Späť na zoznam
Učiteľské blogy
Autor: Helena Rusnáková
09.06.2019 06:13

Od fašiangov do Jána

 

Fašiangy, fašiangy, kedy sa začnete? Kedy sa dievčatá vydávať budete?"

Obdobie fašiangov, ktoré preklenulo zimu, bolo kedysi obdobím, kedy sa konali svadby. Vtedy nebolo roboty na poliach a roliach a mohli sa venovať bujarým zábavám, dopriali si množstvo jedál ...Hovorievalo sa, že ak je fašiang dlhý, tak sa vydajú aj škaredé dievčatá.

Novozámocký mládežnícky a detský folklórny súbor Matičiarik za finančnej podpory Mesta Nové Zámky a Nitrianskeho samosprávneho kraja pripravil program „Od fašiangov do Jána", s ktorým vystúpil dňa 8.júna 2019 v priestoroch MO MS Nové Zámky.

O tom, že programy Matičiarika sú populárne medzi Novozámčanmi, svedčila preplnená spoločenská sála Domu Matice slovenskej. Okrem rodičov detí a mládeže, ktorá vystupovala a ďalších blízkych na podujatia Matičiarika pravidelne chodí množstvo milovníkov ľudového folklóru.

Program otvorila Jana Garajová, dlhoročná organizačná vedúca súboru, ktorá privítala aj hostí, poslankyňu NR SR Evu Smolíkovú a poslancov Annu Roškovú a Pavla Hudáka z Mestského zastupiteľstva. Po privítaní hostí sa začala dobrá nálada, ktorú rozprúdilo vystúpenie detí a mládeže , ale i dospelých, ktorí ostali verní súboru Matičiarik a dodnes s nim vystupujú. V programe Od fašiangov do Jána vystúpila Ľudová hudba pod vedením Petra Klimanta; Malá Ľudová hudba pod vedením Miriam Hamranovej a Zuzany Klimantovej; a skupiny DFS Matičiarik : od najmenšej skupiny až po veľkú skupinu.

V programe odznela hudba, tanec, spev, scénky ľudových zvykov. „ Bol to veselý a príjemný podvečer," konštatovali účastníci podujatia.

 

Text a foto: Helena Rusnáková

Súvisiace články

09.01.2017 21:00

Zaujímavosti zo školských kroník: Robert William Seton-Watson v Nových Zámkoch

Robert William Seton-Watson (* 20. august 1879, Londýn, Spojené kráľovstvo – † 25. júl 1951, Skye) známy ako Scotus Viator, bol britský historik a publicista zaoberajúci sa aj dejinami slovanských národov. Dňa 31. mája 1928 nav...
28.03.2016 19:30

Systém duálneho vzdelávania na stredných odborných školách

Duálne vzdelávanie ako nový systém odborného vzdelávania a prípravy na výkon povolania je zakotvený v Zákone č. 61/2015 Z. z. o odbornom vzdelávaní a príprave a o zmene a doplnení niektorých zákonov. Na stránkach Národného pro...
20.03.2016 11:00

Keď žiak príde s dobrým nápadom

Stredná odborná škola strojnícka v Skalici sa zamerala na rekonštrukciu a modernizáciu priestorov praktického vyučovania. Posledné dva roky investuje škola finančné prostriedky do rekonštrukcie školských dielní. Niekoľko rokov ...