Späť na zoznam
Učiteľské blogy
Autor: Učiteľské noviny
01.04.2017 20:15

Najlepší mechatronici Slovenska sú z Levickej priemyslovky

Dňa 31.3.2017 sa v Trnave na Materiálovotechnologickej fakulte, Ústave aplikovanej informatiky, automatizácie a mechatroniky konal 5. ročník celoslovenskej súťaže Skills Slovakia Mladý Mechatronik. Organizátormi akcie boli Štátny inštitút odborného vzdelávania – odbor podpory smerovania mládeže, FESTO spol.s.r.o. Bratislava a Ústav aplikovanej informatiky, automatizácie a matematiky Materiálovotechnologickej fakulty Slovenskej technickej univerzity, ktorí sponzorovali aj víťazné družstvá vecnými cenami. Autorkou textu je vynikajúca učiteľka odborných predmetov, Ing. Alena Kvapilová.

Cieľom aktivity bolo zapojiť mladých talentovaných stredoškolákov zo stredných odborných škôl Slovenskej republiky do Projektu zručností mladých ľudí v systéme odborného vzdelávania. Je to vedomostná i praktická súťaž v odbore mechatronika, súťaž dvojčlenných družstiev.

Súťaže sa zúčastnili žiaci našej školy Marek Maczkó zo IV.M a Richard Vrecník zo IV.E triedy. Súťaž sa konala v novej budove MTF v otvorenom átriu. V septembri títo chlapci len málo vedeli čo je to programovateľný logický automat (PLC) a ako sa programuje nemali ani tušenia. Svedomitá príprava a tréning na zariadeniach, ktorými disponuje SPŠ Levice mali skutočne veľký úspech.

Programovali sa dve modulárne produkčné stanice – distribučná a triediaca stanica, v prostredí Simatic Manager - Step7 dve PLC. Distribučnú stanicu bolo potrebné aj zmontovať. Na úlohách, ktorých spôsob obhajoby si žiaci zvolili v anglickom jazyku pracovali dve hodiny. Konkurencia bola veľká, súťaže sa zúčastnilo jedenásť dvojčlenných družstiev z celého Slovenska. Chlapci zo SPŠ Levice obsadili 1. miesto. Len dvom družstvám sa podarilo zvládnuť úlohu do zdarného konca – s menšími chybičkami. Celkové bodové hodnotenie bolo nasledovné: prvé miesto 96,33bodov, druhé miesto: 95,67bodov, tretie miesto: 48,67 bodov. Kladne bola hodnotená spolupráca žiakov levickej priemyslovky. Okrem dobrého pocitu z víťazstva majú úspešní žiaci ďalší bonus. Forma praktickej časti odbornej zložky maturitnej skúšky sa zmenila na obhajobu úspešnej žiackej práce. Pre Strednú priemyselnú školu v Leviciach je to v tejto súťaži už štvrté prvenstvo! Úspech priemyslovákov je aj výzvou pre mladších spolužiakov do budúcich ročníkov, pretože konkurencia je vysoká a mladých talentovaných žiakov pribúda.

Ing. Alena Kvapilová

Súvisiace články

20.02.2016 23:30

Kde (za)ostali ZUŠ-ky 2?

Od polovice februára opäť štartuje séria vzdelávacích seminárov pre učiteľov. Dúfam, že sa dostane aj na učiteľov ZUŠ.
20.02.2018 23:11

RUMUNSKO - Finálne stretnutie projektu Erasmus+ KA2 - Kooperácia pre inováciu a výmenu dobrých skúsenosti s názvom &q...

Záverečné vyhodnotenie projektu Erasmus+ " BESTeachers, BESTudents" v Rumunsku v mestečku Intorsura Buzaului. Účasť 4 učiteliek SOŠ poľnohospodárstva a služieb na vidieku, Kukučínova 23, Košice.