Späť na zoznam
Učiteľské blogy
Autor: Helena Rusnáková
05.07.2018 18:10

Novozámčania si pripomenuli život a dielo sv. Cyrila a Metoda

Dielo a život solúnskych bratov si dodnes vážime, hľadíme naň s úctou a vďakou. Do vienka nám zverili národnú kultúru, ktorú dodnes dodržiavame a vedieme k nej i mladú generáciu.

Dňom, kedy si každoročne pripomíname výročie ich príchodu na Veľkú Moravu je 5.júl. V tento deň sa usporadúvajú rôzne podujatia na ich počesť a slávu.

Nie je tomu inak ani v Nových Zámkoch, kde Mesto Nové Zámky a MO Matice slovenskej i v tomto roku usporiadali Oslavu sviatku svätých Cyrila a Metoda. Slávnosti pri soche sv. Cyrila a Metoda na Námestí františkánov (4.júla) predchádzala slávnostná sv. omša vo Františkánskom kostole. Súčasťou spomienkovej slávnosti bolo kladenie vencov.

Slávnostnú atmosféru podujatia umocnilo vystúpenie ženského vokálneho súboru Enthea . Život a dielo sv. Cyrila a Metoda a ich vplyv na históriu spoločnosti vo svojom slávnostnom prejave sprístupnil viceprimátor Mesta Nové Zámky Lukáš Štefánik. Modlitbu predniesol duchovný z františkánskeho kláštora. Účastníci podujatia si vypočuli aj úryvok z Proglasa v podaní Rastislava Červeného .

Na podujatí nechýbali ani poslanci MsZ .

Za NR SR sa na Oslave sviatku sv. Cyrila a Metoda zúčastnila poslankyňa Eva Smolíková. Najmladšími účastníčkami podujatia boli jej vnučky, budúca druháčka Janka a 16 mesačná Slavomírka.

Súvisiace články

08.11.2017 06:53

Slovenskí ambasádori eTwinning na európskom workshope v Bristole

Workshop ambasádorov eTwinning - skvelý príklad spolupráce zanietených pedagógov ako moderne a efektívne vzdelávať učiteľov, podporiť ich európsku kooperáciu a tým podporovať kvalitu školstva a vzdelávania v Európe.