Späť na zoznam
Učiteľské blogy
Autor: Silvia Bodláková
05.06.2016 13:00

Pracovné listy a omaľovávanky z internetu

Dnes som bola v niekoľkých kaviarničkách ponúknuť do detského kútika omaľovánky, čo kreslievam pre deti. Áno, chcela som si urobiť reklamu.

Vo všetkých mi vysvetlili, že ich nemôžem nechať u nich na stolíku na kreslenie pre deti, lebo mi nebudú predsa robiť reklamu keďže mám dole na omaľovávanke logo našej webky. Pritom však mali na tých stolíkoch omaľovánky z internetu, ktorým odstránili logo a nechali ich deťom na omaľovanie. Keď som sa na to pýtala, povedali mi, že veď to sa tak všade robí. Nech nerobím z toho tragédiu. Kto by to kontroloval.

V tej poslednej kaviarni som si však potom sadla na kávu. Náš rozhovor si vypočula jedna pani a prisadla si po chvíli ku mne. Už mala medzitým na mobile natiahnutú našu stránku a ukazovala mi omaľovánky a pracovné listy pre predškolákov, ktoré jej vnúčatá majú doma alebo darovali jej. A ona si myslela, že to predkreslila ich učiteľka a ešte ju aj chválila akú má fantáziu, keď bola zobrať vnúčatá v škôlke. Tiež je na nich odstránené naše logo. 

Už niekoľko z nás - učiteľov - písalo o podobných skúsenostiach na portáli zborovna ale aj inde o tom ako si aj my sami - učitelia - navzájom preberáme vytvorené materiály. Alebo ako odstraňujeme logá z obrázkov a používame ich v prezentáciách a ukazujeme deťom. Nerozumiem prečo to kolegovia robia. Veď keď niečo také vyrobím pre svojich žiakov alebo moje vlastné deti - pracovné listy napríklad na učenie sa písania písmen či počítania - a zverejním to na webe, ešte neznamená, že mi môžu môj podpis alebo moje logo odstrániť. Alebo si myslia - trochu irónie, že ich žiakom alebo deťom to môže pomôcť len bez loga? Alebo ako mi raz jedna kolegyňa napísala do komentára, že veď škola nemôže zadarmo robiť reklamu hoci komu. 

Milé učiteľské noviny - prosím VÁS, oslovte odborníka v tejto problematike (autorský zákon) a dajte článoček či je toto jednanie správne a podobne ako aj zo strany učiteľa či rodiča alebo aj zo strany majiteľa kaviarne či detského centra alebo vedenia letného tábora. Ďakujem.

Súvisiace články

19.10.2017 18:39

Študenti Obchodnej akadémie o OSN

Študenti diskutovali o cieľoch a úlohe OSN v súčasnom svete a formou zážitkového rovesníckeho vzdelávania obohatili svoje vedomosti a posilnili svoje postoje k danej problematike.