Späť na zoznam
Učiteľské blogy
Autor: Helena Rusnáková
23.05.2018 08:49

Noro Ölvecký besedoval so svojimi čitateľmi

Kde? V Nových Zámkoch.

V utorok popoludní ( 22.mája 2018) sa priestory spoločenskej sály Knižnice Antona Bernoláka v Nových Zámkoch naplnili do posledného miesta čitateľkami a čitateľmi kníh spisovateľa Nora Ölveckého, ktorý doposiaľ vydal tri knihy : Na krídlach duše, Nečakaná diagnóza, Nebezpečná nákaza.

Noro Ölvecký sa narodil v Nových Zámkoch, vyštudoval odbor špeciálna biológia a ekológia na Prírodovedeckej fakulte UK v Bratislave. Popri práci mikrobiológa sa venuje písaniu. V súčasnom období žije v Nitre, je ženatý, má dve deti. Do Nových Zámkov rád chodí nielen preto, že ho ta viažu rodinné väzby, ale i na stretnutie s čitateľmi.

S písaním začal v roku 2011. Motiváciou mu bola súťaž v písaní poviedok. Z prác, ktoré poslal do súťaže , boli vybraté dve, ktoré boli uverejnené v knihe Krimipoviedky, z vydavateľstva Evitapress.

V roku 2014 mu vo vydavateľstve Motýľ vyšla kniha Na krídlach duše, ktorá približuje čitateľovi skutočný príbeh psychicky týranej a ponižovanej ženy.

Ďalší román nenechal na seba dlho čakať. Román Nečakaná diagnóza obohatil knižný trh v roku 2015 . Je to medicínsky triler , približujúci atmosféru rodinnej drámy,ako aj spoločenskú problematiku.

Tretím dielom spisovateľa je bestseler Nebezpečná nákaza. Kniha približuje obdobie , máj 2011, keď sa v Nemecku objavili prvé prípady smrtiacej epidémie, ktorú ma svedomí baktéria Escherichia coli. Epidémia sa postupne rozširovala aj do ďalších európskych krajín, chorých a mŕtvych pribúdalo, no vedcom sa nedarilo nájsť zdroj nákazy. Mikrobiológ Martin našiel v kontrolných vzorkách baktériu Escherichia coli a v Brezovanoch sa objavili prvé prípady črevných ochorení. Martin sa dostal do víru nebezpečných situácií. …

Spisovateľ Noro Ölvecký na stretnutí s novozámockými čitateľmi hovoril pútavo o motivácii, ktorá ho viedla k napísaniu uvedených diel, o tom, ako sa dá skĺbiť práca mikrobiológa s prácou spisovateľa, o svojich plánoch.

S potešením prijíma fakt, že obľúbenosť jeho diela je zaznamenávaná aj u mladej generácii. Svedectvom bola i aktívna účasť študentov Strednej zdravotníckej školy na podujatí.


 

Súvisiace články

07.10.2018 20:43

"Sicília na stole"

"Sicília na stole" je názov projektu KA1 Erasmus+ financovaného EÚ. Vďaka finančnej podpore  EÚ 10 študentov a 2 sprevádzajúce osoby sa zúčastnili 20 dňovej zahraničnej praxe na Sicíliii v meste Barcelona Pozzo di Gotto. Účastn...