Starý Tekov je obec ležiaca v okrese Levice. Patrí k lokalitám s bohatou históriou. Na mieste cintorína, ktorý sa nachádza v centre obce, bol Tekovský hrad, o ktorom je prvá písomná zmienka z roku 1075.
Archeologické výskumy nasvedčujú tomu, že v obci bolo veľkomoravské sídlisko.
Počas výskumu v roku 1968 sa tu našlo veľa slovanskej keramiky, ktorú datujú do 9. -10., v ojedinelých prípadoch aj do 7.-8. stor.
História hradu Tekov je spojená s menami známych panovníkov a historických osobností, ako kráľ Štefan, Matúš Čák Trenčiansky, Karol Róbert z Anjou. Archeológovia usudzujú, že tekovský hrad mohol mať podobu kombinácie drevozemného hradu a nebol prestavaný na kamenných základoch.
Hrad sa spomína už v roku 1206 . V rokoch 1240 – 1246 sa uvádzajú župani Geche a Verner. Význam hradu začal upadať v druhej polovici 13. storočia. V roku 1320 župan Imrich de Beche prenáša sídlo župy a tak sa stal novým centrom župy hrad v neďalekých Leviciach.
Dominantou obce Starý Tekov je kostol Nanebovzatia Panny Márie nachádzajúci sa uprostred dediny v opevnenom areáli. V areáli kostola sa nachádza brána s dvoma kaplnkami z roku 1733, ktoré slúžili aj ako bašty.
V súčasnom období patrí obec k najznámejším lokalitám Tekova. Stalo sa už tradíciou, že v obci sa každoročne konajú Tekovské folklórne slávnosti a rekonštrukcia bojov 2. svetovej vojny. Na pamiatku obetí bojov svetových vojen stojí v obci v blízkosti farského kostola pamätník padlým
Celé stáročia je živá úcta Tekovčanov k sv. Cyrilovi a Metodovi. Veľké zásluhy na šírení úcty k dvom solúnskym bratom - slovanským vierozvestcom medzi zahraničnými Slovákmi najmä v Austrálii a Kanade má páter Štefan Senčík . V druhej polovici 20. storočia spolupracoval aj s Ústavom sv. Cyrila a Metoda v Ríme.
Použité zdroje:
Habovštiak: Starý Tekov, okres Levice In: Chropovský: Významné Slovanské náleziská na Slovensku 1978 , str. 193-195.
Turistická mapa: Cyrilo – metodská cesta, 2019.
http://www.starytekov.sk/farnost-stary-tekov.html
Foto: PaedDr. Helena Rusnáková, november 2019.