Späť na zoznam
Učiteľské blogy
Autor: Helena Rusnáková
11.09.2019 20:19

Sofia z predmestia priniesla zábavu i poučenie

Novozámocká Bábková a divadelná scéna Nebojsa pre všetky odvážne deti pokračuje vo svojej činnosti aj v septembri.

Po letných predstaveniach, ktoré sa uskutočňovali a na nádvorí novozámockého astrokabinetu sa jesenné predstavenia presunuli opäť do priestorov Domu kultúry. V malej sále novozámockého DK sa v nedeľu 8. septembra v dopoludňajších hodinách opäť zišli deti v sprievode rodičov, či starých rodičov, aby si spoločne pozreli činoherno- bábkovú rozprávku Sofia z predmestia v podaní hercov divadla Na hojdačke.

Pred začiatkom predstavenia sa prihovorila deťom a ich rodičom pracovníčka odboru kultúry MsÚ Mária Skalová, ktorá spolu s jednou z účastníkov podujatia, so 4 ročnou Emkou , otvorila podujatie zazvonením zvončekom.

Deti sa oboznámili s príbehom múdreho dievčatka Sofie, ktoré si všímalo správanie svojich susedov i cudzích návštevníkov Tichej ulice a ako sa ukázalo, správanie niektorých z nich nebolo vždy správne voči okoliu ani ľuďom. Príbeh sa snažil poukázať na náš uponáhľaný svet a na dôležitosť ohľaduplnosti ľudí voči sebe navzájom i prírode okolo nás, kdekoľvek žijeme.

 

Je dôležité, aby deti vedeli rozoznať v správnej chvíli dobro od zla, aby vedeli správne zareagovať na okolnosti, ktoré prináša uponáhľaná doba, aby si uvedomovali dôležitosť ohľaduplnosti ľudí voči sebe navzájom, i voči prírode okolo nás."hovorí Mária Skalová, manažérka projektu  Bábkovej a divadelnej scény Nebojsa pre všetky odvážne deti.

To všetko sa deti dozvedeli z rozprávky, ktorú do interpretačnej podoby dramaturgicky spracoval Michal Legíň. O hudbu sa postaral Lukáš Cintula. Scénografiu pripravil Dominik Marius Javor. Láskavej, ale pracovne zaneprázdnenej Sofiinej mame prepožičala svoj hlas Jana Oľhová. Režisérmi boli Peter Kočiš a Michal Legíň . A ako inak – i toto predstavenie páčilo deťom, rodičom i starým rodičom.