Späť na zoznam
Učiteľské blogy
Autor: Helena Rusnáková
12.11.2017 10:30

Režisérka a speváčka Alena Čermáková: Príbeh každého z nás je špecifický a hodný poznania

Knižnica Antona Bernoláka   v Nových Zámkoch a Literárny klub Generácie opäť pripravili hodnotné podujatie pre svojich čitateľov. Tentokrát to bol Hudobno - filmový večer a beseda ku knihe a filmu Anton Srholec. Hosťami podujatia, ktoré sa konalo v sobotu 11. novembra 2017 boli Alena Čermáková, autorka knihy a filmu a jej manžel Ivan Čermák, autor hudby a piesní k filmu.

Účastníci podujatia sa oboznámili so životným príbehom Antona Srholca, mali možnosť vidieť ukážky z filmu a oboznámiť sa s knihou. 

Alena Čermáková sledovala život tejto výnimočnej osobnosti slovenského kultúrneho života osem rokov. Navštívila s ním väznicu v Leopoldove, strávila čas s bezdomovcami a skúmala archívy s cieľom rozpovedať príbeh o tomto vzácnom človeku.

Prvé stretnutie s Antonom Srholcom

Prvýkrát sme sa stretli, keď som ako speváčka spievala v Zrkadlovej sieni Primaciálneho paláca a on tam vtedy dostával cenu Dar roka za pomoc ľuďom v núdzi, mali by ste vedieť, že on pomáhal od roku 1991 bezdomovcom, a jeho rukami za tie roky prešlo okolo 900 mužov, ktorých srevádzal ako duchovný otec a napĺňal svoju úlohu kňaza, služobníka, misionára. Sedel v hľadisku, jasom spievala šanzóny a on mi pozeral celý čas uprene do očí. Prešla ma tréma, bolo to príjemné. Keď predstavenie skončilo, prišiel za mnou na recepcii, chytil dlaňou moju dlaň, pozrel mi do očí a povedal: „Napil som sa prameňa čistej vody. Kde ste boli doteraz?" Pozerala som prekvapene a zahanbene a povedala som: „Ja som tu bola." Akože vás nepoznám. Máte Cdčko?"

Zrodila sa spolupráca

CD, ktoré Alena Čermáková pri tejto príležitosti darovala Antonovi Srholcovi, sa mu tak páčilo, že po jeho niekoľkonásobnom prehraní sa rozhodol pozvať ju zaspievať na oslavu jeho 75. narodenín. A tak, cez pieseň a veľmi príjemné stretnutie sa začal ich spoločný príbeh, ktorého plodom okrem pekného priateľstva medzi manželmi Čermákovcami a Antonom Srholcom sa stala aj kniha a film, približujúci život človeka,

Príbeh každého z náš je špecifický a hodný poznania. Vždy sa mi páčilo, ako Antonio hovoril: „Nech to vyzerá akokoľvek na prvý pohľad zlé, ja musím vedieť, že v tejto koži, v ktorej je zašitý môj duch, moja duša, za všetko platím ja, či platím telesne, chorobami, alebo strádaním, či platím duševne trápením,alebo radosťou, alebo duchovne, či sa prebojujem niekam ďalej, mimo čas a priestor, keď človek môže oslavovať s tým neviditeľným, tajomným svetom, ktorý mnohí nazývajú všelijako..." .

Anton Srholec vedel, kto je ten tajomný a zvláštny. Volal ho Boh, Kristus a Duch svätý a za to platil cenu celý život. Dopracoval sa k slobode ducha.

Keď som ho oslovila na nakrúcanie filmu, povedal: „Alenko, ale to je zbytočné, načo by si robila film o mne, to nie je zaujímavé." Keď som mu povedala: Keby sme nakrútili film o živote, čo by ste na to vraveli?" On sa usmial a povedal. „O živote? To by šlo."  prezradila svojim čitateľom  pani Alena Čermáková

Nakrúcanie filmu trvalo 6 rokov. Počas nakrúcania bolo viacero silných momentov, ku ktorým patrila spoločná návšteva leopoldovskej väznice, spomienky na detstvo, ktoré bolo ťažké ,pretože Anton Srholec pochádzal z chudobnej rodiny.

Pani Alena Čermáková na vyše dvojhodinovom stretnutí s čitateľmi Knižnice Antona Bernoláka slovom i obrazom priblížila mnohé fakty zo života Antona Srholca.

Pridanou hodnotou podujatia bolo hudobné vystúpenie Aleny a Ivana Čermákových. 

Kniha Anton Srholec popisujúca život kňaza, spisovateľa a charitatívneho pracovníka, je dôkazom toho, že k prekonaniu mnohých prekážok je potrebná duševná sila, vytrvalosť, viera v úspech, a v neposlednom rade láska k ľuďom a tolerancia, preto je vhodná i pre mladú generáciu.


 


 


 


 


 

Súvisiace články

11.01.2020 16:04

Na matematike prakticky

Úvod do počítania povrchu kvádra na praktickej úlohe zo života.