Späť na zoznam
Učiteľské blogy
Autor: Helena Rusnáková
09.03.2017 17:45

Robia radosť nám všetkým

Kto? Úspešné mladé futbalistky klubu FC UNION Nové Zámky .

 

Po viac ako vydarenom absolvovaní medzinárodného mládežníckeho turnaja DANA CUP 2016 v mesiaci júl 2016 v dánskom Hjørringu sa na jeseň 2016 rozbehla jesenná časť nového ročníka 2016/2017 futbalových súťaží, do ktorých sa opätovne zapojili šikovné a aj úspešné mladé futbalistky klubu FC UNION Nové Zámky. Keďže viaceré hráčky, ktoré absolvovali spomínaný medzinárodný futbalový turnaj už vekom patria do kategórie žiačok, tak vo výraznom počte doplnili práve kategóriu žiačok, pričom žiačky FC UNION Nové Zámky sú účastníčkami I. ligy žiačok Západoslovenského futbalového zväzu - skupina A. Kategória prípravka klubu FC UNION Nové Zámky v rámci pravidelnej súťaže absolvovala jesennú časť Ligy prípraviek Kornela Salátu, kde ako čisto dievčenský tím hrajú v konkurencii chlapčenských družstiev, resp. bojujú so zmiešanými tímami dievčat a chlapcov.

V mesiaci august 2016 žiačky FC UNION Nové Zámky absolvovali letnú prípravu pod vedením nového trénera Štefana Labaya, ktorého bohaté nielen hráčske, ale aj trénerské skúsenosti, boli zárukou progresu týchto nesporne šikovných dievčat. Uvedené platí o to viac, že hráčky sa museli veľmi rýchlo preorientovať na hru jedenásť na jedenásť a na klasické rozmery futbalového ihriska ( prípravka hrá v pomere 7 hráčov v poli plus brankár s rozmermi ihriska na šírku futbalového ihriska ). Trpezlivosť, prístup, s určitosťou aj diplomacia, a v neposlednom rade odbornosť nového trénera posunuli dievčatá ďalej v rozvíjaní futbalových "dovedností", ktorých základ sa položil v rámci prípravky vedenej trénerom Máriom Vörösom. Nový kouč Štefan Labay mal na jednej strane neľahkú úlohu, a to skĺbiť 18 dievčat do jednoliateho celku, ktorý bude ochotný absorbovať nové tréningové metódy, rady a usmernenia skúseného trénera, a súčasne za pomerne krátky čas si nájsť cestu ku každej jednotlivej hráčke, čo sa mu nesporne podarilo jednak vďaka jeho citlivému, niekedy až "otcovskému" prístupu k dievčatám, jednak vďaka neuveriteľnej chémii, ktorá dlhodobo vytvára a udržiava vynikajúci kolektív dievčat, ktoré si rozumejú na ihrisku i mimo neho, ktoré sa vždy, a to tak, ako na začiatku jesennej časti, tak aj v poslednom zápase jesennej časti, resp. halovej sezóny, tešili z gólu spoluhráčky, z individuálneho úspechu spoluhráčky a z úspechu celého kolektívu nevynímajúc.

Po „rozbehnutí“ sa v tzv. okresnej súťaži, a to v IV. lige starších žiakov, začala pre FC UNION Nové Zámky I. liga žiačok dňa 10.9.2016 prvým súťažným ligovým zápasom v Trnave, kde naše hráčky, žiačky klubu FC UNION Nové Zámky, vyhrali po skvelom výkone na tímom Spartak Trnava výsledkom 5:0, čím sa dobre naladili do ďalších súbojov I. ligy žiačok, pričom jesennú časť zakončili s bilanciou sedem víťazstiev a jedna remíza z ôsmich zápasov s celkovým skóre 68:0 s priebežným I. miestom v tabuľke po jesennej časti, čo je pre novotvoriaci sa tím viac ako sľubné pre ďalší progres hráčok i celého tímu. Už samotná skutočnosť, že celý tím na čele s brankárkou Monikou Vojtelovou, ktorá svojimi skvelými zákrokmi mnohokrát svoj tím podržala, na jeseň v I. lige žiačok neinkasoval gól, vypovedá práve o skvelom kolektíve a tej správnej atmosfére v tomto družstve dievčat.

