Späť na zoznam
Učiteľské blogy
Autor: Helena Rusnáková
25.02.2019 17:34

Na besede so Zdenkou Wenzlovou Švábekovou

Literárny klub Generácie pri Knižnici Antona Bernoláka oslávi v tomto roku svoje 25. narodeniny. Jeho členovia každý mesiac pripravujú pre svojich priaznivcov zaujímavé literárne popoludnia.

Februárovým podujatím, ktoré zorganizoval LK Generácie v spolupráci s Knižnicou Antona Bernoláka v Nových Zámkoch, bola beseda so spisovateľkou Zdenkou Wenzlovou Švábekovou, ktorá za svojimi čitateľmi pricestovala z Bratislavy spolu s ďalšími hosťami, ktorými boli spevák, hudobník, skladateľ a textár Allan Mikušek a Helena Šalingová. Na podujatí nechýbala ani spisovateľkina najbližšia spolupracovníčka, Renata Peková

Zdenka Wenzlová Švábeková , je známa ako podnikateľka, filandotropka, žiačka Vojtecha Mihálika. Svoje dielka písala od detských rokov, publikovala v časopisoch. Jej básnická zbierka Roztavené putá vyšla v roku 2017, romány Nesmieš povedať a Navždy prekliata vyšli v roku 2018.

Autorka vo svojich románoch spracovala skutočné príbehy mladých dievčat a žien, ktoré prekonali traumu vo svojej vlastnej rodine

Ako definuje spisovateľka svoju tvorbu ?

V absolútnej anonymite postáv som sa rozhodla opisovať až neuveriteľné príbehy detí, žien a matiek. Otvárať zatvorené dvere za ktorými sa často cit zvaný láska zamieňa za bezcitnosť a ničia sa životy obetí. A čo je najhoršie, robia to práve tí,ktorí by ich mali chrániť a milovať."

Beseda sa konala vo veľmi príjemnej atmosfére, ktorú umocňovalo aj hudobné vystúpenie Allana Mikušeka. Knihu Navždy prekliata predstavila čitateľom členka LK Generácie Margita Kupčíková a knihu Nesmieš povedať predstavila Margita Vadkertiová, tiež členka LK. Autorka oboch diel ochotne zodpovedala na otázky čitateľova prezradila, že onedlho vyjde jej tretí román, s rovnakým žánrom, avšak nenadväzujúci na tieto dva romány. Po trojici románov zo života osudom skúšaných dievčat a žien plánuje napísať dielo s veselšou tematikou. Podrobnosti však neprezradila. Bude to prekvapenie pre jej čitateľov.

Po besede a autogramiáde sme boli zvedaví, aké dojmy má pani spisovateľka zo stretnutia s novozámockými čitateľmi:

V knižnici Antona Bernoláka som bola prvýkrát v roku 2018, keď som prišla čitateľom predstaviť zbierku básni Roztavené putá.

Srdečnosť s akou som sa stretla vtedy, mňa aj mojich hostí privítala aj v tomto roku, čiže presne o rok. Mojimi hosťami bol spevák Allan Mikušek, mimochodom krstný otec zbierky básni Roztavené putá a priateľ, Helena Šalingová úžasná priateľka ktorá je jednou z krstných mám mojich ďalších dvoch kníh, skutočných príbehov, Nesmieš povedať a Navždy prekliata, ale aj moja spoločníčka v podnikaní, veľmi dobrá priateľka a recenzentka Renáta Peková.

Páčilo sa mi, že čitatelia na besede dostali priestor na otázky, čo aj využili. S potešením som prijala zistenie, že si jedna pani otázky aj vopred pripravila. Boli naozaj podané na úrovni novinára na tlačovke a veľmi sa mi to páčilo, lebo v nich bolo cítiť skutočný záujem o moju osobu. Verím, že som návštevníkov besedy potešila svojim hudobným hosťom Allanom Mikuškom, ktorý patrí nielen medzi charizmatických mužov, ale aj skvelých spevákov a hudobníkov.

Bez toho, že by som sa chcela dotknúť niektorých iných knižníc, musím priznať, že vedenie tejto knižnice v Nových Zámkoch, nenechalo nič na náhodu a na túto akciu sa pripravili na vysokej úrovni. Oceňujem, ako si uctili nie iba hostí a autorku, ale aj bežných návštevníkov knižnice. Už tu sa odzrkadľuje vzťah k človeku a cit pre detaily, ktoré sú nepochybne tepom knižnice. Som spisovateľka, podnikateľka, ale predovšetkým človek, ktorému veľmi záleží na vzťahoch a ľuďoch, preto je tento prístup blízky môjmu srdcu.

Knižnica dýchala človečinou , ktorá sálala nie iba z ľudí, ale z celej atmosféry. Bolo vidieť, že si nikto z nich neplnil iba úlohu, ktorá vyplývala z organizovania besedy. Znakom toho bolo aj to že sme sa nikto neponáhľali domov, ešte dlho po jej skončení, pretože tam vládla priateľská, až priam rodinná atmosféra. Každým objatím, ktoré mi čitatelia a návštevníci besedy, ale aj organizátori venovali som dostala priam neskutočnú energiu, ktorá ma naplnila blahom.

Na besedu prišla priateľka, ktorá žije dvadsať rokov v Amerike pani Alena Vallová a jej nápad spríjemniť atmosféru besedy tombolou s piatimi hodnotnými výhrami, bol úžasný. Verím, že sa všetkým páčil a ocenili aj jej snahu o medziľudské vzťahy.

Do knižnice v Nových Zámkoch sa vždy rada vrátim pri akejkoľvek príležitosti. Touto cestou pozdravujem všetkých dobrých ľudí v Nových Zámkoch."

 

 

Súvisiace články

31.10.2015 12:45

Beh pre zdravie

Jabĺčkový beh- beh pre zdravie v Skalici.
10.09.2018 14:54

Hanácké múzeum( skanzen) v Příkazoch sa vidieť oplatí

Hanácké múzeum( skanzen) sídli v obytnej hospodárskej budove priamo v centre obce. História vzniku objektu siaha do konca devätnásteho storočia. Súčasťou hlavného centra obce Příkazy u Olomouce je Kaplnka sv. Cyrila a Met...
21.04.2017 22:00

Poznáme víťazov regionálneho kola súťaže Mladý Európan 2017

Regionálne poradenské a informačné centrum Komárno, Hostiteľská štruktúra Europe Direct Informačného Centra v Komárne zorganizovala súťaž Mladý Európan 2017 dňa 20.apríla .