Späť na zoznam
Učiteľské blogy
Autor: Emanuel Orban
14.01.2018 18:06

Prečo navštíviť metropolu České Budějovice ?

České Budějovice sú pýchou južných Čiech, ako kráľovské mesto vznikli v roku 1265, hoci osídlenie územia sa datuje už do obdobia praveku. Návštevníci sem putujú z rôznych kútov sveta z viacerých dôvodov, v prvom rade najmä spoznať významné kultúrne pamätihodnosti a ich cenné bohatstvo, no zanieteným priaznivcom ktorí chcú zažiť pravú atmosféru bezpodmienečne odporúčame navštíviť rôzne festivaly s multižánrovou tematikou, zaujímavé sú aj stredoveké trhy v meste, marketingové podujatia a iné akcie.

Námestie Přemysla Otakara II. a jeho reprezentačné budovy

Najfrekventovanejším centrom mesta je Námestie Přemysla Otakara II. so štvorcovým pôdorysom. Rozprestierajú sa na ňom barokové meštianske domy s podlubiami, kam sa môžu ľudia schovať v prípade nepriaznivého počasia. V blízkosti stojí baroková radnica so zvonkohrou, v súčasnosti ide o sídlo mestskej samosprávy, na ktorej sú vyjavené štyri najdôležitejšie meštianske cnosti múdrosť, statočnosť, opatrnosť a spravodlivosť. Na protiľahlej strane sídli Katedrála sv. Mikuláša, v ktorej sú vystavené ostatky lebky sv. Auraciána- mučeníka a patróna mesta. Kto chce mať mesto ako na dlani, stačí ak sa  vyštverá po 225 schodoch na Černú věž.  Panoramatický výhľad odtiaľ je prekrásny a skutočne stojí za to ho absolvovať.

Klenoty Jihočeského  múzea

Jihočeské múzeum v Českých Budějoviciach sídli priamo v historickom centre mesta, vzniklo v roku 1877, jeho expozícia sa rozprestiera na dvoch poschodiach. V prízemnej časti sú verejnosti prístupné informačné tabule prezentujúce zoznam riaditeľov múzea a ich portréty od začiatku devätnásteho storočia až po dnešok. Okrem toho z nich sa dozvedáme aj pozoruhodné informácie z oblasti zoológie, geológie a národopisu. V rámci národopisnej zbierky bola najväčšia pozornosť venovaná tradičným zamestnaniam na vidieku, ľudovému bábkovému divadlu a ľudovému textilu. Ostatné poschodia sú venované historickým a architektonickým zvláštnostiam mesta. Z oblasti architektúry najviac prelomové pre mesto boli tridsiate roky dvadsiateho storočia, kedy vznikli moderné funkcionalistické stavby Obchodní dům Brouk a Babka, Zátkova vila a ústav pro zvelebování živností. Zaujímavé sú aj autentické filmové projekcie o nemeckých okupantoch z roku 1947 a o tabakovej továrne z roku 1975.

Ak vás stretne smäd, zavítajte do Masných krámov

Čo s tým, ak vás smädí. Milovníkom piva odporúčame si dať povestný  kroužkovaný ležák čapovaný z pivných tankov v reštaurácii Masné krámy, v bývalej tržnici, v súčasnosti veľkolepo zrekonštruovanej. Stravovací komplex je vzdialený od Námestia Přemysla Otakara II. päť minút chôdze. Obsluha je priam fantastická, zdvorilostného privítania sa dočkáte už od vchodových dverí reštaurácie.

Kam za rekreáciou a oddychom ?

Kto by si chcel zašportovať v meste k dispozícii je športové centrum s krytou, otvorenou plavárňou a fitness centrom. Neďaleko od neho sa nachádza aj oddychová zóna Stromovka, mimochodom ide o mestský park rozprestierajúci sa na rozlohe 68 hektárov, na jej ploche vidíme aj jazierko. Asi kúsok od neho je vilová štvrť, ktorou sa dostaneme k areálu Jihočeskej univerzity. Výhodou Jihočeskej univerzity je dostupnosť prednáškových miestností či internátov na jednom mieste, študenti nemusia nikam dochádzať a cestovať v preplnenej doprave ako v iných mestách. Českým Budějoviciam právom patrí prívlastok mesto študentov.

Súvisiace články

28.12.2016 13:00

Učiteľské povolanie nie je len povolanie

Učiť v dnešnej dobe nie je vôbec ľahké. Záujem o učiteľské povolanie dlhodobo klesá a mladí perspektívni ľudia si radšej ani nechcú predstaviť, čo sa skrýva za prácou učiteľa.
08.04.2018 11:04

Daj vedieť či to funguje (2): Ecoegg

Moje eko zmýšľanie nie je dokonalé a ani sa nepovažujem za „eko človeka“. Avšak fakt, že Briti vynašli ekologický spôsob prania, ktorý je nie len účinný, ale aj lacný, ma nesmierne potešil.