Späť na zoznam
Učiteľské blogy
Autor: Helena Rusnáková
31.05.2019 05:37

Od mešca k bankomatu

V priebehu júna a júla 2019 je v priestoroch Múzea Jána Thaina v Nových Zámkoch návštevníkom sprístupnená výstava prezentujúca dejiny peňazí na našom území od najstarších čias až po dnešok.

Výstava, ktorá je už piatou reinštaláciou výstavy prezentujúcej najzaujímavejšie predmety z numizmatickej zbierky Tekovského múzea v Leviciach, doplnenej o výber predmincových platidiel z fondu archeológie a predmetmi od súkromných zberateľov, bola slávnostne otvorená dňa 30.mája 2019.

 

Na výstave v múzeu Jána Thaina v Nových Zámkoch je prezentovaný výber najzaujímavejších zbierkových predmetov a hromadných nálezov z Levického okresu. Je tu vystavená časť keltského pokladu z Levíc ktorý patrí medzi najcennejšie nálezy uložené v múzeu. Ide o zlatý statér a strieborné tetradrachmi razené v 2. stor. p. n. l. Ich výnimočnosť spočíva v značke, ktorá bola akýmsi neskôr pridaným bezpečnostným prvkom ktorý overoval ich pravosť.

 

K zaujímavostiam výstavy patrí aj hromadný nález mincí zo Želiezoviec, Šaroviec a Bátoviec. K pozoruhodným minciam patria aj razby Arpádovských panovníkov. V zbierkach múzea sa nachádza okrem iných aj minca kráľa Štefana I., Ladislava I. a Bela IV. Vzácnym kúskom je zlatý florén Mateja Korvína razený v kremnickej mincovni. Produkcia kremnickej mincovne je bohato zastúpená v zbierkach najmä z obdobia Habsburskej dynastie.

 

Na výstave nechýbajú ani platidlá z obdobia panovania Habsburgovcov, ku ktorým patrí poklad mincí Leopolda I. zo Šaroviec, alebo vzácny toliar Ferdinanda II. z roku 1634, ktorý bol vyrazený v Sedmohradsku. Množstvom mincí bude zastúpená aj Mária Terézia, František I. alebo František Jozef. Medzi bankovkami bude vystavený 2-gulden z roku 1800 – najstaršia bankovka v zbierkach múzea.

 

Výstava pokračuje prezentáciou mincí a bankoviek Československej republiky, od jej vzniku až po rozpad. Nevynechávame ani obdobie druhej svetovej vojny a vojnovej Slovenskej republiky. Prezentácia numizmatiky samozrejme zachytáva aj prechod z korunovej meny na Euro. Týmto sa dostávame až do súčasnosti. Najmladšou mincou prezentovanou na výstave je 100€ zlatá minca na 400. výročie korunovácie Ferdinanda II. v Bratislave ktorá bola vydaná v roku 2018.

 

K ďalším pokladom výstavy patria pamätné medaily. V zbierkach múzea je niekoľko stovák medailí a vyznamenaní. Raritou je renesančný falzifikát antického medailónu, alebo strieborná medaila Oslobodenia Budína z roku 1686. Prezentujeme aj súbor skúšobných odrazkov známeho tvorcu medailí a akademického sochára Ladislava Snopka.

 

Výstavu spestruje súbor pokladničiek, cechových truhlíc, peňaženiek a drobností v ktorých si ľudia skrývajú svoje poklady.

Výstava bude prístupná do 20. júla 2019.  Autorom výstavy je Mgr. Peter Pleva, Tekovské múzeum v Leviciach.

Súvisiace články

22.01.2016 19:12

Minister bloguje: Didaktické pomôcky za 400 miliónov eur?

Požiadavky aktivistov sú chaotické a to, čo plánujú, je tiež len zmätok, píše na svoje FB stránke minister školstva Juraj Draxler.
16.01.2019 11:11

Momentky z návštevy Múzea polície

Múzeum polície Slovenskej republiky sídli od roku 1992 na Gunduličovej ulici, ide o dôležitú súčasť objektu Palisád historického centra mesta Bratislavy v tesnej blízkosti Grassalkovichovho paláca. Hlavným zriaďovateľom múzejné...
01.04.2018 15:22

Zavítajme V krajine remesiel

Kde bolo, tam bolo, bola raz jedna krajina, v ktorej sa nachádzali ukryté samé tajomné poklady. Asi ste všetci zvedaví, kde to je a ako vyzerá. Stačí zdvihnúť nohy a prísť pozrieť sa do centra Bratislavy na jednu z najrušnejšíc...