Späť na zoznam
Učiteľské blogy
Autor: Helena Rusnáková
06.05.2019 04:42

Oslávili tri výročia

V nedeľu, 5. mája 2019 vládla v obci Dolný Ohaj /okres Nové Zámky/ po celý deň sviatočná atmosféra. V tento deň si obyvatelia obce pripomenuli tri výročia: 50. výročie založenia folklórneho súboru Juraja Holčeka, 100. výročie úmrtia Milana Rastislava Štefánika a 150. výročie úmrtie Juraja Holčeka.

V predpoludňajších hodinách sa konala  slávnostná svätá omša, po ktorej nasledoval akt kladenia vencov k buste Juraja Holčeka. Popoludní sa naplnila sála kultúrneho domu, aby  Ohajčania i hostia / poslanci NR SR, predstavitelia cirkvi, kutúrnych a spoločenských inštitúcií / spoločne oslávili 50 rokov existencie folklórneho súboru Juraja Holčeka a zároveň aby si pripomenuli dvoch veľkých mužov nášho národa, Juraja Holčeka a Milana Rastislava Štefánika.

Člen obecného zastupiteľstva a moderátor podujatia, Jozef Hajtman v prestávkach medzi jednotnými piesňovými blokmi priblížil prítomným činnosť speváckeho súboru, ktorý vznikol pred 50 rokmi.

Dolnoohajčania chceli pôvodne osláviť výročie súboru v roku 2018, keďže vznikol v roku 1968, ale z objektívnych dôvodov sa im to podarilo až teraz a prišlo to vhod, keďže zároveň v tomto období si spomínajú aj na kňaza, slovenského národného buditeľa Juraja Holčeka, ktorý prišiel do Dolného Ohaja v roku 1848. Počas svojho pôsobenia v obci dal postaviť na Ohaji školu, v Huli školu rozšíril a v Huli postavil nový kostol. Popri práci pre blaho ľudu v obciach Ohaj a Hul bol aktívny v národnobuditeľskom hnutí. Holček zomrel 4.5.1869 v Jasovej a zhoda dátumov 4.5.1919 dala príležitosť pripomenúť si aj 100. výročie smrti Milana Rastislava Štefánika.

Viacero z piesní v podaní speváckeho zboru Juraja Holčeka, ktoré odzneli na podujatí, boli zaspievané na oslavu týchto dvoch mužov slovenského národa.

Folklórny súbor počas svojej 50 ročnej činnosti sa predstavil v mnohých obciach i mestách našej vlasti pod vedením dirigenta Ondreja Kuruca / do roku 1972/ a následne pod vedením Mgr. Vojtecha Slobodníka, učiteľa, neskoršieho riaditeľa Základnej školy, ktorý vedie spevácky súbor  do dnešných dní.

Folklórny súbor vystupoval so scénkami na mnohých kultúrno - spoločenských podujatiach v mestách a obciach Slovenska a v roku 2002 aj v Selenči vo Vojvodine. V roku 2006 zaspievali vianočné koledy aj u prezidenta SR.

Súčasťou spomienkovej slávnosti bolo aj uvedenie do života CD - Ohajské ľudové piesne. CD pokrstila poslankyňa NR SR Eva Smolíková, rodáčka obce Dolný Ohaj, ktorá vo svojom slávnostnom príhovore poďakovala všetkým tým, ktorí sa pričinili o vynikajúcu prácu v súbore.

...Neoslavujeme iba 50 rokov súboru ako takého, ale oslavujeme 50 rokov mnohých životov, mnohých životov nádherných ohajských žien , ohajských mám a ohajských otcov, ktorí stáli na tomto javisku a kdekoľvek na Slovensku a reprezentovali nádherné slovenské piesne, slovenské slovo a prvom rade náš Ohaj a sami seba. Nikdy sa nestalo, že by ste urobili našej obci, sami sebe, pánu Bohu hanbu vo svete, alebo doma. Robili ste je dobrý chýr a stále aj robíte. Pesnička, dobrá nálada, krásne slovo, naše kroje, ktoré nie sú veľmi bohaté , ale sú pretkané prácou, pracovitosťou našich žien a mužov, to je naozaj nádhera...."

Dolnoohajská spomienková oslava bola oslavou práce, vytrvalosti, lásky k tradíciám nášho ľudu.

 

 

Súvisiace články

03.01.2018 10:49

Zdravé stravovanie

Dá sa povedať, že odjakživa som sa stravovala alebo snažila stravovať zdravo. Aj tak mám celiakiu. Čo s tým? Ako sa stravovať v práci? Poraďte.
10.04.2017 05:45

Jubilejný X. ročník celoslovenskej súťaže Mladý zvárač

Mladý zvárači z celého Slovenska ale aj hostia zo Srbska a Čiech si zmerali sily na pôde Zváračskej školy Strednej odbornej školy technickej v Tlmačoch
22.01.2017 10:00

Potreba rozšírenia duálneho vzdelávania v Skalici

Rozvoj duálneho vzdelávania skalických strojárov vychádza zo spoločnej koncepcie a zámerov SOŠ strojníckej v Skalici a strojárskeho podniku Schaeffler Skalica, spol. s r.o., ktorý je prioritným partnerom vo vzdelávaní v strojár...