Späť na zoznam
Učiteľské blogy
Autor: Helena Rusnáková
05.07.2018 18:10

Novozámčania si pripomenuli život a dielo sv. Cyrila a Metoda

Dielo a život solúnskych bratov si dodnes vážime, hľadíme naň s úctou a vďakou. Do vienka nám zverili národnú kultúru, ktorú dodnes dodržiavame a vedieme k nej i mladú generáciu.

Dňom, kedy si každoročne pripomíname výročie ich príchodu na Veľkú Moravu je 5.júl. V tento deň sa usporadúvajú rôzne podujatia na ich počesť a slávu.

Nie je tomu inak ani v Nových Zámkoch, kde Mesto Nové Zámky a MO Matice slovenskej i v tomto roku usporiadali Oslavu sviatku svätých Cyrila a Metoda. Slávnosti pri soche sv. Cyrila a Metoda na Námestí františkánov (4.júla) predchádzala slávnostná sv. omša vo Františkánskom kostole. Súčasťou spomienkovej slávnosti bolo kladenie vencov.

Slávnostnú atmosféru podujatia umocnilo vystúpenie ženského vokálneho súboru Enthea . Život a dielo sv. Cyrila a Metoda a ich vplyv na históriu spoločnosti vo svojom slávnostnom prejave sprístupnil viceprimátor Mesta Nové Zámky Lukáš Štefánik. Modlitbu predniesol duchovný z františkánskeho kláštora. Účastníci podujatia si vypočuli aj úryvok z Proglasa v podaní Rastislava Červeného .

Na podujatí nechýbali ani poslanci MsZ .

Za NR SR sa na Oslave sviatku sv. Cyrila a Metoda zúčastnila poslankyňa Eva Smolíková. Najmladšími účastníčkami podujatia boli jej vnučky, budúca druháčka Janka a 16 mesačná Slavomírka.

Súvisiace články

09.05.2017 18:45

Staral sa o rozvoj školstva a vzdelanosti,miloval knihy a históriu

Dnes si pripomíname 163. výročie úmrtia Michala Rešetku( 2.9.1794 , Bobot - 9. 5.1854, Horná Súča). Jeho dielo a knižnica plnili veľkú úlohu v národno-buditeľskom hnutí.
26.02.2017 19:15

Kultúrne poukazy 2017

Už v minulosti nastali v distribúcii kultúrnych poukazov zvláštne javy....
03.01.2018 10:49

Zdravé stravovanie

Dá sa povedať, že odjakživa som sa stravovala alebo snažila stravovať zdravo. Aj tak mám celiakiu. Čo s tým? Ako sa stravovať v práci? Poraďte.