Späť na zoznam
Učiteľské blogy
Autor: Helena Rusnáková
03.05.2018 22:33

Princezná s mihalnicami „3D“ očarila detských čitateľov

Jej životným chlebíkom bola v minulosti žurnalistika. Dnes, súc na dôchodku, presedlala na spisovateľskú dráhu a táto práca ju nepochybne teší, o čom svedčí doteraz niekoľko vydaných knižných titulov. O kom hovoríme? O spisovateľke a novinárke, Mgr.Květe Halásovej, ktorá prekvapila  tentoraz najmenších čitateľov  novou knihou, nesúcou názov Princezná s mihalnicami „3D".

 

Kniha vyšla ako prvá kniha projektu Rozprávkové zošity. Je napísaná zrozumiteľne, primerane veku. Zaujímavý obsah knihy dopĺňajú pekné obrázky.

 

...V súčasnej modernej dobe je kniha vystavovaná veľkej konkurencii. Je tu televízia, počítače,dômyselné mechanické hračky, rôzne elektronické médiá prístupné deťom a mnohé iné zábavné i náučné hry vstupujúce Vášho do detského sveta. Napriek všetkým týmto vymoženostiam nezanevrite na knihu a nepohrdnite ňou ani v podobe darčeka. Kniha je najvzácnejší dar. Čítajte ju od malého malička, lebo len tak budete múdrejší, lepšie porozumiete rodičovským ponaučeniam a všetkému, čo Vás obklopuje..." prihovára a autorka svojim čitateľom na úvodných stránkach knihy, obsahujúcej básničky, hádanky a rozprávku Princezná s mihalnicami „3D".

 

O autorke:

Spisovateľka Květa Halásová , píšuca aj pod pseudonymom Kveta Morochovičová Cvyk , píše v slovenskom, ukrajinskom a rusínskom jazyku. Narodila sa v meste Most ( ČR), detstvo prežila na Slovensku v dedinke Pčoliné . Strednú školu navštevovala v Snine, vysokoškolské štúdium absolvovala v Prešove a v Prahe. V súčasnom období býva v Nových Zámkoch.

 

Rozprávková zeleň záhrady, lúky hrajúce rozmanitými farbami, čisté ovzdušie, vzácne ticho v dedinke Pčoliné, ležiacej pod Vihorlatskými vrchmi ju očarilo a ovplyvnilo jej tvorbu. Vo svojich knihách sa vracia do kraja svojho detstva. Rozprávanie starých radičov o živote na dedine, zvykoch, chove domácich zvierat, pri ktorých pomáhali aj deti, sa hlboko zapísali do duše malého dievčatka. Počas dlhých zimných večerov, keď ženy priadli, mládež sa zabávala, chlapi si zaspomínali aj na smutné vojnové časy, deportácie židovského obyvateľstva, evakuáciu obyvateľov obce a bombardovanie, ktoré zažila aj jej staršia sestra Mária, sa premietli do jej kníh.

Květa Halásová píše pre deti i pre dospelých. Pre detských čitateľov doposiaľ napísala :

Priatelia spod zeleného duba a modrého neba (2011)

Prasiatko Zababranček (2011)

Vezmi ma za rúčky. Preklad veršovaniek miestnej autorky Márie Chovancovej zo slovenského do rusínskeho jazyka (2013)

Princezná s mihalnicami „3D". Prvý zošit z cyklu Rozprávkové zošity (2017).

 

 

Súvisiace články

23.05.2018 13:54

Krásy Štajerska

Štajersko je druhou najväčšou spolkovou republikou Rakúska, ktorá je situovaná v juhovýchodnej časti krajiny. Preslávili ju povestné Alpy, diatonické harmoniky, nájdeme tu množstvo prekrásnych miest s cenným historickým, kultúr...