Späť na zoznam
Učiteľské blogy
Autor: Miroslav Sopko
04.11.2015 09:45

Občiankári.sk

Dovoľujem si Vám predstaviť stránky internetovej komunity nielen pre učiteľov a žiakov/študentov jedného z najpodceňovanejších a zároveň najdôležitejších predmetov v našom vzdelávacom systéme – občianskej náuky.

Z pôvodne facebookovej komunity sa tu vytvoril priestor pre zverejňovanie nielen námetov, aktivít, pracovných listov (skrátka všetkého použiteľného na hodine), ale i možnosť prezentovať prácu učiteľov a ich žiakov/študentov. Veľkou inšpiráciou bol pre mňa projekt Občankáři.cz z Českej republiky, veľmi kvalitný portál Asociace učitelů občanské výchovy a společenských věd.

Tvorcom a prevádzkovateľom tohto webového priestoru som zatiaľ ja sám, ale musím sa pochváliť, že mám už prvú redaktorku a to priamo z Teach for Slovakia.

Stránky poháňa redakčný systém Wordpress s mojimi vlastnými vylepšeniami na téme od mladého švédskeho dizajnéra Andersa Noréna a majú možno netradičnú štruktúru, ktorá je skôr podobná blogu. Bol to však aj zámer - nepôsobiť ako masívny portál, ale skôr ako príjemný pomocník pre vyhľadanie námetov, ktoré môžu občiankári využiť na svojich hodinách. Ale uznávam, ten obsah musí byť bohatší a budem aj v budúcnosti hľadať ďalších prispievateľov. Ako aj sponzorov, keďže celú prevádzku webu zatiaľ zabezpečujem z vlastných finančných zdrojov. Aby tu mohlo vzniklo niečo väčšie. Samozrejme, ak komunita priaznivcov tohto predmetu bude o to stáť.

Obsah z väčšiny je buď prevzatý z iných zdrojov (najmä videá, ktoré su použiteľné vo vyučovaní) alebo ide o preložené materiály, na ktoré som získal súhlas ich autorov. Sú členené do niekoľkých rubrík. Zatiaľ najviac ohlasov vzbudili Hry, konkrétne Fazuľová hra, ktorá zábavnou formou vysvetľuje rozdiely v správaní vlastníka, ak ide o súkromné vlastníctvo alebo ak ide o verejné vlastníctvo.

Myslím, že v súčasnosti sú veľmi aktuálne príspevky z rubriky Pracovné listy - Kto a prečo uteká a Opúšťam svoj domov na aktuálnu utečeneckú tému.pracovne-listy

Na webe môžete nájsť i samostatné stránky - Na stiahnutie (linky na pdf dokumenty vzdelávacích štandardov, osvedčených pedagogických skúseností a iných materiálov) a Zaujímavé stránky (slovenské, české i iné medzinárodné projekty, ktoré budú pre každého veľmi dobrou inšpiráciou).

Verím, že po vyše roku činnosti a rozšírení redaktorského tímu bude obsah postupne pribúdať rýchlejšie. A možno z internetovej komunity vyrastie tak ako u našich západných susedov rešpektované profesné združenie. Združenie, ktorá presadí väčší dôraz na výchovu k občianstvu v našom vzdelávacom systéme.

Súvisiace články

11.05.2016 13:15

Rozvoj spolupráce na úrovni škola-podnik

Spoločným cieľom v rámci vzájomnej spolupráce je stanoviť priority pre strednú odbornú školu tak, aby čo najviac uspokojovali potreby trhu práce v regióne, čo najviac uspokojovali požiadavky žiakov, ale zároveň aby škola dosah...
03.02.2017 11:30

Archívne materiály prehovorili

Dnes si žiaci základných a stredných škôl užívajú deň polročných prázdnin. Mnohí využijú tento deň i na to, aby sa pochválili svojim vysvedčením v rodine. Tí, ktorým to v tomto polroku nevyšlo tak, ako by boli chceli, majú ša...