Späť na zoznam
Učiteľské blogy
Autor: Žaneta Sirková
16.03.2017 18:30

Slniečko zo Skalice získalo zlato vo florbalovom turnaji Kids challenge

Slniečko v Skalici, ktoré vzdeláva deti predškolského veku, poskytuje i široký diapazón zaujímavých aktivít s rôznym zameraním. Od umeleckých či jazykových, až po športové.

Je výhodou, že deti zo Slniečka si bežné dni v materskej škole spríjemňujú aktivitami, ktoré sú prospešné aj pre ich zdravie. Okrem iného deti využívajú širokú ponuku športových aktivít. Pre Slniečko je dôležité, aby boli deti vedené k športu hravou formou, v takom prípade si deti šport obľúbia.

Ak sa pri športovaní deti bavia, tešia, či spoznávajú nových kamarátov, je to pozitívne a presne o to ide i organizátorom zaujímavého a unikátneho turnaja Kids Challenge určeného pre deti predškolského veku. V medzimestskej lige sú momentálne materské školy z Trnavy, Trenčína, Bratislavy a Skalice. Súťaží sa vo florbale, ale aby to nevyzeralo, že turnaj je len pre chlapcov, podarila sa zrealizovať krásna myšlienka. Dievčatá z týchto materských škôl spríjemňujú všetkým prestávky medzi vzájomnými zápasmi tanečnými kreáciami v štýle cheerleaders. Slniečko v treťom tohtoročnom kole turnaja, ktoré sa odohralo v Skalici a zúčastnilo sa ho 60 detí zo Slovenska, získalo 1. miesto a krásny zlatý pohár, tiež zlaté medaily. Uspeli tak v silnej celoslovenskej konkurencii. Prínos turnaja vidia organizátori i v tom, že deti spoznávajú nové mestá, kamarátov, ale napríklad i nové nárečia. Keď deti z Trnavy prvýkrát použili v komunikácii milú skomoleninu slova roztlieskávačky a vyriekli túžbu, že by chceli byť „rozpleskávačky“ očarili všetkých a aktuálny ročník turnaja Kids challenge je teda obohatený i o turnaj „rozpleskávačiek“. V tom získali dievčatá zo Slniečka zo Skalice tentokrát bronz a po turnaji sa táto obrovská skupina predškoláčikov vybrala spoznávať mesto. Učenie hrou je v tomto prípade naplnené do bodky. Pre deti bol pripravený krásny animačný program s názvom "Vitajte ve Skalici" a deti v rámci neho nazreli do čiernej kuchyne vo Františkánskom kláštore, kde videli tradičnú ukážku prípravy pravého skalického trdelníka. Očarené boli nielen z ohňa, vône ale predovšetkým ochutnávky, ktorá po ukážke nasledovala. V Mlyne bratov Pilárikových čakala na deti mlynárka, ktorá deťom vyrozprávala krásny príbeh, po ktorom nasledovali interaktívne úlohy priamo v mlyne pre všetky deti. Táto technická pamiatka zaujala i dospelých a azda najviac vo chvíli, kedy všetci zistili, že mlyn naozaj funguje a spustili sa v ňom za riadneho rachotu stroje staré niekoľko desiatok rokov. Prehliadka veteránov v priestore mlyna bola už len čerešničkou na torte, ktorá ukončila krásny deň plný športu, tanca, detského smiechu, spoločných aktivít i krásnych „medzimestských“ kamarátstiev.

Zorganizovať takýto turnaj je organizačne náročné a bez dobrých ľudí by to nešlo. Poďakovanie patrí vedeniu SOŠ strojníckej v Skalici za nezištné poskytnutie športovej haly, kde sa celý turnaj odohral a tiež TIK Skalica za ústretovosť a poskytnutie odborného výkladu a sprístupnenie celého areálu technickej pamiatky. Možno i vďaka turnaju získa skalická mestská florbalová liga nové talenty. Podporovať dobré veci pre deti sa v dnešnej dobe až tak nenosí, preto si partnerov podujatia ceníme o to viac. Slniečko sa už teraz teší na ďalšie kolo turnaja, ktoré sa v máji uskutoční v Bratislave a na deti tam čakajú skvelé prekvapenia.

Mgr. Zuzana Čimová

Súvisiace články

18.02.2018 21:36

3. NADNÁRODNÉ STRETNUTIE  v regione BARCELONA - mestečko L`Hospitalet projekt KA2 Erasmus+

Region Barcelona, L`Hospitalet - 3. nadnárodné stretnutie učiteľov partnerkých krajín projektu" BESTeachers, BESTudents" - Erasmus+, KA2 - Strategické partnerstvá. Miting učiteľov 6 partnerských škôl z Turecka, Španielska, Po...