Späť na zoznam
Učiteľské blogy
Autor: Dorota Golianová
21.05.2019 09:41

Mobilita Erasmus + v Národnom parku Sierra de Guadarrama, Španielsko

„ We are where we live ?!“ je názov projektu KA 229 Erasmus +, ktorý skúma vplyv lokálnych faktorov na našu osobnosť.

V rámci projektu 6 študentov a 2 učiteľky Strednej odbornej školy technickej navštívilo partnerskú školu v španielskom meste Colmenár Viejo.

Colmenár Viejo je situované v blízkosti Národného parku Sierra de Guadarrama, ktorý je piatym najväčším národným parkom v Španielsku. V pohorí Guadarrama je chránených 11 rôznych ekosystémov a 1280 druhov zvierat ,z ktorých 13 je ohrozených vyhynutím.

Žulové skaly, borovicové lesy a horské vodopády očaria každého milovníka prírody.

Národný park Sierra de Guadarrama je populárnym víkendovým miestom oddychu pre obyvateľov mesta Madrid, ktoré je vzdialené len 30 kilometrov.

Naši hostitelia umožnili nám aj návštevu svojho hlavného mesta, v ktorom sme si pozreli veľa krásnych pamiatok. Úplne prvou zastávkou bolo námestie Plaza de Espaňa, ktoré je poctou najslávnejšiemu španielskemu spisovateľovi všetkých čias, Miguelovi de Cervantes Savedra a jeho „Dômyselnému rytierovi Donovi Quijotovi de la Mancha. Odtiaľ sme sa presunuli na najobľúbenejšie a najrušnejšie námestie Puerta del Sol, ktoré zdobí socha medveďa (symbol mesta) opierajúceho sa o planiku – jahodový strom. Pokračovali sme na centrálne námestie Plaza Mayor. Ďalšou navštívenou pamiatkou v Madride bol Palác Cibeles.

Skutočná madridská atmosféra je však v uličkách a malých námestiach v okolí Kráľovského paláca s nádherným parkom, ktorý je oficiálnym sídlom španielskeho kráľa Juana Carlosa I., a mali sme možnosť ho navštíviť.  

Nakoľko cieľom projektu Erasmus + je kooperácia pre inováciu a výmena dobrých skúseností, nasledujúci deň  žiaci absolvovali workshop s tlačiarňou 3D a mali možnosť vytlačiť si vlastnú brošňu. Deň bol zavŕšený varením v  zmiešaných skupinkách. Žiaci z jednotlivých skupín pomáhali školskému kuchárovi s prípravou „Tortilly de patatos", hustej omelety so zemiakmi. Neskôr sme si na nej všetci spoločne pochutnali.   

5 dní strávených spolu s rovesníkmi z Nemecka, Talianska a Španielska umožnilo študentom spoznať kultúru cudzích krajín a zdokonaliť sa v anglickom jazyku. Kontakt s inou kultúrou stimuluje kritické myslenie a posilňuje medzikultúrne povedomie.  Vo veku, keď mladí ľudia hľadajú svoju identitu, takéto skúseností sú pre nich nenahraditeľné,  pomáhajú im vytvoriť si svoj vlastný názor na odlišné kultúry a predstavujú prevenciu voči vzniku  radikalizácie mládeže.      

Súvisiace články

06.07.2018 09:26

Výstava malieb Jána Bergera práve beží

V dňoch 22.06. - 30.09. 2018 je inštalovaná v priestoroch Slovenskej národnej galérie na Námestí Ľudovíta Štúra 4 v Bratislave monografická výstava akademického maliara profesora Vysokej školy výtvarných umení Jána Bergera. Hla...
18.04.2016 14:15

Prekvapení a zároveň veľmi sklamaní

Viac ako učitelia sa cítia byť dlhodobo finančne podhodnotení nepedagogickí zamestnanci, ktorí zabezpečujú každodenný chod školy. Tým už niekoľko dlhých rokov zostávajú oči pre plač. Sklamaní a znechutení rozmýšľajú nad tým, ak...