Späť na zoznam
Učiteľské blogy
Autor: Emanuel Orban
29.04.2019 10:31

Múzeum vinohradníctva

Múzeum vinohradníctva sídli v Apponyiho paláci na Radničnej ulici(od roku 1966) v Bratislave v tesnej blízkosti Hlavného námestia. Ide o bohatú expozíciu vinohradníckeho náradia, stolového inventára, navyše oboznamuje nás s významnými historickými udalosťami súvisiacimi s rozvojom bratislavského vinohradníctva. Múzejné artefakty sú vystavené v troch miestnostiach na prízemí a ochutnávku vín môžu návštevníci absolvovať v suterénnych priestoroch.

Dejiny bratislavského vinohradníctva sa začali písať v 13. storočí v súvislosti s udelením mestských privilégií kráľa Ondreja III. No najväčší rozkvet vinohradníctvo malo v 19.storočí, kedy vznikali továrne na výrobu tichých a šumivých vín ako napr. Hubert, Zechmeister, Jaklitsch a pod. V súvislosti s propagáciou vinohradníckeho remesla veľmi dôležitú úlohu zohrali aj reklamné prostriedky – vývesné štíty Hotel u Zeleného stromu(dnešný Carlton). V prvých troch prízemných miestnostiach máme možnosť vidieť vinohradnícky inventár z prvého až štvrtého storočia, ktorý pozostával z nádob, pohárov, cedidiel, naberačiek na víno. Veľmi pútavé sú aj vystavené keramické nádoby zo 14. až 16. storočia, fajansa s vinohradníckou tematikou od majstra, keramikára, národného umelca Ignáca Bizmayera z roku 1958,  portrétna fotografia J. E. Huberta z druhej polovice 19.storočia a busta zakladateľa bratislavského vinárstva Jakuba Palugaya z 19.storočia od legendárneho uhorského sochára Jána Fadrusza(autor súsošia Márie Terézie v Bratislave). V jednej z vitrín je aj pohľad na vinohradnícke náradie, ktoré sa používalo na prelome 19. a 20. storočia, pozostávajúce z nožov, nožníc, čakanov, zo sekier na kresanie kolov, motyčiek na zatĺkanie kolov a rýľa.

V suterénnych priestoroch múzejnej expozície sa nachádzajú vyobrazené reliéfy s podobizňou svätcov napr. František Assiský, Alžbeta, Anna, Marek. Informačné panely obsahujú aj zaujímavé informácie o slávnostných procesiách z oberačkových slávností, vinobraní, technológií spracovania hrozna a viničnej samospráve. Sv. Urban(25.05) je patrónom vinohradníkov a krčmárov, bol to mučenícky pápež, znázorňuje sa s emblémom vínnej révy so strapcom hrozna symbolizujúceho Kristovu krv a sudom s vínom a mečom znázorňujúceho bojovnosť. Významnými vinohradníckymi symbolmi sú valašky, motyčky, palice s motívom hada, najčastejšie chodili s nimi hájnici, ktoré väčšinou plnia obrannú funkciu. Z hmotných vystavovaných artefaktov sú pozoruhodné nástroje pochádzajúce z obdobia prelomu 19. a 20. storočia, konkrétne ide o vinohradnícke putne na tlačenie hrozna, škopok na hrozno, vinohradnícky vretenový lis a vinárska nádoba bechovňa. Návštevníci tu majú možnosť ochutnať aj jednotlivé odrody vín Národného vinárskeho salóna.

Milovníci histórie vinártva, sommelieri sa majú na čo tešiť, preto im odporúčame absolvovať prehliadku v spomínanej vedecko-kultúrnej inštitúcii.