Späť na zoznam
Učiteľské blogy
Autor: Helena Rusnáková
02.12.2017 09:24

Nesmieme zabudnúť...

V priestoroch bývalého pracovného a koncentračného tábora v Seredi sa dnes nachádza Múzeum holokaustu, ktoré je súčasťou SNM-Múzea židovskej kultúry v Bratislave. Múzeum slúži aj ako vzdelávacie stredisko, ktorého bránami ročne prejde množstvo žiakov, študentov, ale i dospelých návštevníkov, vrátane turistov. Múzeum je zároveň aj  pamätník zavraždeným Židom zo Slovenska, veď len táborom v Seredi ich prešlo približne 16 000, z ktorých bola väčšina zavraždená počas holokaustu.


 

Tábor v Seredi predstavuje jediný autentický pracovný a koncentračný tábor z obdobia druhej svetovej vojny na území Slovenskej republiky. Smutný a žalostný pohľad do histórie druhej svetovej vojny. I keď sa pri prehliadke múzea tisnú slzy do očí pri pohľade na fotografie a historické artefakty tu umiestnené, treba to raz vidieť, hovoria mnohí návštevníci múzea,ku ktorým patria i žiaci Obchodnej akadémie v Šuranoch, ktorí dňa 29.novembra pod vedením učiteliek Ing.Ingrid Komžíkovej a Mgr. Silvie Laurovej Ružičkovej v rámci exkurzie navštívili tento objekt.

 

Pozorne si prezreli vystavené artefakty, medzi ktorými boli i fotografie mnohých z tých, ktorí boli počas druhej svetovej vojny  z tábora deportovaní do nacistických koncentračných a vyhladzovacích táborov, zriadených na okupovanom území Poľska. Väčšina deportovaných Židov sa už naspäť nikdy nevrátila. Žiaci si mali možnoť vypočuť aj zaujímavú prednášku na tému Úteky z táborov.

Návštevník múzea sa tu dotýka bolestnej histórie, ktorú však je potrebné poznať. Jej obete si zaslúžia našu hlbokú úctu. "Nesmieme zabudnúť...", svorne tvrdili účastníci exkurzie.


 

Text Helena Rusnáková

Foto Alex Rehák


 


 


 

Súvisiace články

28.02.2016 08:30

Keď škola a podnik majú spoločný zámer

Stredná odborná škola strojnícka v Skalici postavila svoje základy v odbornom vzdelávaní na dlhoročnej spolupráci so strojárskym podnikom INA SKALICA spol. s r.o.. Dlhé roky spolupracujú škola a podnik na rozvoji a modernizácii...
11.07.2017 08:30

Práca na železnici sa dnes dedí z generácie na generáciu

K povolaniu ju priviedol otec. Už od malička za ním chodila do práce a sledovala ho, ako vypravuje vlaky. Rovnako aj ona si prešla v rámci železnice najskôr základnými funkciami, momentálne už pôsobí na generálnom riaditeľstve ...