Späť na zoznam
Učiteľské blogy
Autor: Helena Rusnáková
22.04.2018 16:13

Nielen pre dospelých ...

V Kunsthalle Bratislava je od 13. apríla 2018 sprístupnená výstava EASTER SUGAR. Výstava očakáva aj návštevu triednych kolektívov.

A my vieme prečo, keďže výstavu nám bližšie priblížil RNDr.Miroslav Eliáš :

"Vysokoškolská profesorka Doc., akad. mal. Ilona Németh z VŠVU v Bratislave patrí medzi najoriginálnejšie umelecké osobnosti slovenského umenia súčasnosti. Výstava Eastern Sugar vychádza z jej vlastnej skúsenosti a poznania. Obracia sa k príbehu cukrovarov na Slovensku, spočiatku prosperujúcim podnikom, následne zoštátneným, postupne privatizovaným a tunelovaným, dnes nenávratne zničeným. 

V centrálnej sále galérie autorka navodzuje samotný výrobný priestor. Buduje rozmernú inštaláciu v strohom potravinárskom dizajne, ktorá je určená nielen manuálnej práci, ale aj mentálnej participácii (vrstvy spomínania, vciťovania, stotožnenia a pod.). Je ňou manufaktúra cukrových homolí, ktoré si možno vlastnoručne vyrobiť a odniesť ako istý pamäťový artefakt.

Autorka v rámci projektu preto pozvala  Mestské múzeum v Šuranoch, aby sa zhostilo časti výstavného priestoru a po prvýkrát na Slovensku v ucelenej forme špecializovanej muzeálnej expozície prezentovalo históriu cukrovarníctva na Slovensku nateraz neexistujúcej inštitúcie Múzea cukru (i keď len na čas ako pilotný projekt), kurátorované RNDr. Miroslavom Eliášom.Otvorenia výstavy sa dňa 12. apríla zúčastnil aj primátor mesta Šurany Ing. Marek Oremus."

Výstava potrvá do 15.júla 2018.

 

Súvisiace články

19.06.2016 16:00

Deviataci majú väčší záujem o duálne vzdelávanie v Skalici

Skalickí strojári zo Strednej odbornej školy strojníckej ukončia tento školský rok s prvými žiakmi 1.ročníka v systéme duálneho vzdelávania v 4-ročnom študijnom odbore mechanik nastavovač. Zatiaľ čo minulý rok otvorili jednu tr...
15.05.2017 12:30

Poznáme víťazov súťaže Mojej matke

V týchto dňoch ( 12.5.2017) sa v Synagóge v Šuranoch konalo slávnostné vyhodnotenie súťaže Mojej matke.
04.06.2017 07:30

Spolucítia a pomáhajú

Hemofília je genetické ochorenie krvi, porucha krvnej zrážanlivosti. Toto ochorenie sprevádza ľudí ,ktorí sú ňou postihnutí, po celý život.   Ochorenie sa síce dá liečiť, ale nie je vyliečiteľné. Slovenské hemofilické združenie...