Späť na zoznam
Učiteľské blogy
Autor: Helena Rusnáková
30.12.2019 06:24

Obce a mestá verné cyrilo - metodským tradíciam : ( 13 ) Belince

Obec sa nachádza v okrese Topoľčany. Po prvýkrát sa spomína v listine z roku 1318 pod menom BULLAD

Za čias stavovského povstania kurucov postupujúce cisárske vojská sa kuruci neúspešne pokúšali zadržať na rieke Nitra, kde si na jeseň 1708 budovali svoje postavenia v smere Oponice, Belince, Preseľany. Pod velením generála Ladislava Očkaja z Očkova boli kuruci sústredení v lokalite Tábor pri Belinciach. Cisárska armáda pod velením grófa Karola Pálfyho táborila pri Preseľanoch. Očkaj však zradil kurucov a pridal sa k Labancom, za čo ho potom kuruci sťali na vojenskom súde v Nových Zámkoch. V bitke pri Belinciach padlo približne 3000 vojakov.

V roku 1835 bola takmer celá obec zničená veľkým požiarom. Obyvatelia Beliniec  sa v minulosti zaoberali prevažne  poľnohospodárstvom. Belince patria k tým obciam, ktoré si ctia cyrilo - metodské tradície. Od roku 1968 sa stavebnou dominantou obce stal  Kostol sv. Cyrila a Metoda ,ktorý dal postaviť preseliansky farár Anton Štítny. Slúžiť bohoslužby v ňom nebolo dovolené. Kostol sa používal ako dom smútku. Konsekrovaný bol 14. novembra 1993 Mons. Rudolfom Balážom ako opravená stavba.

V obci sa nachádza aj kaplnka a niekoľko malých sakrálnych pamiatok.

 

Foto: PaedDr. Helena Rusnáková

Súvisiace články

24.03.2017 20:30

Práca, ktorá prináša úspechy

„Učitelia, žiaci a rodičia spoločne za vzdelávaním“, to je motto, ktoré oslovuje príchodzích pri vstupe do šintavskej školy.
03.05.2017 10:05

Bloguj o knihu: Poznáme výhercu za mesiac apríl

Každý mesiac sa môžete zapojiť do súťaže o knihu priamo na našom portáli. Zaregistrujte sa, napíšte blog a máte šancu vyhrať!