Späť na zoznam
Učiteľské blogy
Autor: Jozef Smida
13.08.2018 09:08

Manželstvo s učiteľkou

Moja žena je učiteľka: päť príčin, pre ktoré som s ňou šťastný

Manželia učiteliek sa neraz sťažujú, že ich ženy sú stále unavené, čo môžu ofrflú, neustále prikazujú, nosia si domov prácu, ... . Ja si však manželstvo s pani učiteľkou pochvaľujem. Prečo? Ktoré jej školské návyky sú pre mňa doma cenné?

1| Umenie počúvať : Má pre mňa „ideálne uši". Nielenže počúva, ale aj počuje. Dáva spresňujúce otázky, vie vyvodiť závery, posúdiť situáciu z viacerých stránok. Pedagogické návyky ju nevedú k tomu, aby sa ma snažila v debatách zahanbiť, ponížiť.

2| Trpezlivosť : Len učiteľka dokážte hoci aj desaťkrát vysvetľovať, prečo je tri menej ako päť, prečo zajac nie je ryba. Preto mi dokáže bez emócií, taktne (sebavedomým hlasom) pripomínať, že treba zavesiť policu, opraviť vypínač, či vykonať inú „mužskú" prácu.

3| Ticho v domácnosti : Nesťažujem sa, ako to robievajú iní, že sotva prídu domov ocitnú sa v prívale otázok a noviniek. S mojou ženou je to inak, tá sa vyrozpráva v škole, doma slovami šetrí. Chvíle voľna trávi svojimi koníčkami ‒ pestuje bylinky a číta. Prirodzene, že neraz jej čas zaberá aj príprava na ďalšie dni v škole. To všetko dáva čas nielen čítať aj mne, ale napríklad aj pomaznať sa s autom, pozerať športové prenosy. A v domácom „netichu" si nájdeme aj dosť času a tém na rozprávanie sa, na všakovaké debaty.

4| Zaujímavé príhody : Pani učiteľka je vždy pripravená rozprávať príbehy s prešibanými, neposednými, či zvedavými žiakmi. Alebo o nevšedných názoroch a starostiach kolegov.

5| Letné prázdniny : Jednou zo zaslúžených výhod učiteľovania sú týždne letných prázdnin. Vtedy má moja žena čas nielen na odpočinok po tvrdej učiteľskej práci, ale aj dosť času rozmaznávať ma všakovakými plackami a tortičkami. Aj spoločné dlhé hodiny pri vode, či zdolávaní horských chodníkov.

No povedzte, mohlo by mi byť lepšie?

 

Súvisiace články

01.04.2017 09:00

Žiaci SPŠ Levice na súťaži technickej tvorivosti v Českých Budejoviciach.

Už po štvrtý krát sa žiaci Strednej priemyselnej školy Levice zúčastnili medzinárodnej Olympiády Technického a vzdelávacieho konsorcia pri Vysokej škole technickej a ekonomickej, ktorá sa konala pod záštitou rektora doc. Ing. M...
22.07.2018 11:24

Slovenské školy začali využívať elektronickú evidenciu dochádzky

Využívanie modernej techniky nemusí byť vždy len otázkou peňazí. Dokazujú to viaceré slovenské školy, ktoré začali využívať moderné technológie 21. storočia. Zaviedli totiž elektronickú evidenciu dochádzky učiteľov. Riaditelia ...