Späť na zoznam
Učiteľské blogy
Autor: Zuzana Mészárosová
17.09.2020 21:42

Novinky z dielne eTwinning v novom školskom roku

eTwinning, komunita škôl v Európe, ktorá naučila už viac než dva milióny žiakov, ako spolupracovať a učiť sa spoločne i napriek tomu, že ich delia hranice, ponúka pre svojich priaznivcov – učiteľov i žiakov atraktívne moderné prostredie na vzájomné učenie sa. I v septembri prichádza so svojimi novinkami.

Pre slovenských učiteľov i žiakov v tomto školskom roku eTwinning ponúka vynovenú webovú stránku s moderným designom plnú zaujímavých noviniek -  https://www.etwinning.sk.

Program eTwinning v prvom polroku tohoto školského roka poskytuje program kontinuálneho vzdelávania s názvom Školské projekty a medzinárodné partnerstvá cez internet. Program pozostáva z 3 prezenčných stretnutí (14 hodín), medzi ktorými prebieha dištančná forma vzdelávania (16 hodín). Vzdelávanie je bezplatné, akreditované a poskytované vo všetkých regiónoch Slovenska. Učitelia sa môžu na toto vzdelávanie prihlásiť tu: https://www.etwinning.sk/kontinualne-vzdelavanie#webinar-list. Ambasádori eTwinning fungujúci vo všetkých regiónoch Slovenska ponúkajú školám a učiteľom aktualizačné vzdelávanie šité na mieru, podľa požiadaviek jednotlivých škôl.

Ak ste v programe eTwinning začiatočník, alebo ste už nejaký čas zaregistrovaný a pokúšate sa zorientovať a máte pocit, že ste „stratený" a potrebujete pomôcť – je tu skupina Virgilio, ktorá vám pomôže na vašej ceste programom eTwinning. Ku skupine sa môžu učitelia pridať na tomto linku: https://live.etwinning.net/groups/group/7821

Pokročilejší eTwinneri majú možnosť pracovať v skupine eTwinning at home and back to school. Táto skupina vznikla na podporu učiteľov počas pandémie spôsobenej novým koronavírusom Covid-19. Predstavuje zbierku inšpiratívnych materiálov zhromaždených v celej komunite eTwinning. Jej stránky zahŕňajú svedectvá učiteľov, spoločné online aktivity, návody na rôzne témy a niekoľko praktických príkladov aktivít z vybraných projektov. Registrovaní učitelia v programe eTwinning sa môžu zúčastniť online akcií, aby sa dozvedeli a podelili o svoje skúsenosti s dištančným vzdelávaním. (https://groups.etwinning.net/113665/home).

Pre tých, ktorí sa chcú vzdelávať na diaľku a sami si určovať čas na vzdelávanie ponúkame možnosť zapísať sa do diaľkového kurzu Metodika eTwinningových projektov a vo virtuálnej triede s českými učiteľmi vyskúšať všetky kroky pre realizáciu medzinárodného projekt. Kurz potrvá 6 týždňov, je určený začiatočníkom a sprevádzať vás budú skúsení tútori. Predpokladaný začiatok 12. október. Link na prihlásenie tu: https://www.etwinning.sk/elearningove-kurzy#webinar-list

Pre učiteľov sú pripravené inšpiračné webináre. Budú zamerané na skvalitnenie už založených a prebiehajúcich projektov, dozviete sa o roli učiteľa v projektoch, o kritériách potrebných pre úspešné získanie certifikátu kvality a ukážky úspešných projektov so zapracovanými kritériami, naučíte sa niektoré nové nástroje vhodné pre medzinárodnú spoluprácu i na vyučovacie hodiny a omnoho viac. Link na zoznam webinárov a registráciu je tu: https://www.etwinning.sk/webinare#webinar-list

Onedlho budú môcť učitelia prihlásiť svoje kvalitné a ukončené projekty do celoslovenskej súťaže o najlepší projekt eTwinning, sledujte preto eTwinningovú stránku.

Každý rok sa najlepší eTwinningáči a víťazi národných súťaží tešia na výročnú konferenciu eTwinning, kde sa odovzdávajú ceny za najlepšie projekty a účastníci absolvujú množstvo úžasných vzdelávacích vorkshopov. Tohto roku bolo naplánované stretnutie na Cypre v dňoch 22.-24.októbra, plány na stretnutie však zmarila pandémia. Oprávnený strach o zdravie účastníkov prinútil organizátorov zorganizovať konferenciu online. Žiaľ, nie je možná účasť veľkého počtu učiteľov, každá krajina dostala svoju kvótu – Slovensko 11 učiteľov. Títo sa riadne zaregistrujú, musia sa zúčastniť celej konferencie – vo štvrtok večer, v piatok od 9:00 do 17:00 a v sobotu od 9:00 do 15:00. Každý účastník dostane poštou z Bruselu konferenčné materiály a po absolvovaní konferencie medzinárodný certifikát. Podmienkou účasti je dobrá znalosť angličtiny a rýchly internet. Registrácia tu.

I v ďalších mesiacoch je pre učiteľov a ich žiakov pripravených množstvo prezenčných aktivít, všetko však bude záležať od situácie spojenej s pandémiou COVID – 19 a jej vývojom, v prípade nepriaznivej situácie množstvo aktivít bude prebiehať online formou. Priaznivci eTwinning z radov učiteľov sa majú na čo tešiť.

eTwinning je vitálny európsky projekt a práca v ňom spolu so žiakmi sa mnohonásobne vráti v podobe nových vedomostí žiakov a skvelej komunikácii tak učiteľov ako i žiakov so svojimi európskymi partnermi.

Zuzana Mészárosová, ambasádor eTwinning

Súvisiace články

09.03.2017 17:45

Robia radosť nám všetkým

Kto? Úspešné mladé futbalistky klubu FC UNION Nové Zámky .