Späť na zoznam
Učiteľské blogy
Autor: Helena Rusnáková
30.12.2019 17:31

Obce a mestá verné cyrilo - metodským tradíciam : ( 14 ) Vinodol

Obec Vinodol sa nachádza na území Dolnej Nitry. Vinodol sa spomína už v starobylej Zoborskej listine z roku 1113. Postupom času sa menili jej majitelia: obec bola majetkom benediktínskeho kláštora v Hronskom Beňadiku, kláštora v Bzoviku, ako aj viacerých zemianskych rodín.

Obec je známa svojou starobylou vinárskou a vinohradníckou tradíciou.

V obci sú dva kostoly : neobarokový rímskokatolícky kostol s patrocíniom Ružencovej Panny Márie z roku 1892 a reformovaný klasicistický kostol z roku 1790 . K najstarším pamiatkam patrí barokový Mariánsky stĺp z roku 1701. Stĺp dal postaviť biskup sirmijský, barón Ladislav Szörényi.

K novším architektonickým objektom patrí Pomník na pamiatku obetí 2. svetovej vojny.

Obyvatelia obce si ctia cyrilo - metodské tradície. Vyobrazenie sv. Cyrila a Metoda môžeme vidieť na maľbe steny rímskokatolíckeho kostola, taktiež aj vo viniciach, kde sa nachádza súsošie sv. Cyrila a Metoda.

Iniciátorom výstavby súsošia bol správca farnosti Vinodol, Mons. Ján Gális. Súsošie posvätil pomocný biskup vtedajšej Bratislavsko - trnavskej arcidiecézy, Mons. Dominik Tóth.

Súvisiace články

21.04.2017 22:00

Poznáme víťazov regionálneho kola súťaže Mladý Európan 2017

Regionálne poradenské a informačné centrum Komárno, Hostiteľská štruktúra Europe Direct Informačného Centra v Komárne zorganizovala súťaž Mladý Európan 2017 dňa 20.apríla .