Späť na zoznam
Učiteľské blogy
Autor: Helena Rusnáková
25.02.2018 07:18

Mladá výtvarníčka predstavuje svoju tvorbu

Knižnica Antona Bernoláka v Nových Zámkoch niekoľkokrát do roka pripravuje pre milovníkov výtvarného umenia hodnotný umelecký zážitok sprostredkovaný výstavami obrazov a fotografií.

 

Najnovšia výstava, ktorej vernisáž sa konala dňa 21. februára 2018 nesie názov V pohybe. Jej autorkou je mladá výtvarníčka Mária Kráľová Vojčiaková, rodáčka z Banskej Bystrice, t.č. obyvateľka obce Predajná.

 

Autorku a jej dielo priblížila prítomným kurátorka výstavy Erika Szöcsová.

 

Výtvarníčka Mária Kráľová Vojčiaková sa narodila v roku 1986, v umeleckej rodine. V rokoch 1993 – 2001 navštevovala v Novej Bani Cirkevnú základnú školu Sv.Alžbety. V roku 2006 absolvovala odbor Reštaurovanie a konzervovanie papiera a knižných väzieb na SPŠ Samuela Stankovianskeho v Banskej Štiavnici. Roky 2007 – 2013 patrili vysokoškolskému štúdiu na Akadémii umení v Banskej Bystrici , v ateliéri Klasických maliarskych disciplína Ľudovíta Hološku.

 

Svojou umeleckou činnosťou sa prezentovala na viacerých súťažiach a spoločných výstavách. Na X. Trienále akvarelu (2010) obsadila 2.miesto. Autorkine obrazy boli vystavované rámci spoločnej výstavy v Banskej Bystrici v roku 2013 a neskôr v rámci absolventskej výstavy s názvom „Sonda" na Bratislavskom hrade v roku 2015.

 

Technike akvarelovej maľby sa venuje 7 rokov. V akvareli vidí rozdielnosť štruktúr, ktoré prepája a vytvára tak určitý obsah obrazov.

 

Čo hovorí umelkyňa o svojom diele?

„ Pracujem s energiou písma, energiou ťahu štetca, energou pohybu, energiou miešania farieb a rôzne asociácie sú úzko späté s mojou tvorbou..."

 

Vo svojom diele vychádza z pozorovania realistického modelu, z pozorovania prírody, figúry...

Vychádza aj z farebnej škvrny, ktorú pozoruje a abstrahuje do obrazcov, ktoré môžu pripomínať svet a prvky z reality.

 

Túto zaujímavú výstavu si môžeme pozrieť do 29.marca 2018.

Súvisiace články

10.08.2017 08:30

Avari a Slovania na sever od Dunaja

V období od 18. augusta do 21. októbra 2017 sprístupní Múzeum Jána Thaina v Nových Zámkoch širokej verejnosti putovnú archeologickú výstavu „Avari a Slovania na sever od Dunaja“. Návštevníci na nej môžu vidieť 500 artefaktov do...