Späť na zoznam
Učiteľské blogy
Autor: Helena Rusnáková
19.09.2019 09:58

Okrídlení pútnici – tajomstvo vtáčej migrácie

Okrídlení pútnici – tajomstvo vtáčej migrácie je názov najnovšej výstavy, ktorú si návštevníci novozámockého Kina Mier môžu pozrieť do 30. septembra .

Výstava odhaľuje spôsoby migrácie a orientácie vtákov počas ich kontinentálneho sťahovania , sko aj faktory, ktoré ich ovplyvňujú. Výstava je zapožičaná z Východoslovenského múzea v Košiciach. Autorom výstavy je eter Krišovský. Výstava pozostáva z viacerých častí, predovšetkým konkrétne o vtáčej migrácii je priblížená návštevníkom stručná história, ktorá prezentuje prvých priekopníkov, ktorí sa začali venovať pozorovaniu vtáctva .

Počas migračných letov číhajú na vtáctvo rôzne nástrahy , či už v podobe nepriaznivého počasia, ktoré môže ovplyvniť let vtákov, alebo sú to ľudské aktivity , poľovanie na vtákov, alebo rôzne nástrahy, ktoré slúžia na ich odchyt.

Výstava približuje aj spôsoby vtáčej migrácie, kde sa návštevník oboznámi s konštitúciou tela vtáctva, so spôsobmi letov vtákov .

Počas prehliadky výstavy získame informácie aj o cestách na zimoviská."  Vtáky využívajú juhozápadnú cestu, juhovýchodnú cestu a tú najnáročnejšiu :naprieč Stredozemným morom, či už na sever Afriky, ale niektoré vtáky pokračujú svojim letom do rovníkovej oblasti , alebo do južnej oblasti Afriky ." informuje nás kurátorka výstavy, Ing. Mária Skalová.

Návštevník výstavy sa má možnosť oboznámiť s trasami migrujúcich vtákov, so spôsobmi označenia / krúžkovania/ vtákov, s činnosťou ornitologickýcj krúžkov a s mnohými ďalšími zaujímavosťami.

Výstava je vhodná pre žiakov základných i stredných škôl.

 

 

Súvisiace články

31.01.2017 13:45

Aj v deň vyhodnotenia polročných výsledkov žiakov môže vládnuť na škole veselá atmosféra

Príkladom je aj Obchodná akadémia v Šuranoch. Práve v deň polročného hodnotenia výsledkov žiakov sa na škole konala v poradí 1.fašiangová veselica v maskách.