Späť na zoznam
Učiteľské blogy
Autor: Emanuel Orban
04.12.2020 19:32

Petržalské hájovne

Petržalské hájovne predstavujú nezvyčajný unikát jednej z najvyhľadávanejších bratislavských mestských častí. Svojím spôsobom dokumentujú svedectvo kultúrno-historickej pamäti obyvateľov sídliska(v nedávnej minulosti vidieckej obce) vzťahujúce sa k prevažujúcemu spôsobu obživy(hájnici, lesníci, horári). Spomínané stavby sú situované v lesných lokalitách v blízkosti Ovsišťa (Kokešova horáreň zaberá priestor vedľa Kaplnky sv. Kríža v Starom háji) a jazera Malý Draždiak(Horáreň Gejzu Dražďáka). Lesné stavby sú od seba vzdialené pešou chôdzou 25 minút, autom 8 minút cesty. Mimochodom premáva k nim aj mestská hromadná doprava, konkrétne ide o autobusovú linku č. 98, ak sa potrebujete dostať z Kokešovej horárne smerom k Horárni Gejzu Dražďáka nastúpite na zastávke Ovsištské námestie(pôjdete rovno smerom k panelákom na Gwerkovej ulici a odbočíte napravo a uvidíte budovu Obchodného domu Ovsište cca 4 minúty cesty) a vystúpite na zastávke Malý Draždiak(prejdete na druhú stranu cesty a odbočíte k Lúke vďaky a uvidíte danú stavbu cca 4 minúty cesty). Uvedené miesta by mal navštíviť každý Bratislavčan, či Petržalčan.

Kokešova horáreň

Jej pôvod siaha do 19. storočia, kedy figurovala pod názvom Horáreň na Starohájskej ceste číslo 5. Predstavuje fasádu rodinného domu(v súčasnosti zelenej farby) s výklenkom, v ktorom je umiestnená socha Panny Márie. V roku 1809 Petržalku postihli povodne, ktoré navyše zasiahli aj územie situované v blízkosti horárne a kaplnky, čo dokladá aj nemecký nápis umiestnený pod výklenkom domu. V priestoroch horárne kedysi sídlil aj Hostinec u Hubera, ktorý bol povestne známy vynikajúcou kuchyňou.

Horáreň Gejzu Dražďáka

Jej pôvod siaha do 18. storočia. Bola pomenovaná po významnom príslušníkovi starej hájnickej rodiny Gejzovi Dražďákovi. Sídli na Starhradskej ulici číslo 5. Je špecifická vybudovaným dreveným krovom.

Súčasťou horární sú aj informačné tabule osadené v septembri 2020 Lesníckym a drevárskym múzeom vo Zvolene. Z informačných tabúľ sa dozvedáme, že hájovne boli vyhlásené za významné lesnícke miesta v Bratislave z iniciatívy štátneho podniku Lesy Slovenskej republiky.

 

 

Súvisiace články

31.10.2015 22:15

Putovanie do minulosti v Archeoskanzene Modrá

Exkurziu do Archeoskanzenu Modrá vrelo odporúčam nielen učiteľom ako námet na školský výlet, ale i rodinám s deťmi ako zaujímavo strávený čas v prírode.
24.02.2017 10:00

Kamzíkfest bude zaujímavý aj pre žiakov a študentov

Ako nás informoval Tím TK Kamzík, v súčasnom období v Nových Zámkoch prebiehajú prípravy na 3. ročník festivalového premietania horských filmov a fotoprezentácií.