Späť na zoznam
Učiteľské blogy
Autor: Helena Rusnáková
15.11.2017 22:10

Príbeh, ktorý neupadne do zabudnutia

Kniha Mengeleho dievča, z pera reportérky spravodajstva a publicistiky TV JOJ, Veroniky Homolovej Tóthovej si za krátke obdobie od svojho vydania získala tisíce čitateľov a viaceré ocenenia.  Kniha patrí k tým dielam slovenskej prózy, ktoré cez skutočný príbeh človeka približujú nacistické ukrutnosti napáchané počas 2. svetovej vojny na tisícoch nevinných obetí.

Dňa 15. novembra 2017 sa v Spoločenskej hale v Šuranoch (okr. Nové Zámky) uskutočnilo stretnutie Veroniky Homolovej Tóthovej so žiakmi šurianskych stredných škôl a obyvateľmi mestečka. O záujme o dielo a túžbe stretnúť jeho autorku svedčil fakt, že sála, v ktorej sa konala beseda, bola obsadená do posledného miesta.

V úvode podujatia Tatiana Martišová, pracovníčka Mestskej knižnice v Šuranoch, predstavila autorku:

„ Veronika Homolová Tóthová pracuje ako rozhlasová a televízna reportérka už viac ako 20 rokov. Pred 10 rokmi sa začala venovať spracovávaniu spomienok ľudí, ktorí prežili nacistické peklo, alebo komunistické väznenie a prenasledovanie. Natočila viac ako 70 reportáží s touto tematikou a 15 dielny cyklus dokumentárnych filmov s názvom Neumlčaní.

Za sériu reportáží získala v rokoch 2008 -2012 niekoľko novinárskych ocenení. V roku 2013 vznikol dokument Atentát na Heydricha, príbeh Jozefa Gabčíka a Jána Kubiša. Redaktorka Veronika Homolová Tóthová získala za toto dielo ocenenie v ankete Vojenský čin roka v kategórii priateľ armády. V piatok 20.októbra 2017 mal premiéru dokument Heydrich a 74 žien. Je to pokračovanie 1. dokumentu . Československá obec legionárska udelila autorke medailu.

Mengeleho dievča sa dostalo na pulty kníhkupectiev v roku 2016. Za príbeh dostala autorka ocenenie Zlatá kniha. Autorka sa zaradila medzi najúspešnejších autorov roku 2016 ."

Následne sa ujala slova autorka knihy, Veronika Homolová Tóthová , ktorá priblížila prítomným historické súvislosti tzv. Židovskej otázky počas 2. svetovej vojny a príbeh mladej ženy,ktorá prežila koncentračný tábor.

Počas rozprávania Veroniky Homolovej Tóthovej o diele, vládlo v sále hlboké ticho. Študenti i starší účastníci podujatia si uvedomovali vážnosť daného historického obdobia ,v ktorom sa dej knihy odohrával, obdobia vojny, ktorá priniesla so sebou i také príbehy, aký prežila pani Viola Stern Fisherová, hlavná hrdinka knihy Mengeleho dievča. Kniha okrem osudu hlavnej hrdinky popisuje viacero osudov, ktoré by nemali upadnúť do zabudnutia.

 

Podujatia sa zúčastnili aj študenti Obchodnej akadémie v Šuranoch.Niekoľkých sme oslovili s otázkou: Čo im dala beseda?

 

Resp. 1.:Na besedu som išiel s úmyslom, dozvedieť sa bližie informácie o knihe, ktoré mi pomôžu v rozhodnutí, či si ju kúpiť. Vedel som, že kniha je smutným a tragickým príbehom . Rozprávanie pani spisovateľky mi to potvrdilo. Môj názor je, že nik si nezaslúži, aby musel podstúpiť také kruté časy, ako pani Viola Fischerová. Obdivujem ľudí, ktorí takéto a podobné príbehy prežili a boli po čase schopní sa začleniť do bežného života, i keď nevyliečené rany v srdci zostali.

 

Resp.2: Rozprávanie o živote počas 2.svetovej vojny bolo ťažké aj pre samotnú autorku. Obdivujem pani Fischerovú za jej silu prerozprávať príbeh pani redaktorke Veronike Homolovej Tóthovej a pani Veroniku Homolovú Tóthovú za to, že mala silu spracovať takýto ťažký osud . Knihu si určite prečítam.

 

Resp.3.:Bolo to veľmi zaujímavé podujatie. Pani spisovateľka rozprávala o strašných udalostiach tak pútavo, a pritom s takým citom,akoby to sama prežila. Keď pani knihovníčka z Mestskej knižnice v Šuranoch čítala úryvok z knihy, mala som slzy v očiach. Veľmi ma to zaujalo a knihu si aj ja prečítam.

 

V rovnakom duchu sa niesli aj ostatné odpovede mladých ľudí. Nasvedčuje to skutočnosti, že majú záujem spoznávať nielen svetlé, ale aj tmavé miesta histórie, a že si vážia tých, ktorí ťažké vojnové roky prežili .

 

 

 

 

Súvisiace články

16.07.2016 12:00

Veľa rekonštrukčných prác na školách a málo peňazí

Mnohé školy a školské zariadenia sú v zlom stave. Po dlhých rokoch sú v nevyhovujúcom stave strechy, okná, fasády, sociálne zariadenia a šatne.