Späť na zoznam
Učiteľské blogy
Autor: Helena Rusnáková
22.04.2018 16:13

Nielen pre dospelých ...

V Kunsthalle Bratislava je od 13. apríla 2018 sprístupnená výstava EASTER SUGAR. Výstava očakáva aj návštevu triednych kolektívov.

A my vieme prečo, keďže výstavu nám bližšie priblížil RNDr.Miroslav Eliáš :

"Vysokoškolská profesorka Doc., akad. mal. Ilona Németh z VŠVU v Bratislave patrí medzi najoriginálnejšie umelecké osobnosti slovenského umenia súčasnosti. Výstava Eastern Sugar vychádza z jej vlastnej skúsenosti a poznania. Obracia sa k príbehu cukrovarov na Slovensku, spočiatku prosperujúcim podnikom, následne zoštátneným, postupne privatizovaným a tunelovaným, dnes nenávratne zničeným. 

V centrálnej sále galérie autorka navodzuje samotný výrobný priestor. Buduje rozmernú inštaláciu v strohom potravinárskom dizajne, ktorá je určená nielen manuálnej práci, ale aj mentálnej participácii (vrstvy spomínania, vciťovania, stotožnenia a pod.). Je ňou manufaktúra cukrových homolí, ktoré si možno vlastnoručne vyrobiť a odniesť ako istý pamäťový artefakt.

Autorka v rámci projektu preto pozvala  Mestské múzeum v Šuranoch, aby sa zhostilo časti výstavného priestoru a po prvýkrát na Slovensku v ucelenej forme špecializovanej muzeálnej expozície prezentovalo históriu cukrovarníctva na Slovensku nateraz neexistujúcej inštitúcie Múzea cukru (i keď len na čas ako pilotný projekt), kurátorované RNDr. Miroslavom Eliášom.Otvorenia výstavy sa dňa 12. apríla zúčastnil aj primátor mesta Šurany Ing. Marek Oremus."

Výstava potrvá do 15.júla 2018.

 

Súvisiace články

27.04.2020 13:20

CELÝ SVET SA SPOJÍ NA #GIVINGTUESDAYNOW. A ako sa pridáte vy?

V tejto náročnej situácii sa aktívne zapájame do pomoci a to všetkými možnými formami v súlade s prijatými opatreniami. Zapojili sme sa do šitia rúšok. Zapájame sa do vyhlásených grantových výziev na pomoc ohrozeným cieľovým...
16.03.2017 18:30

Slniečko zo Skalice získalo zlato vo florbalovom turnaji Kids challenge

Slniečko v Skalici, ktoré vzdeláva deti predškolského veku, poskytuje i široký diapazón zaujímavých aktivít s rôznym zameraním. Od umeleckých či jazykových, až po športové.