia sa oslávilo pásmom poézie a dnes sme pri oslavách 25.výročia.

Medzitým boli vydané básnické zbierky píšucim autorom : Václavovi Strejčekovi Marcele Krajčírovej, prezentovali sme básnické zbierky a knihy viacerých regionálnych autorov." povedala v úvodných slovách svojho prejavu organizačná vedúca klubu Mária Feldinszká. Po nej sa so svojim spomienkami počnúc od začiatkov fungovania klubu s prítomným podelila jedna zo zakladajúcich členov klubu a dlhoročná organizačná vedúca klubu, pani Jarmila Valicová.

Po príhovoroch vedúcich klubu vystúpili s ukážkami svojej poézie členovia klubu: Mária Braunová, Nina Golasová, Květa Halásová, Andrea Janotková , Júlia Kasášová, Adriana Lovászová, Jitka Rožňová, Milan Solník. Na podujatí vystúpili aj Margaréta Hrabovszká, Margita Kupčíková, Margita Vadkertiová, Magaléna Kissová.

Pani Mária Feldinszká a pani Jarmila Valicová poďakovali za podporu činnosti klubu bývalým riaditeľkám knižnice Marte Weisovej, Marte Szilágyiovej a súčasnej riaditeľke Knižnice Antona Bernoláka, Ľubici Červenej , ako aj pani Libuši Klučkovej ktorá taktiež podporovala činnosť klubu .

Ďakovné listy za dlhoročné mediálne šírenie dobrého mena klubu si na podujatí prevzali Květa Halásová, Jitka Rožňová, Mária Ballová a Helena Rusnáková.

Na podujatí nezabudli ani na tých členov klubu,ktorí už nie sú medzi živými. Na ich pamiatku bola symbolicky zapálená sviečka .

Činnosť klubu veľmi vysoko hodnotila vo svojom prejave riaditeľka knižnice Ľubica Červená, ktorá odovzdala pani Jarmile Valicovej Ďakovný list za dlhoročnú činnosť v klube.

Na podujatí nechýbala ani jubilejná torta, o ktorú sa podelili členovia klubu so svojimi priaznivcami.

 

Súvisiace články

17.09.2015 20:00

Kde (za)ostali ZUŠ-ky?

Už 25 rokov učím tanec, to znamená skupinové vyučovanie, ale toľko zábavy v mojej profesii som ešte nezažila, ako za posledné roky. 
28.10.2019 21:39

Na stope!

Detektívka na hodine angličtiny na ZŠ Leopoldov