Späť na zoznam
Učiteľské blogy
Autor: Zuzana Mészárosová
04.11.2018 15:23

Na Obchodnej akadémii v Leviciach o 1. ČSR

Presne pred 100 rokmi sa spojila cesta dvoch národov, Slovákov a Čechov, čím bola zahájená nová etapa v histórii oboch krajín. Vzniklo Česko-Slovensko. 

Viacero spoločných desaťročí formovalo kultúru, vzdelanosť, národnú identitu, čím sa položili nielen základy novej krajiny, ale aj budúcich republík. Česko-slovenský príbeh, ktorý 28. októbra 1918 začali písať M. R. Štefánik a T. G. Masaryk, navždy zmenil mapu Európy ako aj životy ľudí, ktorí ho tvorili. 

Národné korene i tradície si treba ctiť, a preto Obchodná akadémia v Leviciach pripravila pre študentov a učiteľov tejto školy esejistickú súťaž "ČO BY SOM SA SPÝTAL MASARYKA A ŠTEFÁNIKA". Príspevky boli veľmi hodnotné a tu je ochutnávka zvedavých otázok pre zakladateľov spoločného československého štátu:

Erika Píšiová sa pýta: „Dobrý, pán generál! Tak som si znovu prečítala jeden z článkov na tému „Štefánik – najväčší Slovák minulého storočia" a niečo mi začalo vŕtať v hlave... Nie že by som mala niečo proti, len mi napadlo, či by (odhliadnuc od miesta narodenia) nemohli to isté tvrdiť Francúzi, Taliani, Česi? Pozerám na to, čo všetko vás zaujímalo, kde všade ste pracovali, kam ste zacestovali. Čím ďalej, tým viac sa mi vytvára obraz svetoobčana, ktorý je doma všade tam, kde si môže položiť hodinky na nočný stolík. Obraz globálneho človeka, ktorý je vítaný na vedeckej konferencii rovnako ako na noblesnom večierku plnom šľachty. Obraz chlapíka, ktorý drží v ruke striedavo teleskop a zbraň. Obraz charizmatického polyglota, ktorý rovnako dobre rokuje s politikmi ako balí ženy. Nedostali ste adekvátne miesto vo vláde štátu, ktorý by bez vás neexistoval a ako tak pozorujem rôzne vlády počas svojho života, asi by vás v máloktorej chceli. Nie preto, čo neviete. Skôr preto, čo viete, čo ste skúsili pred tým osudným bratislavským pristátím. Lebo by ste z každej tej garnitúry o hlavu prečnievali a to nehovorím o výške. Mýlim sa, pán generál?"

Ľubku Bosákovú zaujíma, čo bolo v skutočnosti cieľom existencie týchto dvoch osobností? M. R. Štefánik aj T. G. Masaryk  pochádzali z chudobných viacdetných rodín a preto niet divu, že ich rodičia si veľmi zakladali na vzdelaní svojich detí. Preto by ma naozaj zaujímalo v akom stave bolo školstvo v dobách, kedy základné a stredné školy navštevovali títo velikáni.

Zuzana Mészárosová by sa tatíčka Masaryka spýtala, čo všetko musel obetovať myšlienke a založeniu prvého spoločného štátu Čechov a Slovákov. Určite toho nebolo málo, čoho sa TGM musel zriecť v prospech novej Československej štátnosti, zaiste to bolo množstvo jeho voľného času, pohodlia v kruhu svojej rodiny. Musel prežiť náročné roky strávené v exile, či prejavy nevôle s jeho myšlienkami a ideami hlavne v prvých rokoch svojho profesionálneho života. Štefánika zaujalo štúdium astronómie. Bolo by zaujímavé vedieť prečo práve astronómia? Možno práve preto, lebo túžil zaplniť  aspoň  niektoré diery nevedomostí  ľudstva. Zároveň si myslím, že hviezdy, rovnako ako jeho vízie aj napriek tomu, že boli vzdialené, neboli v žiadnom prípade nedosiahnuteľné.

Anna Chrienová by chcela dostať odpoveď na svoju zvedavú otázku: „Milí páni, ako hodnotíte, že to „manželstvo z rozumu" nakoniec nevydržalo? Rozišli sme sa pokojne, ale urobili sme správne rozhodnutie? Dvadsiate storočie pripravilo pre mladý štát veľmi ťažké skúšky. Hospodárska kríza, fašizmus, 2. svetová vojna, komunizmus. A keď sme získali slobodu a začali sme znovu budovať demokraciu, politickí predstavitelia, bez snahy poznať názor obyvateľov, Česko – Slovensko rozdelili.

Napriek tejto skutočnosti zostali naše vzťahy nadštandardné. Zostali sme priateľmi, radi sa navštevujeme, obdivujeme si navzájom historické a kultúrne pamiatky, slovenskí študenti pomáhajú zvyšovať úroveň českých vysokých škôl, českí turisti stále radi riskujú v našich Vysokých Tatrách. Čítať v češtine a pozerať české filmy nie je pre väčšinu Slovákov žiadny problém. Pri prekročení hraníc si ani neuvedomujeme, že sme v inom štáte. Páni zakladatelia, je to dostatočne pozitívne?"

V priestoroch Obchodnej akadémie je pre študentov, učiteľov i návštevníkov k dispozícii výstavka k 100-tému výročiu ČSR,  zaujímavé historické fakty, o ktorých mnohí možno nevedeli a tiež študentské a učiteľské otázky pre zakladateľov prvého československého štátu.

 

Súvisiace články

29.11.2017 22:31

Chcete sa stať Školou eTwinning?

Aktívne školy participujúce v projekte eTwinning majú možnosť požiadať o udelenie certifikátu Škola eTwinning.
21.02.2016 08:00

Hospitácie riaditeľa sú strašiakom pre učiteľov

Len čo riaditeľ školy oznámi hospitačnú činnosť, už je v zborovni búrka. Hromy a blesky na všetky strany, hľadanie príprav a poznámok k jednotlivým vyučovacím predmetom a nervozita učiteľov z toho, kto bude uvedený v rozvrhu ho...