Späť na zoznam
Učiteľské blogy
Autor: Helena Rusnáková
09.06.2019 06:13

Od fašiangov do Jána

 

Fašiangy, fašiangy, kedy sa začnete? Kedy sa dievčatá vydávať budete?"

Obdobie fašiangov, ktoré preklenulo zimu, bolo kedysi obdobím, kedy sa konali svadby. Vtedy nebolo roboty na poliach a roliach a mohli sa venovať bujarým zábavám, dopriali si množstvo jedál ...Hovorievalo sa, že ak je fašiang dlhý, tak sa vydajú aj škaredé dievčatá.

Novozámocký mládežnícky a detský folklórny súbor Matičiarik za finančnej podpory Mesta Nové Zámky a Nitrianskeho samosprávneho kraja pripravil program „Od fašiangov do Jána", s ktorým vystúpil dňa 8.júna 2019 v priestoroch MO MS Nové Zámky.

O tom, že programy Matičiarika sú populárne medzi Novozámčanmi, svedčila preplnená spoločenská sála Domu Matice slovenskej. Okrem rodičov detí a mládeže, ktorá vystupovala a ďalších blízkych na podujatia Matičiarika pravidelne chodí množstvo milovníkov ľudového folklóru.

Program otvorila Jana Garajová, dlhoročná organizačná vedúca súboru, ktorá privítala aj hostí, poslankyňu NR SR Evu Smolíkovú a poslancov Annu Roškovú a Pavla Hudáka z Mestského zastupiteľstva. Po privítaní hostí sa začala dobrá nálada, ktorú rozprúdilo vystúpenie detí a mládeže , ale i dospelých, ktorí ostali verní súboru Matičiarik a dodnes s nim vystupujú. V programe Od fašiangov do Jána vystúpila Ľudová hudba pod vedením Petra Klimanta; Malá Ľudová hudba pod vedením Miriam Hamranovej a Zuzany Klimantovej; a skupiny DFS Matičiarik : od najmenšej skupiny až po veľkú skupinu.

V programe odznela hudba, tanec, spev, scénky ľudových zvykov. „ Bol to veselý a príjemný podvečer," konštatovali účastníci podujatia.

 

Text a foto: Helena Rusnáková

Súvisiace články

31.10.2015 12:45

Beh pre zdravie

Jabĺčkový beh- beh pre zdravie v Skalici.
18.08.2017 20:45

Zaujímavosti z archívu

Okrem toho, že archívne dokumenty sú cenným historickým prameňom, ponúkajú aj množstvo zaujímavostí, ktoré sú pre nás neraz impulzom k porovnávaniu, k analýze...
01.02.2017 18:30

Patríme k vám

"Patríme k vám" je názov ďalšieho úspešného projektu Základnej školy G.Bethlena v Nových Zámkoch. Projekt je podporovaný a financovaný Nadáciou Volkswagen Slovakia sumou 3 400 eur.