Späť na zoznam
Učiteľské blogy
Autor: Silvia Bodláková
25.07.2017 06:30

Pomôcky pre prvákov

Posledné roky - aspoň naše prvácke učiteľky v škole - hovoria, že sú veľké rozdiely medzi prvákmi. Veľmi vidieť, či sa im rodičia venujú a čo všetko sa naučili v škôlke. Veľa detí vie pri príchode do školy čítať napríklad tlačené písmená a podobne. Nie je pre nich jednoduché skĺbiť rozdiely medzi nimi.

A tak pre všetky milé kolegynky, ktoré majú veľmi šikovných žiačikov či naopak žiačikov, čo si musia viac precvičiť učivo, ponúkam moju tvorbu, ktorá začala vznikať veru už pred viac ako 10-timi rokmi pre môjho syna. 

https://www.dobre-napady.sk/pre-skolakov/ucime-sa-pisat/pre-prvaka to bude asi pre zmeny písma kontraverzné, ale mne sa "normálne" písané písmo viac páči a aj sa mi lepšie číta aj napriek tomu, že som nikdy nepísala krasopisne a dokonca som kvôli tomu mala aj dvojku zo slovenčiny v prvej triede. Napriek tomu, keď píšem kriedou na tabuľu, píšem pekne práve týmto písmom.

https://www.dobre-napady.sk/pre-skolakov/hrame-sa-s-cislami/pocita-prvak možno niektoré vhodné aj pre škôlkárov, ale aj u nás na škole máme tak rôzne pripravené deti v prvej triede, že prvý pol rok je pre učiteľky veľmi náročný skĺbiť vedomosti, pripravenosť do školy vedomostnú aj sociálnu.

https://www.dobre-napady.sk/pre-skolakov/hrame-sa-s-geometriou/geometria-pre-prvakov možno by sa hodilo aj na výtvarnú výchovu v prvom a druhom ročníku. Veľmi dobre buduje predstavivosť a aj pamäť.

https://www.dobre-napady.sk/pre-skolakov/pracovne-listy/citanie-s-porozumenim-pre-prvakov v prvom polroku musí učiteľ čítať žiakom a tak deti trénujú počúvanie s porozumením a sústredenie sa, čo budú potrebovať neskôr aj pri písaní diktátov a v druhom polroku si už deti môžu čítať samé (Možno dobrá príprava na PISSA a hlavne pre život - aspoň ja si myslím.)
My vo vyšších ročníkoch na informatike túto pripravenosť vysoko oceníme.