Žiačky okrem toho pod "hlavičkou" FK Čechy hrajú IV. ligu starších žiakov organizovanú Oblastným futbalovým zväzom Nové Zámky, kde sa pohybujú po jesennej časti na viac ako skvelom 5. mieste, kedy v konkurencii 12 družstiev s výnimkou prehier s prvými štyrmi družstvami v priebežnej tabuľke po jesennej časti s ostatnými súpermi zaznamenali sedem výhier a jednu remízu s celkovým skóre 51:20.

V priebehu zimnej halovej sezóny žiačky absolvovali rôzne halové turnaje, keď na turnaji v Žiline dňa 17.11.2016 získali prvenstvo, na turnaji v Trnave v mesiaci december 2016 skončili na celkovom 6. mieste, a v rámci Halových majstrovstiev Slovenska žiačok pre sezónu 2016/2017 skončili na vynikajúcom celkovom 4. mieste, kedy možno práve trochu toho povestného futbalového šťastia chýbalo k medailovému umiestneniu, avšak za svoje premiérové vystúpenie sa žiačky FC UNION Nové Zámky na finálovom turnaji v Púchove v dňoch 4. a 5. 2.2017 nemusia hanbiť, pretože boli nielen oživením tohto finálového turnaja, ale nesporne svojou kvalitou prispeli k hodnotnosti celého finálového turnaja, kde všetky finálové družstvá ukázali svoje futbalové majstrovstvo, čo bolo okorenené aj tým, že naše hráčky ako jediné dokázali zobrať body majstrovskému Ružomberku za remízu 2:2.

Hráčky kategórie prípravka FC UNION Nové Zámky „zimujú“ po jesennej časti na vynikajúcom 3. mieste z desiatich družstiev Ligy prípraviek Kornela Salátu, čo je výsledkom práce trénera Mária Vörösa a asistentky trénera Moniky Sunegovej, ktorí pracujú s výrazne omladeným kádrom, kde spolu trénujú, hrajú zápasy, jedným slovom bavia sa futbalom mladé nádeje novozámockého ženského futbalu.

Obe mládežnícke kategórie sa po zimnej halovej príprave už na jarnú časť svojich súťaží pripravujú vo vonkajších podmienkach, kde ich okrem hernej prípravy čakajú aj viaceré prípravné zápasy. Zostáva veriť, že sa tieto dva skvelé kolektívy podarí udržať nielen pre sezónu 2016/2017, ale aj pre ďalšie obdobie, a dokonca ich dopĺňať ďalšími mladými futbalistkami, ktoré navštevujú materské školy a základné školy v Nových Zámkoch a okolí, a ktoré sú aj týmto pozvané prísť sa pozrieť na tréningy a na zápasy dievčat a na vlastné oči a uši sa presvedčiť, že tento článok možno ani zďaleka nedokázal opísať to, čo tieto dievčatá spája – láska k futbalu, skvelý a súdržný kolektív.

 

Entuziazmus rodičov, ktorí svojim ratolestiam vytvárajú na zápasoch tú správnu futbalovú atmosféru povzbudzovaním, skandovaním sprevádzaných synchronizovaným hudobným doprovodom za pomoci bubnov, a ktorí zabezpečujú svojpomocne chod klubu FC UNION Nové Zámky, či už dopravou hráčok na zápasy takmer povediac po celom Slovensku, či už materiálne, alebo zabezpečením tréningových priestorov v halovej sezóne, si zaslúži nielen obdiv, ale aj vďaku, pretože práve mládežnícky šport je prísľubom nielen pre rozvoj športu v Nových Zámkoch, ale aj pre progres samotných dievčat, ktoré sú už súčasťou klubu FC UNION Nové Zámky, ako aj tých, ktoré sa jeho súčasťou dúfajme ešte len stanú. Táto mládež veľmi zodpovedne a výsledkovo na vysokej úrovni reprezentuje práve Mesto Nové Zámky. DIEVČATÁ ĎAKUJEME!!!

Súvisiace články

06.05.2017 17:30

Zanietený národný buditeľ, včelár a ovocinár,mecenáš Juraj Holček

Nie je možné, aby sa každá osobnosť, zaslúžiaca sa o vybojovanie práv nášho národa, dostala na stránky učebníc dejepisu, či na stránky učebníc literatúry. Práve preto je potrebné vyhľadávať tieto osobnosti, študovať ich život a...