Späť na zoznam
Učiteľské blogy
Autor: Silvia Bodláková
18.06.2018 07:24

Ozaj interaktívne múzeum

alebo ako sme s kolegyňou skoro z nôh spadli.

Na začiatku júna naši najstarší maturovali. V dva dni sme sa vybrali do múzea, ktoré spravuje mestská časť Dúbravka. S inštruktážou historika pána Navrátila a paleontológa pána Meszároša sme sa prešli po úplne maličkom múzeu a aj tak sme tam boli dve hodiny. 

Profesionálny výklad dopĺňali aj možnosti aké som nezažila v ani jenom múzeu. Pán Meszároš rozprával o pravekom mori, ktorým bola zaliata Dúbravka a nálezoch čo tu z tých čias vykopali. Rozrečnil sa o trilobitoch starých 540 000 000 rokov starých, vytiahol ich zo sklenej skrinky, prstom ukazovala popisoval ich časti a potom ich vložil do rúk najbližšej žiačke "Dajte kolovať, aby ste sa s nimi mohli nafotiť. Len dajte pozor, lebo sú ťažké a pri páde by ste nám poškodili parkety." Deti si trilobity automaticky zobrali do rúk a fotili a kolovali medzi nimi. My s kolegyňou sme mali podlomené nohy. Deti akoby nechápali, že čo majú v rukách. Pán Meszároš mal však pravdu, keď im to tak povedal. Vážne dávali pozor na parkety. 

Podobne si mohli deti pohladkať lebku mamuta stepného či chytiť do rúk zuby mamuta stepného a srstnatého. V ďalších miestnostiach sme sa fotili so šabľou z napoleonskych čias či trúbili na trubke, ktorou pravdepodobne ukončili prusko-rakúsku vojnu. Prezreli sme si originálnu zbierku vývoja seker od praveku cez keltov až po dnes. A mohla som držať v rukách aj úplnú raritu tohto múzea ako je chirurgický nástroj na púšťanie krvou starý asi tisíc rokov. 

A v spodných miestnostiach sme sa zase popozerali na pracovné nástroje ľudí z Dúbravky z konca 19. stroročia a začiatku 20. storočia. 

Klobúk dolu nad výkladom aj prácou s našimi študentami, ktorých páni NAvrátil a Meszároš zaujali. Odporúčam navštíviť. Kontakt vám dajú na Miestnom úrade v bratislavskej Dúbravke.

Súvisiace články

19.05.2019 20:59

Odborná prax v Londýne v školskom roku 2018/2019 na Obchodnej akadémii v Žiline

V rámci odbornej praxe v Londýne, ktorá sa uskutočnila od 23.09.2018 do 06.10.2018, pracovalo 15 žiakov Obchodnej akadémie zo IV.A, IV.C a IV.G na rôznych pracoviskách.
02.11.2016 12:30

Charakter, škola a budúcnosť vzdelávania na Slovensku

V čase, keď prebiehajú intenzívne diskusie o budúcnosti vzdelávania na Slovensku, možno by stálo za pozornosť zamyslieť sa nad podstatou toho, čo vlastne chceme rozvíjať a „pestovať“ v našom vzdelávacom systéme. Malo by byť ci...